Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Mal rejimi 221 nolu medeni kanunun uygulanması

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-06-2015, 17:41   #1
Konuk

Varsayılan Mal rejimi 221 nolu medeni kanunun uygulanması

Merhaba,
Öncelikle böyle bir imkan sağladığınız için çok teşekkür ediyorum. Sitenizde konuyla ilgili yazıları okudum. 2002 yılından sonra evlendim ve yasal mal rejimine tabiyim. Bu edinilmiş mallara katılımı rejimi bozulmadan alacağım tek bir gayrimenkul için eşim ile kişisel mal olarak kabul edilmesine yönelik sözleşme imzalamak istiyorum. Sitenizden öğrenerek bir noteri aradım. Ancak elinde örnek böyle bir sözleşme olmadığını belirtti. Sorum şu 1. mal rejimimi değiştirmeden böyle bir sözleşme yapabilir miyim? 2. Sözleşmeyi gayrimenkul alimından önce mi sonra mı yapmalıyız? Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Old 02-06-2015, 18:35   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Eğer alacağınız mal için ödeyeceğiniz para,evlenmeden önce elde ettiğiniz gelir,bağış,miras vb gibi karşılıksız elde edilen değer veya kişisel bir malınızın yerine geçen değer ise herhangi bir şey yapmanıza gerek yok.Bunlar zaten kişisel malınızdır ve kanıtladığınızda katılım alacağınızın konunu oluşturmaz.

2-Paranızın kaynağı (2002 den sonra) ve evlilik içi sürede çalışma karşılığı elde edilen gelir veya kişisel mallarınızın geliri(Faiz Kira) ise yasa gereği edinilmiş mal olarak değerlendirilecektir.

Katılım alacağını önleme isteğiniz için:(Eşiniz de bunu onaylıyorsa):
1-Notere gidebilir ve mal ayrılığı sözleşmesi yapabilirsiniz.Bu sözleşme ile beraber geçmişte kalan edinilmiş mallara katılma rejimini de tasfiye ettiğinizi ve tarafların birbirinden tüm alacak ve dava haklarından feragat ettiğini(elinizde olan paranın varlığını da beyan ederek) de ayrı bir sözleşmede beyan edebilirsiniz.

Bu durumda hem geçmiş mal rejimini tasfiye edersiniz hem de mal ayrılığı dönemine girersiniz.

Dilediğiniz zaman yine noterde yasal mal rejimine dönecek şekilde sözleşme yapabilirsiniz.

2-Yeniden Edinilmiş Mallara Katılma rejimi için sözleşme yaparken aşağıdaki iki istisnayı belirtebilir ve gelecek yıllarda belirttiğiniz sorunları önlemiş olursunuz.

Alıntı:
TMK MADDE 221.- Eşler, mal rejimi sözleşmesiyle, bir mesleğin icrası veya işletmenin faaliyeti sebebiyle doğan edinilmiş mallara dahil olması gereken malvarlığı değerlerinin kişisel mal sayılacağını kabul edebilirler.

Eşler, mal rejimi sözleşmesiyle kişisel malların gelirlerinin edinilmiş mallara dahil olmayacağını da kararlaştırabilirler.

3-Mal rejimini değiştirmeden sorunuzu olumlu yanıtlamak pek olanaklı görünmüyor.

Bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 02-06-2015, 19:05   #3
Konuk

Varsayılan Mal rejimi 221 nolu medeni kanunun uygulanması

Yanıtınız için çok teşekkür ederim.
Net anlamak için tekrar soruyorum. Yanıtınızdan anladığım gayrimenkul alımı öncesi mal ayrılığına geçmek, sonrasında gayrimenkulu satın almak ve tekrar paylaşımlı rejim için sözleşme yapmak gerekiyor. Doğru mu anladım?

Bu durumda
Eşlerin ikisinin de razı olmasına rağmen bir gayrimenkul için yasal rejimde 221inci madde uygulanamıyor oluyor. Doğru mu anlıyorum?
Tekrar çok teşekkürler
Old 03-06-2015, 11:28   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,
Mal rejimi sözleşmeleri yapıldığı tarihten sonrası için etkilidir.Geriye dönük mal rejimi sözleşmesi yapılamaz.
Old 14-06-2015, 20:25   #5
Konuk

Varsayılan Eşim Edinilmiş maldan feragat edebilir mi?

Merhaba,
kusura bakmayın ben cevabınızı maalesef anlayamadım. Bir avukata veya notere gidip ne talep etmem gerektiğini bilemiyorum. Edinilmiş mal rejimi sürerken, eşimin kendi rızası ile tek bir malvarlığı için feragat etmesi mümkün müdür? Bir avukat bize böyle bir sözleşme hazırlama konusunda yardımcı olabilir mi?
Old 18-06-2015, 15:18   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Mal rejimleri konusundaki sözleşme ancak yasada belirtilen olanaklar içinde mümkündür.

Boşanma olmadan veya sözleşme ile mal rejimi değiştirilmeden (ve diğer yasal koşullarda örn vefat,evliliğin iptali,hakim kararı ile mal ayrılığıa geçiş vs) mal rejimi tasfiye edilemez veya feragat beyan edilemez.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi