Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ıslah-HMK 180-7 günlük süre

Yanıt
Old 15-03-2013, 09:05   #1
muzio

Varsayılan ıslah-HMK 180-7 günlük süre

merhaba meslektaşlarım,

Devam eden iş davamın dava dilekçesinde işçinin hafta sonu çalışması ile ilgili talebimiz bulunmamakta. Dünkü duruşmada tanıklar dinlenilirken tanığa işçinin hafta sonu çalışmalarının sorulmasını istedim. Hakim dilekçenizde buna ilişkin talep yok soramam dedi. ben de davamı ıslah edip ,hafta sonu çalışmaları ile ilgili talepte bulunacağımı söyledim ve tanıklara bu husus soruldu. dosyanın bilirkişiye gönderilmesine karar verildi.
HMK 180.maddesinde "Davasını tamamen ıslah ettiğini bildiren taraf, bu bildirimden itibaren bir hafta içinde yeni bir dava dilekçesi vermek zorundadır. Aksi hâlde, ıslah hakkı kullanılmış sayılır ve ıslah hiç yapılmamış gibi davaya devam edilir. "denilmektedir.
Duruşma esnasında davamı ıslah edeceğimi beyan etmem ile HMK 180.maddesi gereğince 7 gün içinde ıslah dilekçesi vermem gerekir mi? aslında bilirkişi raporu geldikten sonra davayı ıslah etmek istiyorum. ama HMK 180.maddedeki süre kafama takıldı.
Şimdiden teşekkürler.iyi günler...
Old 15-03-2013, 11:27   #2
Av.İrem ÖZTÜRK

Sayın meslektaşım,
Bana kalırsa sizin dava dilekçenizde talepte bulunmadığınız bir alacak kalemini ıslah yoluyla talep eteniz mümkün değil. Çünkü ıslah talepte bulunulan alacak kalemlerinin değerini artırmaya yönelik bir yoldur, yeni bir alacak kalemi eklemek ancak yeni bir dava açmak yoluyla olabilir. Ancak hakim duruşmada ıslah talebinizi kabul etti ise ıslah dilekçesi vermeniz gerekir ve davanızda tekrar ıslah yolunu kullanamazsınız diye düşünüyorum.
Saygılarımla.

.
Old 15-03-2013, 16:13   #3
sebepsiz zenginleşme

Aynı olay benımde bir iş mahkemesinde başıma geldi ben ıslah dilekçesi koymadım zira daha bilirkişi raporuyla ne kadar alacağımızın olduğu hesap edilmemişti ama ben bir üst dilekçe yazdım haftasonu alacağını da bilirkişi hesaplaması yönünde talepte bulundum bence yeni bir ıslah dilekçesi vermenize gerek yok dosya daha bilirkişiye bile gitmemiş.Birde ayrıyetten Bence yeni usul kanunuyla belirsiz alacak davasının getirilmesi iyi oldu bu dava türü ile alacaklının dava açıldığı tarihte alacağın miktarını yada değerini tam ve kesin olarak belirleyebilmesinin kendisinden beklenemeyeceği veya bunun olanaksız olduğu durumlarda asgari miktar belirtmek suretiyle açılan davadır.Bu davada özellik davacının iddianın genişletilmesi yasağına tabi olmaksızın davanın başında belirtmiş olduğu istemini artırabileceği kabul edilmiştir.Yani aslında iki kere ıslah imkanı getirildi birinin adı ıslah olmasada
Old 15-03-2013, 20:37   #4
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Davanızı süreyi kaçırmadan ıslah etmeli,fazlaya ilişkin haklarınızı saklı tutmalısınız,saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi