Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kamulaştırmasız El atma ve Ecri Misil

Yanıt
Old 10-02-2007, 16:11   #1
Av.F.Gökhan KÖKSAL

Varsayılan Kamulaştırmasız El atma ve Ecri Misil

Müvekkile ait tarla vasfındaki taşınmazda öncelikle Toplulaştırma yoluna gidiliyor.D.S.İ.tarafından 1998 yılında taşınmazın bir bölümünde dranaj kanalı açılmıştır.Bakanlar Kurulu Kararıyla toplulaştırmadan vazgeçiliyor ve 2006 yılı sonunda müvekkil Pazarlık usulü için idareye çağırılmış ve bedel üzerinde anlaşmaya gidilerek kanal açılan kısımda kamulaştırılma gerçekleştirilmiş.Benim sormak istediğim konu Kamulaştırmanın yapılması nedeni ile Ecri Misil talep hakkımızın düşüp düşmeyeceği ve devamla ayrıca taşınmazda şu anda 5 yaşında portakal bahçesi olması sebebi ile tazminat isteyip isteyemeyeceğimiz hususundadır. Bu konuda bilgi ve görüşlerinizi esirgemezseniz sevinirim
Old 11-02-2007, 12:33   #2
Av.Turhan Demiroğlu

Sadece görüş:
Pazarlıkla belirlenen fiyata, portakal bahçesi de dahildir, tazminat istenemez. Geçmişe dönük ecrimisil talep hakkınız -şayet vazgeçme veya ibra sözkonusu değilse- bakidir; zannediyorum.
Old 11-02-2007, 14:20   #3
A.Turan

Ecri misil talep edebilirsiniz. Benim başımdan böyle bir dava geçti kesin biliyorum. Bunun için ayrı dava açın.
Old 11-02-2007, 18:25   #4
recepbarlas

Varsayılan İstenebelir ama...

Ecrimisil istenebilir elbette.Ama, temerrüde düşürülmediği için faiz dava veya yazılı talep varsa (ihtarname gibi) talep tarihinden itibaren işler.Olsun faizsiz olsun...
Old 11-02-2007, 20:02   #5
OLCAYK

Kamulaştırma durumunda kamulaştırma kararı ile birlikte mülkiyet kamulaştırmayı yapan idareye geçiyor ancak bedelde bir uyuşmazlık varsa idare tarafından bedelin belirlenmesi için dava açılıyor. Ki olayda bedelde anlaşıldığı belirtilmiş. Bu durumda ecrimisili hangi dönem için talep etmek istediğinizi yazarsanız yanıt daha kolay olur sanırım. .
Old 22-05-2008, 11:52   #6
Avukat4

Slm
Arkadalar Benİmde KamulaŞtirmasiz El Atmayla İlglİİ Olarak Benzer Bİr Olay BaŞima Geldİ.eĞer Konu Hakkindaki GÖrÜslerİnİzİ Belİrtİrsenİz Sevİnİrİm.
Olayimda 2005 Yilinda Bİr Kamu Kurumu MÜvekkİlİn Arazİsİne KamulaŞtirma Olmaksizin El Atip Baraj BÖlgesİnde Erozyonu Önlemek Maksariyla Teraslama Yapiyor.bİz MÜdahelenİn Önlenmesİnİ Ve 10.000,00 Ytl Ecrİmİsİl Talebİyle Dava AÇtik Ancak Arazİnİn KamulaŞtirilmasini İstemedİk.yapilan BİlİrkİŞİ İncelemesİnde Arazİnİn 3 Yillik Kullanilmamasi KarŞiliĞi 250 Ytl Zarar Tespİt Edİldİ.(yanlis Anlamayin Sadece 250 Ytl)
Sİmdİ Ben Davayi İslah Edİp Arazİnİn KamulaŞtirilmasini Taleh Etmeyİ DÜsÜnÜyorum
Sİzce Uygunmudur Yoksa Baska Ne Yapabİlİrİm
Saygilarimla
Old 27-05-2008, 11:33   #7
Yücel Kocabaş

İdareyi kamulaştırmaya zorlayacak bir talepte bulunulamaz ise de;

16.05.1956 T. 1/6 sayılı İçtihatı Birleştirme kararına göre; taşınmaz malına kamulaştırmasız el atan malik idare aleyhine el atmanın önlenmesi davası açabileceği gibi,eylemli duruma razı olarak mülkiyet hakkını idareye devir ederek taşınmazın bedelini de isteyebilir.

Bu nedenle, açılan el atmanın önlenmesi davasının ıslah yoluyla kamulaştırmasız el atmadan doğan bedel davasına dönüştürmesinin mümkün olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi