Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Nafakaya İtİraz..

Yanıt
Old 31-03-2008, 16:13   #1
iözkurt

Rahatsiz Nafakaya İtİraz..

Herkese iyi çalışmalar diler cevap veren meslektaşlara da teşekkür ederim..
Benim sorum şu;
-Açmış olduğumuz bir boşanma davasının ilk duruşmasında davalı eş ve çocuk lehine toplam 500,00 ytl nafakaya hükmedildi.
-Ancak müvekkil davalıdan ayrıldığından itibaren davalı eş ve çocuk için, ortak çocuğu adına açılan hesaba, iaşeleri yani nafakaları için her ay 500,00 ytl ödeme yapmış ve yapmaya devam etmektedir.
-Buna rağmen hakime hanım duruşmada dava tarihinden itibaren nafakaya hükmetmiştir.
(dilekçemizde yapılan ödemelere ilişkin dekontları ibraz etmemize rağmen fazla incelemedi anlaşılan)
-Davalı yanın avukatıda yapılan ödemeleri kabul etmediğini dava tarihinde itibaren nafakaları yeniden ödemesini istemesine karşın ödelerin yapıldığını yeniden ödemenin tekerrür olacağını belirttik.
-Şu anda nafakaya ilişkin icra takibi yapıldığında ne yapabiliriz..
-Yapılan ödemeleri nasıl mahsup edebiliriz.
-Nafakaya itiraz edeceğimiz için %40 ile hapis konusu var...

Old 31-03-2008, 17:02   #2
FYLOZOF

Sayın meslektaşım,davanın ilk duruşmasına girdiğinize göre, dava yakın bir tarihte açılmıştır.Keşke , hakim sizin savunmanızı dikkate alsaydı yada dosyayı iyi inceleyeseydi. En azından , ''dava tarihinden itibaren nafakaya hükmedilmesine, davacının ödediği miktarın, nafakadan düşülmesine '' şeklinde karar verebilirdi.
Bana göre, siz icra takibine dekontlarınızla birlikte itiraz edin. Eminim inceleyecek hakim, dekontların varlığını dikkate alıp sağlıklı bir karar verecektir.
Old 01-04-2008, 12:09   #3
iözkurt

peki %40 icra inkar taz. konusunda ne düşünüyorsunuz..
itirazımız reddedilirse herhalükarda % 40a hükmedilirmi?

yahut tedbir nafakasına hükmeden hakimle görüşsek, dilekçeyle ödemeler ile ilgili delilleri tekrar sunsak bi şey değişirmi?
Old 01-04-2008, 14:29   #4
ozlm

hakimin tedbir nafakasını dava tarihinden itibaren başlatmasında herhangi bir isabetsizlik yok. tedbir nafakası olduğu için 7 örnek ödeme emrini aldığınızda dosyaya, takip tarihine kadar olan borçla ilgili ödeme yapmış olduğunuzdan itiraz edersiniz. devam edecek aylık nafakaları da icra dosyasına hangi aya ait ödeme ise belirtip o şekilde yatırısınız.
karşı taraf bunu kabul etmeyip itirazın iptali davası açsa bile davayı kazanacağınız muhakkak
Old 01-04-2008, 14:47   #5
av.şeyda müjdeci

Sayın ozlm'e katılıyorum.Benzer olay benim başıma geldi.Gerçi ben karşı taraftım(Sizin olayınızdaki davalı) Dava tarihinden itibaren geçerli olmak üzere hükmedilen nafakayı müvekkile hiç ödememe yapılmamış gibi icraya koyduk.Karşı taraf kısmi itirazda bulundu.Banka dekontları sundu.Takip kısmen durdu. Ben yapılan ödeme yazılı belgeye dayandığından itirazın iptali davası açmadım. Yapılan ödemeleri mahsup ederek borçlu davacının maaşına haciz yazısı yazdım.Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi