Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

soybağı davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-11-2021, 11:29   #1
Konuk

Varsayılan soybağı davası

merhaba 43 yaşındayım . annem ve babam -resmi nikahsız- ben 3 yaşında iken iken babam ölüyor.ve ben annemin nüfusunda hayatıma devam ediyorum.babam öldükten sonraki hayatım babamın ailesi yanında geciyor.Ancak ben babamın soyadını almak için bir dava açmak istiyorum tüm baba tarafı akrabalarım bana destek oluyor .soyadımı almam için dava sürecinde mezar açma işlemi olmamasını ailenin kabulu ile sağlayabilirmiyim.yani dava baba akrabalarının beyanı ile sonuçlanabilir mi?ya da dava açmadan başka bir yolu varmıdır?tesekkürler
Old 10-11-2021, 11:38   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Öncelikle babanız ile hukuki bağ kurulması için babalık davası açılması gerekmektedir.

Babalık davasında karar DNA sonucuna göre verilmektedir. Diğer aile üyelerinin kabulü yeterli değildir.

Yasal düzenleme aşağıya alınmıştır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.

Hak düşürücü süreler

MADDE 303.- Babalık davası, çocuğun doğumundan önce veya sonra açılabilir. Ananın dava hakkı, doğumdan başlayarak bir yıl geçmekle düşer.

(...)(*)

Çocuk ile başka bir erkek arasında soybağı ilişkisi varsa, bir yıllık süre bu ilişkinin ortadan kalktığı tarihte işlemeye başlar.

(Bir yıllık süre geçtikten sonra gecikmeyi haklı kılan sebepler varsa, sebebin ortadan kalkmasından başlayarak bir ay içinde dava açılabilir.) (*)

_____

(*)
1- Madde 303'ün ikinci fıkrasıda yer alan “… hiç kayyım atanmamışsa çocuğun ergin olduğu tarihte işlemeye başlar.” ibaresinin iptali nedeniyle uygulanma olanağı kalmayan aynı fıkradaki “Çocuğa doğumdan sonra kayyım atanmışsa, çocuk hakkında bir yıllık süre, atamanın kayyıma tebliği tarihinde; …” bölümününde, Anayasa Mahkemesi'nin 7.2.2012 tarih ve 28197 sayılı R.G.'de yayımlanan, 27.10.2011 T., 2010/71 E., 2011/143 K. sayılı Kararı ile İPTAL HÜKMÜNÜN, KARARIN RESMÎ GAZETE’DE YAYIMLANMASINDAN BAŞLAYARAK BİR YIL SONRA YÜRÜRLÜĞE girmek üzere iptal edilmiştir.

2-Madde 303'ün dördüncü fıkrası, Anayasa Mahkemesi'nin 21.7.2012 tarih ve 28360 sayılı R.G.'de yayımlanan, 15.3.2012 T., 2011/116 E. ve 2012/39 K. sayılı Kararı ile “çocuk” yönünden RESMÎ GAZETE’DE YAYIMLANMASINDAN BAŞLAYARAK BİR YIL SONRA YÜRÜRLÜĞE GİRMEK üzere iptal edilmiştir.
_____
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi