Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Gündelik Yaşamdaki Cinsiyetçi Önyargılara Dair...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-07-2009, 14:28   #1
Academic

Varsayılan Gündelik Yaşamdaki Cinsiyetçi Önyargılara Dair...

"Açıköğretim Fakültesi Jandarma ve Polis Önlisans Meslek Eğitimi programında çıkan final sorularından birisi şu idi:

"Aşağıdakilerden hangisi kadına özgü bir davranış olarak kabul edilir?
(a) Çokbilmişlik;
(b) Baskıcılık;
(c) Konuşkanlık;
(d) Mantıksal düşünme
(e) Kendine güvenme."

Cevap anahtarına göre sorunun yanıtı, (c) şıkkı yani "Konuşkanlık."1

Bu soru gündelik hayattaki cinsiyetçi önyargıların yazıya dökülmüş hali.

Böyle bir sınavda değil de bir magazin programında konuklara sorulsa belki medya için "haber" değeri olmayacaktı. Konu medyaya Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun açıklamasının ardından taşındı: "Yanlış anlamalara neden olacak bu tür soruların, sorular arasında yer almaması hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini rica ederim."2

Yapılan bu müdahalenin işe yarayıp yaramayacağı ve Nimet Çubukçu'nun Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı iken cinsiyetçilik ile ne kadar mücadele ettiği bir yana, bu sorunun "polis ve jandarma eğitimi" bağlamında gündeme gelmiş olması oldukça düşündürücü. Erkek egemen bir kurumun adaylarına sorulan bu soru, buzdağının yalnızca görünen kısmı.

http://www.feministyaklasimlar.org/index.php?act=in
Old 26-07-2009, 20:27   #2
Academic

Varsayılan 'Cinsiyetçi eğitim' itirafı

'Cinsiyetçi eğitim' itirafı

17/07/2009 07:14

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, cinsiyetçi bakış açısının eğitimde de bulunduğunu söyledi.

Dün Başkent Öğretmenevi’nde düzenlenen ‘Ders Kitaplarında Toplumsal Cinsiyet Ayrımcılığı’ konulu çalıştayda konuşan Çubukçu, şunları söyledi:
“Kadınları geri planda kalmaya koşullandıran cinsiyetçi bakış açısı ve önyargılar her yerde olduğu gibi eğitimde de açık veya örtülü olarak yer almaktadır. Toplumsal cinsiyet eşitliği kadın ve erkeğin kamusal ve özel alanda her düzeyde eşit fırsatlar ve haklara sahip olmasıyla mümkün olabilir. Cinsiyet eşitliği başta zihinlerimizde ve daha sonra da toplumsal önyargıların yıkılmasıyla gerçekten hayatımıza yansıyacaktır. Artık kadına yönelik şiddetin doğal bir aile içi mesele olmaktan çıkıp, kamusal bir sorun haline geldiğini görüyoruz. Artık her kesim tarafından kabul edilemez bir olgu olarak karşımıza çıkıyor.”(Radikal)

http://www.radikal.com.tr/Radikal.as...cleID=94 5414
Old 27-07-2009, 21:38   #3
Academic

Alıntı:
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü tarafından düzenlenen `17. Ulusal Yönetim ve Organizasyon Kongresi`nde` konuşan Doç. Dr. Onay, kadınların iş yaşamında erkeklere göre cinsiyet ayrımcılığını daha fazla hissettiklerini kaydetti.
Bu bağlamda cinsiyet ayrımının iş hayatında başarıyı düşürdüğünün altını çizen Doç. Dr. Onay, `Cinsiyet ayrımcılığı örgüte bağlılığı etkiliyor. Örgüte bağlılığı azalan kadın işten ayrılmayı bile düşünebiliyor.` dedi.

İzmir ve Manisa`da 2 farklı sektörde şirket üzerinde `mavi ve beyaz yakalı` olarak tabir edilen yönetici ve çalışan gruplarını incelemek için anket yaptığını dile getiren Doç. Dr. Onay, buna göre, öğrenilmiş çaresizlik ve cam tavan sendromu olarak tanımlanan iş hayatında kadının önüne çıkan engellerin, başarılı olmasını engellediğini vurguladı.

Doç. Dr. Onay, `Ankete katılan yöneticilerin çoğunluğunu üniversite mezunu kişilerin oluşturması ise sonuçlar açısından farklılık göstermiyor. Yaş aralığı konusunda da genç veya orta yaş olması kadının iş hayatında cinsiyet ayrımına maruz kalmasını engellemiyor.` ifadesini kullandı.

Onay, şöyle devam etti: `Karar verme mekanizmalarında yer almak kadının da hakkıdır. Öncelikle toplumun kadınlara atfettiği rolün ne yazık ki, eğitim düzeyi yükselse bile halen aynı yoğunlukta hissedildiği görülmektedir. İşyerlerinde cinsiyet önyargısının ve cinsiyet ayrımcılığının değiştirilmesi için insan kaynakları departmanlarına çok iş düşmektedir.`
(CİHAN)

http://www.tumgazeteler.com/?a=5112160
Old 27-07-2009, 22:39   #4
Academic

Alıntı:

Türkiye'de Tıpta Uzmanlık ve Akademisyenlik Aşamalarında Cinsiyetçi Yaklaşımlar
İlknur Genç Kuzuca
Yüksek Lisans Tezi
Ankara Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Ankara, 2007
İlginç veriler söz konusu.
http://acikarsiv.ankara.edu.tr/fulltext/2490.pdf
Old 29-07-2009, 21:46   #5
Academic

Haberlerde izlediğim bir olayı paylaşmak için linkini aradım ancak bulamadım. Haberin özeti şu: Erken doğan ikizlerin tıbbi destek almaları için sadece bir tek kuvözün bulunuyor olması ve hastanenin aileye çocuklardan sadece birini kabul edebileceklerini belirtmesi. Kendilerine gönderilecek bebeğe ailenin karar vermesi istenmiş. Bebeklerden biri kız ve diğeri erkek. Seçilen bebeği lütfen tahmin edin.. Ve bebeklerden sadece biri yani kuvöze alınan erkek olanı yaşıyor. Hastanenin açıklamasında her ne kadar sağlık durumu daha iyi olan ve yaşama olasılığı daha yüksek olan bebeğin gönderildiği belirtilse de ailenin karar verme sürecinde acaba bebeklerin cinsiyeti ne kadar rol oynamış olabilir diye düşündüm. Küçücük bir şans dahi olsa bu şansın kız bebekten yana da kullanılabilir olması bir yana, kıt kaynaklar durumunda bundan daha az pay alanın kadın cinsi olduğuna dair güzel bir örnek oluşturuyor bu durum..
Old 01-08-2009, 16:51   #6
Academic

(Akademik bir söylem olmadığının farkındayım ancak günlük yaşamdan kopmak ve toplumdan uzaklaşmak yapılan çalışmaların ayağını yerden kesiyor ve yaşadığımız toplum içindeki kültürden uzaklaştığımızda sorunları tam olarak tespit etmemizi de zorlaştırıyor. Alabildiğince gözlemci olmak adına aşağıdaki paylaşımı yaptım.)

Kulağıma çalınan bir parçada kim söylüyor ve ne diyor diye araştırdığımda aşağıdaki parçayı buldum. Bir adamın bir kadına feryadı. Günlük yaşamda buna benzer çok sayıda parça olduğundan eminim ama söylenenler ve kadından intikam yöntemleri (çekip vurmak vs... aldatmak, erkekliğin ne olduğu ve nasıl yaşandığı gibi) bunlar günlük yaşamdaki kadına bakış açısının bir yansıması olduğu gibi aynı zamanda kültürün bu zararlı ögelerini destekliyor.

"Her yanın bıçak kesiği
Gördüğün kan karası
Kapanmıyor dinine yandımın kalp yarası
Ağlıyor adamın anası

Duydumki görmüşler oynaşta seni
Nefesinde el oğlunun nefesi
Takmış beşi biryerdeyi kahpe
Kaymak gerdanlarına

Şaştı iyice bende en tazesi kantarımın benliği
Neyle tartayım gidip sıyırayım ilk gördüğüm entariyi
Öldürene kadar aldatayım

Öyle olmuyor böylede olmuyor

Sığmıyor bu benim meşrebime vesselam
Bu değil anamın ben diye büyüttüğü
Uymuyor adamlık hamuruma böyle intikam

Ah ne zormuş sevdalanması bir erkeğin ağlaması
Seçmedim yaşadım yeri hayat diye
Dibe vurdum lanet olası
Şimdi arkamdan atıp tutuyorlar

Karı gibi acı çekiyor diyorlar
Ben onu kolu kan kaybında onlar adamlığı inkar zannediyorlar soframda her gece bir erkek havrası sevgili çoktan suyun öte yakasında
Bundan daha çok kaybedemem
Şimdi sıra insan gibi acı çekme faslında

Öyle olmuyor böylede olmuyor
Sığmıyor bu benim meşrebime vesselam
Bu değil anamın ben diye büyüttüğü
Uymuyor adamlık hamuruma böyle intikam"
http://www.muzikdinle1.net/3263/Ozca...lp-Yarasi-2009
Old 16-08-2009, 12:31   #7
Academic

Alıntı:

Kadın İstihdamı Eylem Planı Şart...!

DP Genel Başkan Yardımcısı Selma Acuner, ''kadınlar için tam istihdam alanları açmak ve bir 'Kadın İstihdamı Eylem Planı' oluşturmak gerektiğini'' belirtti.

Ankara- DP Genel Başkan Yardımcısı Selma Acuner, yaptığı yazılı açıklamada, ''Türkiye'deki yoksulların yaklaşık yüzde 70'ini kadın ve çocukların oluşturduğunu, kadın-erkek eşitliği için geliştirilecek politikaların aynı zamanda yoksullukla mücadeleyi hızlandıracağını'' ifade etti.

Kadınların istihdama katılma oranının geçen yıla göre bu yılın ilk 3 ayında 1 puan gerilediğini bildiren Acuner, hükümetin konuyla ilgili politika ve söylemlerini eleştirdi.

Acuner, şunları kaydetti:
''Kadınlarımız, ev işleri, çocuk ve hasta-yaşlı bakım işlerine hapsedilerek, kadın yoksulluğu ile baş edilemez. Kadınlar için tam istihdam alanları açmak ve bir 'Kadın İstihdamı Eylem Planı' oluşturmak şarttır. Kadın sorunlarının hayır kurumlarına veya hükümete yakın derneklere bırakılması yasayla önlenmelidir. Kadınların eve kapatılması değil, toplumsal yaşamın eşit bireyleri olarak tüm hak ve özgürlüklerden tam olarak yararlanmasını sağlayacak politikalar oluşturulmalıdır.''

16 Ağustos 2009
http://www.cumhuriyet.com.tr/?im=yhs&hn=75712

.
Old 31-08-2009, 12:04   #8
Academic

Varsayılan Üniversiteli gençler 'Kadınların en büyük sorunu sizce nedir?' sorusunu yanıtladı

Kazete, Türk ve yabancı uyruklu 400 üniversite öğrencisini kapsayan anketle gençlerin kadın sorunlarına yaklaşımını araştırdı'Kadınların en büyük sorunu kadın olmak'Üniversiteli gençler 'Kadınların en büyük sorunu sizce nedir?' sorusunu yanıtladı

'Kadınların en büyük sorunu kadın olmak'

Üniversiteli Türk gençleri, “Kadınların en büyük sorunu sizce nedir?” sorusuna verdiği yanıtlarda, “şiddet”, “eğitimsizlik”, “fırsat eşitsizliği”, “ayrımcılık”, “töre ve namus cinayetleri” görüşünde birleşirken, ankette dikkati çeken şu değerlendirmelerde bulundular:

*Kadınlara uygulanan şiddet, Başörtülerinden tutun “namus adı altındaki konulara sürekli erkek egemen bir dünyada tartışma sebebi olmaları ve kendileri konu olduğunda bile söz haklarını erkeklere vermeleri.

*Politik olarak da yeterli temsil edilmemeleri.

*Aile içi şiddet, aşağılanma, iş bulmalarının zor olması, çalışan kadınların üst pozisyonlara gelmelerinin bir şekilde engellenmesi, üzerlerindeki toplum baskısı ve sürekli olarak potansiyellerini gerçekleştirme konusunda kısıtlanmaları.

*Toplumdaki kadın-erkek algısı ve kadınların narin, zayıf kişiler olarak görülmesi.

*Ailelerine olan bağlılıkları ile toplumdaki statülerini kaybetmeleri. (Evinin kadını, çocuklarının anası!)

*Erkeklere bağımlı olmaları ve kendi hakları üstünde durmamalarıdır.

*Resmi anlamda eşitlik olmasına rağmen, uygulamada yaşanan sorunlar.

*Kadınlar tarih boyunca hep engellenmiş ve önleri kapatılmıştır ve tarihi devirlerden gelen bu cahillik geleceği de etkilemiştir ve kadınlar hala engellenmeye çalışılmaktadır.

*Yeteri kadar örgütlenmemeleri.

*Erkeklere karşı savunmasızlıkları, şiddete maruz kalmaları.

*Hem aile yaşamında hem de sosyal hayatta duygusal ve fiziksel olarak sömürülmeleri.

*Bünyelerinden ve yapılarından kaynaklanan bir takım zayıflıkları ve bundan kaynaklanan toplum içinde erkekler arasında eksik görülmeleri.

*Herkes onlara gereken değeri veremiyor ve bazen kendilerini korumasız, güvensiz kalıyor, kendilerini ve haklarını, varlıklarını koruyamıyorlar.

*Kadınların en büyük sorunu aileleri tarafından eğitim almasının engellenmesi.

*Tecavüz, eşitsizlik, işsizlik, zorlama, toplum, kaynana, trafik, aldatılma

*Sessiz kalmak, kendini geliştirmeye çalışmamak, her şeyi olduğu gibi kabullenmek.

*Ataerkil yapının getirdiği geleneksel eşitsizlik ve cinsiyet ayrımcılığı kadınların eğitim almaması ve büyük ölçüde bu sebepten ötürü iş gücüne katılamaması, kadınların aile içinde de ezilmeye devam etmesine ve aile içi şiddete kadının fiziksel ve ruhsal zarar görmesine yol açmaktadır.

*Bilinçli olmamaları ve haklarını gerektiği kadar savunmamaları, bu konuda istekli olmamaları.

*Eğitim ve bunun yol açtığı bilgisizlik. Yeterli ve uygun eğitim eksikliği nedeniyle, çocukların yetiştirilmesinde bilgisiz ve eğitimsiz aileler nedeniyle durum devam etmekte. Kadın hakları, eşitlik gibi konular henüz toplumun
tümü tarafından kabul görülemiyor, benimsenmiyor.

*İlkel inançlardan kaynaklanan ön yargılar ve bunların sebep olduğu tüm zararların kadınları eğitim ve ekonomik yönden etkilemesi.(olumsuz olarak)

*Türkiye bazında ele alırsak dini faktörler ve dinin yanlış yorumlanması.

*En büyük sorun bir takım cinsiyet ayırımı yapılarak sosyal açıdan kadınların inisiyatif almalarının önüne geçiliyor olmasıdır.

*Ekonomik özgürlüklerini elde etmek için engeller var.

*Kadınların en büyük sorunu kadın olmak (!)

*Ataerkil toplum yapısı.

*Erkekler tarafından her zaman ezilmeleri.

*Eğitimde, öğretim kurumlarında, sosyal cemiyette ikincil kalmalarına sebep olacak toplumsal düşünce kalıplarının hala varlıklarını 21. yy’da sürdürmeleri.

*Ekonomik yaşama yeteri kadar ve erkeklerle eşit koşullarda katılamamaları.

*Psikolojik şiddettir. Şiddetin diğer türlerini de göz önünde bulundurduğumuzda ruhsal bütünlüğü sarsan ve kadının sağlıklı oluşunu elinden alan bir boyut olarak, kadının iş yerinde ve ailesinde psikolojik şiddet gördüğünü düşünüyorum.

*Kendilerinin değersiz olduklarını hissetmeleri ve kendilerine yöneltilen ve bir şiddete izin vermeleri haklarının farkında olmamaları.

*Erkeklerin kadınları bir obje gibi görmeleri.
http://www.kazete.com.tr/haber_detay.php?hid=1384
Old 04-09-2009, 21:00   #9
Academic

Alıntı:
İran'da 30 yıl sonra ilk kadın bakan görevde

04.09.2009

Sağlık Bakanı olarak dün güvenoyu alan Destcerdi 1979'dan bu yana kabineye giren ilk kadın olarak tarihe geçti. Yeni bakan, hastanelerde kadınlarla erkeklerin ayrılmasını sağlayan isimdi

İranCumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın kurduğu yeni hükümette, 1979 devriminden bu yana ilk kadın bakan da onay alarak görevine başladı. Jinekolog olan Merziye Vahid Destcerdi, 82'ye karşı 175 oy alarak kabinede Sağlık Bakanı olarak yer almaya hak kazandı. Destcerdi, aynı zamanda İran İslam Cumhuriyeti'nin ilk kadın bakanı unvanını da elde etti. Eğitim ve refah bakanlıklarına aday gösterilen Susan Keşaverz ve Fatıma Acurlu ise mecliste en az oy alan isimler oldu.

Bakanın kadın olması yetmiyor.Atanan yeni Bakan Destcerdi, kadın haklarına muhafazakar erkeklerden de daha fazla muhalif olmasıyla tanınıyor...
Old 14-09-2009, 11:38   #10
Academic

Cinsel istismarda ispat sorunu.

Günlük yaşamada özellikle iş ortamında cinsel istismara uğrayan kadınlarımıza yönelik vakalarda elde delil olmaması, istismar edenin üst konumunda bulunması, şiddetin bullying (zorbalık, sindirme davranışı) ya da mobbing "yıldırma" boyutunda sürmesi nedeniyle sorunlar yaşanmaktadır. Kadınlar toplumsal anlamda kadına bakışın bu anlamda suçlayıcı ve önyargılı olması nedeniyle daha çekingen davranmakta ve genellikle sessiz kalmaktadırlar..
Old 06-12-2009, 20:43   #11
Academic

Gündelik yaşamda cinsiyetçi önyargılara dair bir link ya da bir haber paylaşmayacağım çünkü birinci elden kendi yaşantımdan bahsetmek istiyorum..

İşimiz gereği sürekli farklı yerlerde olmamız gerekiyor. Geçmişte akademisyen olan eşim de bu sebeple belirli sürelerle bizden ayrı kalması gerektiğinde kızımız ve ben geride kalan olduğumuzda sıkıntı da tepki de olmadı. Aynı durumda kalan kadın olduğunda ise yani geride kalan baba ve kız olduğunda ise yakın çevreyi bırakın akademisyenler dahi bunu daha farklı algıladılar.

Zaman zaman çocuğunuzu ihmal ettiğiniz ya da edebileceğiniz hissettirilerek yaşadığınız kendi rekabet ve işyükünüzün yanısıra bir de duygu sömürüsüne maruz kalıyorsunuz. Aynı çalışma koşullarında yer alan bir kadın ve bir erkeğe yöneltilen farklı eleştiriler ve tutumlar cinsiyetinin kadının önünde bir engel haline getirilmeye çalışılmasından başka nedir ki?
Old 23-01-2010, 17:57   #12
nostaljielif

biz genel olarak herşeye artniyetle yaklaşan bir toplumuz.erkek egemenliği kadını herzaman ve her yerde haksız konuma düşürmektedir.sesi çıkan bir kadını pervasızlıkla suçlamakta üstümüze yoktur.fakat benim kendi kanaatim kadınlar birbirlerine daha zarar verici ve dışlayıcı bir yapıya sahiptirler.erkekler genel yapıdaki kadınlara göre daha masum kalmaktadır.kadının cinsel olarak ayırt edildiği durumlar da çok fazladır.fakat biz kadınlar erkeklerden daha körükleyiciyizdir olaylara karşı.
Old 24-01-2010, 12:36   #13
Academic

Alıntı:
Yazan nostaljielif
biz genel olarak herşeye artniyetle yaklaşan bir toplumuz.erkek egemenliği kadını herzaman ve her yerde haksız konuma düşürmektedir.sesi çıkan bir kadını pervasızlıkla suçlamakta üstümüze yoktur.fakat benim kendi kanaatim kadınlar birbirlerine daha zarar verici ve dışlayıcı bir yapıya sahiptirler.erkekler genel yapıdaki kadınlara göre daha masum kalmaktadır.kadının cinsel olarak ayırt edildiği durumlar da çok fazladır.fakat biz kadınlar erkeklerden daha körükleyiciyizdir olaylara karşı.

Genellemedir elbette koyu işaretlediğim cümleniz. Ancak günlük yaşama baktığımızda haksız olduğunuzu da söyleyemeyiz galiba. Sanırım önce bunu çözmeliyiz ki ortak sorunlara ortak tavır almamız gerektiği anlayabilelim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi