Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İstanbul Sosyal Güvenlik il Müdürlüğü Gaziosmanpaşa Sosyal Güvenlik Merkezi'nden gelen ödeme emrine karşı hangi iş mahkemesine başvurmamız gerekir

Yanıt
Old 09-08-2012, 08:13   #1
eersoz

Varsayılan İstanbul Sosyal Güvenlik il Müdürlüğü Gaziosmanpaşa Sosyal Güvenlik Merkezi'nden gelen ödeme emrine karşı hangi iş mahkemesine başvurmamız gerekir

İyi günler;
İstanbul Sosyal Güvenlik il Müdürlüğü Gaziosmanpaşa Sosyal Güvenlik Merkezi'nden gelen ödeme emrine karşı hangi iş mahkemesine başvurmamız gerekir? İstanbul'da adliyeler birden fazla olduğu için tespitte güçlük çekiyoruz. Yetki konusunda sıkıntı yaşamamak için. İkincisi bu ödeme emrine karşı dava şeklinde bir başvuru mu yapacağız yoksa itiraz şeklinde mi? Üçüncüsü davalı olarak kim gösterilecek? Sgk başkanlığı mı, istanbul sosyal güvenlik il md. mü yoksa gaziosmanpaşa sosyal güvenlik merkezi mi? şimdiden teşekkürler...
Old 09-08-2012, 12:54   #2
sebepsiz zenginleşme

Yetki çevresini tam olarak bilmiyorum ama bundan iki hafta önce kalemde konuşurlarken duydum bakırköy komisyona mı bağlanalım çağlayan komisyona mı şeklinde memurlardan dilekçe istenmiş ancak ağır ceza çevresi çağlayan olduğuna göre benimkanaatim çağlayan adliyesi yetkilidir hazinenin ödeme emri 6183 sayılı kanuna göre mi hazırlanmıştır?ödeme emrinin içeriği nedir?idari para cezası mı veyahutta işçi ile alakalı bir şeymi bunu biraz açıklarmısınız borcun kaynağını davalıda ödeme emrinde alacaklı kısmında ne yazılmışsa onu yazın derim ben SGK'ya iazafetenstanbul Sosyal Güvenlik il Müdürlüğü Gaziosmanpaşa Sosyal Güvenlik Merkezi şeklinde yazılsa uygun olmaz mı
Old 09-08-2012, 12:55   #3
Av.Evran KIRMIZI

Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürlüklerinin şube niteliği olmadığından davanın İl Müdürlüğü'ne karşı açılması gerekiyor. Yetki de buna göre İl Müdürlüğü'nün bağlı olduğu yer olmalıdır. Bu konuda Yargıtay Kararı olmasına rağmen bazen Mahkemeler yetkisizlik verebiliyor. Sizin yerinizde olsam SGK İstanbul İl Müdürlüğü aleyhine Gaziosmanpaşa Adliyesinde (Yada bağlı olduğu) davayı açardım. (DAVALI : SGK Başkanlığına izafeten SGK İstanbul İl Müdürlüğü)
Old 09-08-2012, 13:21   #4
eersoz

Yanıtlar için teşekkürler. Borç sgk prim borcundan yani 5510 sayılı yasadan kaynaklanıyor
Old 08-12-2015, 14:47   #5
Av.Meral Ercil

Alıntı:
Yazan eersoz
İyi günler;
İstanbul Sosyal Güvenlik il Müdürlüğü Gaziosmanpaşa Sosyal Güvenlik Merkezi'nden gelen ödeme emrine karşı hangi iş mahkemesine başvurmamız gerekir? İstanbul'da adliyeler birden fazla olduğu için tespitte güçlük çekiyoruz. Yetki konusunda sıkıntı yaşamamak için. İkincisi bu ödeme emrine karşı dava şeklinde bir başvuru mu yapacağız yoksa itiraz şeklinde mi? Üçüncüsü davalı olarak kim gösterilecek? Sgk başkanlığı mı, istanbul sosyal güvenlik il md. mü yoksa gaziosmanpaşa sosyal güvenlik merkezi mi? şimdiden teşekkürler...

Sayın Ersöz ben de benzer bir dava açacağım. Davanız ne oldu merak ettim. Nerede açtınız ve hasım kimdi ve nasıl sonuçlandı??
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi