Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Esya Paylasimi Bosanma Davasi/Edinilmiş Malın Tasfiyesi

Konuyu Kilitleyin
Old 12-06-2013, 09:18   #1
Konuk

Varsayılan Esya Paylasimi Bosanma Davasi/Edinilmiş Malın Tasfiyesi

Merhaba.ben esimden siddet gordugum gerekcesyle ustune bide esimin evden kovmassyla ailemin yaninâ gttm ve orda kaliyorum.bir muddet sonra esim gidip esyalarimi almami evi bosaltacaklarini soylediler.bunun uzerine ailem esyalarmi almaya gttler ben gitmedim.esimle bi tartsma yasamamak ve onu gormek istemedigim icin..esyadan kastim ceyizlezim ve kiyafetler.esyalarimi toplarken esim akrabalrndan biri babama imza attirmis kendi esyalarimizi aldgmaza dair.fakat orda kalan bana ait olan bazi esyalar orda kalmis.ve esimle evliligimiz icerisnde aldgimiz ev esyalari onlarda.bu imzanin hukmu nedir? İmzayi ben atmdm, ve ben gitmemistim bilincszce atilan bi imza.bosanma davasinda bu ev esyalarindan benim yararlanma hakkim olur mu?
Old 12-06-2013, 11:00   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Eşinizde olan eşyaların bir kısmı tutanak karşılığında teslim edilmiş ise bu eşya iadesi davasında delil olarak değerlendirilecektir. Tutanak içeriği doğru değilse bunu da tanık yolu ile yargılama sırasında ileri sürebilirsiniz.

2-Boşanma davası sırasında hakim dava süresince geçerli olacak geçici önlemleri alır.Konutun ve ev eşyalarının bir eşe tahsisine karar verebilir.Bu yönde karar verildiğinde ev ve eşya diğer eşe ait de olsa,lehine tahsis kararı verilen eş ev ve eşyadan yargılama süresince yararlanabilir.

Bir avukattan hukuki destek alarak davanızı takip etmeniz yararınızadır.
Old 12-06-2013, 13:45   #3
Konuk

Ev zaten kiraydi.evi bosaltacaz dyerek esyalri baba evine goturdu ailesi kullaniyor bildigim kadaryla.fakat o esyalarda benim hakkim yokmudur ben calsmiyorum ev hanimiyim esim kendi kazandigm parayla aldim bana ait demsti.ama vliligimz icersnde alindi. O imzayi neden attrdiklarni anlamadim. Geride kalan esyalarn yarsnn bana iadesi veya maddi olarak odenmesini talep edemezmiyim hakkimmidir?
Old 14-06-2013, 08:55   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Evlilik sırasında eşinizin geliri ile ödemesi yapılan eşyalar edinilmiş maldır.Malin maliki eşinizdir.Fakat boşanma sırasında veya sonrasında bu malların yarı bedeli miktarında katılım alacağı talep etmeniz mümkündür.

Bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi