Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

velayet değişikliği...

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-12-2012, 13:41   #1
Konuk

Varsayılan velayet değişikliği...

saygı değer avukatlarımıza şöle bir sorum olacak..huzursuz geçen bir evlilik içerisinde devam ederken duygusal anlamda biriyle sağdece tlf görüşmesi yaptım..daha sonrasında eşime ayrılmak istediğimi söledim oda bunu hiç düşünmeden kabul etti ama kızımın velayetini alabilmek için tlf dökümününü(saat,tarih,numara)olarak.delil olarak sunacağını söyledi ama delil sunmadan protokol imzalayarak anlaşmalı olarak boşandık protokol gereği 3 yaşındaki kızımın velayeti bana verildi senenin 4 ayı babada kalma şartıyla.(tlf)onun üzerineydi.protokol gereği babada kalacağı zaman geldiğinde kızımı babasına teslim ettim üzerinden 1 ay geçtikten sonra özlemime dayanamayıp ayrı şehirlerde olmamıza rağmen kızımı görmeye gittim kızımı babasından aldığımda bacaklarındaki morluklar dikkatimi çekti kızıma sorduğumda da yaramazlık yaptığım için babaannem sıkıyor dedi bende polis nezaretinde muayne ettirdim bunun sonucunda darp raporuyla savcılığa başvuruda bulundum yazdığım dilekçemin altına protokolün iptalinide talep ettim...ilk duruşma yapıldı ama iftara olduğunu söleyince hakim bey kızımı pedegog eşliğinde dinlemek istedi.hala devam etmekte mahkeme..bunun üzerine eski eşim boşanma üzerineden 1 sene geçmesine rağmen velayet davası açmış bana.delil olarak 1 sene önceki tlf dökümünü sunmuş ve hiç tanımadığım ve ayrı semtlerde bulunduğumuz evimin yolunu bilmeyen kişiler ve hiç tanımadığım şahısları benim kötü hayat sürdüğüme dair şahit yazdırmış..sizden ricam 3 yaşındaki kızımı benden alabilirmi..bana yardımcı olursanız çok sevinirim.şöle diler getirim velayette değişikliğinde çocuğun psikolojisi göz önünde bulunduruluyormuş kızım babasına gitmek istemiyor babaannesinden çok korktuğunu söylüyor ve ailemle yaşıyorum babamın maddiyatı eski eşime göre çok çok iyi eski eşimin kızıma iyi bir hayat sürebileceğini düşünmüyorum kızımın ilaçlarını bile alamıyor..lütfen yardımcı olun bana çağresizim ve çok korkuyorum kızım benim dünyamm..
Old 29-12-2012, 15:22   #2
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Konuk
saygı değer avukatlarımıza şöle bir sorum olacak..huzursuz geçen bir evlilik içerisinde devam ederken duygusal anlamda biriyle sağdece tlf görüşmesi yaptım..daha sonrasında eşime ayrılmak istediğimi söledim oda bunu hiç düşünmeden kabul etti ama kızımın velayetini alabilmek için tlf dökümününü(saat,tarih,numara)olarak.delil olarak sunacağını söyledi ama delil sunmadan protokol imzalayarak anlaşmalı olarak boşandık protokol gereği 3 yaşındaki kızımın velayeti bana verildi senenin 4 ayı babada kalma şartıyla.(tlf)onun üzerineydi.protokol gereği babada kalacağı zaman geldiğinde kızımı babasına teslim ettim üzerinden 1 ay geçtikten sonra özlemime dayanamayıp ayrı şehirlerde olmamıza rağmen kızımı görmeye gittim kızımı babasından aldığımda bacaklarındaki morluklar dikkatimi çekti kızıma sorduğumda da yaramazlık yaptığım için babaannem sıkıyor dedi bende polis nezaretinde muayne ettirdim bunun sonucunda darp raporuyla savcılığa başvuruda bulundum yazdığım dilekçemin altına protokolün iptalinide talep ettim...ilk duruşma yapıldı ama iftara olduğunu söleyince hakim bey kızımı pedegog eşliğinde dinlemek istedi.hala devam etmekte mahkeme..bunun üzerine eski eşim boşanma üzerineden 1 sene geçmesine rağmen velayet davası açmış bana.delil olarak 1 sene önceki tlf dökümünü sunmuş ve hiç tanımadığım ve ayrı semtlerde bulunduğumuz evimin yolunu bilmeyen kişiler ve hiç tanımadığım şahısları benim kötü hayat sürdüğüme dair şahit yazdırmış..sizden ricam 3 yaşındaki kızımı benden alabilirmi..bana yardımcı olursanız çok sevinirim.şöle diler getirim velayette değişikliğinde çocuğun psikolojisi göz önünde bulunduruluyormuş kızım babasına gitmek istemiyor babaannesinden çok korktuğunu söylüyor ve ailemle yaşıyorum babamın maddiyatı eski eşime göre çok çok iyi eski eşimin kızıma iyi bir hayat sürebileceğini düşünmüyorum kızımın ilaçlarını bile alamıyor..lütfen yardımcı olun bana çağresizim ve çok korkuyorum kızım benim dünyamm..

Müşterek çocuk yaşı itibariyle annenin bakım ve şevfketine muhtaçtır.Çocuğun bedensel ve zihinsel gelişimi tehlikede olmadığı ve velayet görevi ihmal edilmediği sürece velayetin anneden alınmayacağını düşünüyorum. Bir sene önce yapılan telefon görüşmeleri çocuğun velayetinin değiştirilmesi için yeterli sebep değildir.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan hukuki destek almanızı öneririm.
Old 30-12-2012, 11:48   #3
Konuk

ilginiz için çok tşk ederim özlem hanım beni ihya ettiniz verdiğiniz cevapla.yalnız şöyle bir sorunumuz var..ben ailemle kalıyorum eski eşimle ayrı şehirlerde ikamet etmekteyiz celp bana gelene kadar benim hukuki yardım alma sürem doldu karşı taraf avukatıyla ve 4 yalancı şahitle karşıma çıkıcak ayrı ve uzak şehirlerde olmamızın sebebi ile duruşmaya katılamicam ama ikametim ailemin yanı olduğu için bana arama emriyle ifademin alınma olanağı sağlanırmı...devam eden duruşmaya çıktığımda can güvenliğim tehlikedeydi şimdi o korkuyla tekrar gidemem ve tek başıma destek almadan nekadar sağlıklı olur..bulunduğum yerde danıştığım avukatlarımız oldu onların dediği ise anne'nin uygunsuz hayat yaşadığı tespitinde velayet değişikliği olur yada çocuğuna bakamicak durumda ise..ben de çok şükür kızıma leke getirecek birşey yapmadım yapmamda maddiyat olarak da belirttim çok iyiyiz benim şimdiki korkum ise duruşmaya çıkmazsam karar alınırmı..yoksa benim ifade vermem beklenirmi..şimdiden teşekkür ederim hayırlı günler...
Old 31-12-2012, 09:51   #4
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Konuk
ilginiz için çok tşk ederim özlem hanım beni ihya ettiniz verdiğiniz cevapla.yalnız şöyle bir sorunumuz var..ben ailemle kalıyorum eski eşimle ayrı şehirlerde ikamet etmekteyiz celp bana gelene kadar benim hukuki yardım alma sürem doldu karşı taraf avukatıyla ve 4 yalancı şahitle karşıma çıkıcak ayrı ve uzak şehirlerde olmamızın sebebi ile duruşmaya katılamicam ama ikametim ailemin yanı olduğu için bana arama emriyle ifademin alınma olanağı sağlanırmı...devam eden duruşmaya çıktığımda can güvenliğim tehlikedeydi şimdi o korkuyla tekrar gidemem ve tek başıma destek almadan nekadar sağlıklı olur..bulunduğum yerde danıştığım avukatlarımız oldu onların dediği ise anne'nin uygunsuz hayat yaşadığı tespitinde velayet değişikliği olur yada çocuğuna bakamicak durumda ise..ben de çok şükür kızıma leke getirecek birşey yapmadım yapmamda maddiyat olarak da belirttim çok iyiyiz benim şimdiki korkum ise duruşmaya çıkmazsam karar alınırmı..yoksa benim ifade vermem beklenirmi..şimdiden teşekkür ederim hayırlı günler...

Velayete ilişkin kanuni düzenlemeler kamu düzeni ile ilgili olup mahkeme resen gözetebileceği gibi yargılamanın her aşamasında taraflarca ileri sürülebilir.Bu konuda iddia savunmanın genişletilmesi yasağı uygulanmaz.

Bu nedenle savunmanızı ve delillerinizi mahkemeye sunmanız gerektiği kanaatindeyim.

Davanızın takibi ve diğer konularda bir avukattan hukuki yardım almanızı öneririm.
Old 01-01-2013, 13:02   #5
Konuk

özlem hanım delil ve tanıklarımı sunabilecek zamanı kaçırdım ben bahsettiğim gibi eski eşimle ayrı şehirlerdeyiz dava ____da görülcek ben ise ____ deyim.celp gelene kadar zamanım doldu hak kaybına uğradım şimdiki düşüncem ise duruşmaya katılmayıp hakkımda arama kararı çıkıp gidip ifade vermek bunuda danıştım avukatlarıma gerekse polislerimize duruşma sırasında karar alınmicanı ve benim ifademi bekliceklerini söylediler..şimdi ki korkum budur ben olmadan karar alınırmı onun getirdiği yalancı şahitler ama benim 2ci duruşma gerçekleşirse getireceğim şahit onun için geri çekilmesine sebep olacak..birde şöyle birşey sölemek istiyorum sürdüre gelen darp mahkememiz var bu mahkeme velayet duruşmasında göz önünde bulundurulmazmı sonuçta kızımın babasıyla babaannesi aynı ecde kalmakta ve şöyle birşey daha var boşanırken anlaşmalı bitti yaşanmış şeyleri ozaman ortaya koymayıp aradan sene geçtikten sonra koyması bana saçma geliyor sanırım buda hukuken hoşgörüye tekabül ediyor mağdem biliyordu ozaman niye diretmedi anlaşmalı boşandı yanlışmıyım özlem hanım..lütfen yetersiz olduğum konularda bilgilendirin beni...teşekkür ederim şimdiden..
Old 01-01-2013, 15:58   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Velayetin sizden alınması davasında halen tanık bildirebilir ve delil ileri sürebilirsiniz. Velayet kamu düzenini ilgilendirir.

Ceza davanızda mahkemenin sizi mutlaka bir kez dinlemesi veya ifadenizi talimat yoluya alması gerekirken, velayet davasında mahkemenin sizin beyanınızı alma zorunluluğu yoktur.

Avukat desteği alabildiğinizden bahsetmişsiniz. Velayet davanızı da, ceza davanızı da bir avukatla takip etmeniz yararınızadır.

Anlaşmalı boşanma davasının hangi şartlar altında yapıldığı veya kimin kimi aldattığından çok; velayet görevinin layıkıyla yapılıp yapılmadığı, çocuğun zarar görüp görmediği araştırılacaktır. İffetsiz hayat sürme kavramı çok basit yorumlanamaz. Velayetin değiştirilmesi için; annenin yaşam biçimi ile çocuğunu aklen bedenen ve ruhen bir tehlikenin içine atması gerekir. Ve bunun ispatı mahkemece aranır.

Velayet davanızda elbette, ceza dosyası delil olacaktır. Bu dosyanın en azından mahkemeye bildirilmesi gerekir.

Mahkemenin değerlendirmesini tahmin etmeye çalışmak yerine davanıza bir AVUKAT ile yön vermelisiniz.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi