Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Emekli Sandığı Ölüm aylığı, sağlık güvencesi ve evlenme ödeneği

Konuyu Kilitleyin
Old 10-01-2010, 00:20   #1
Konuk

Varsayılan Emekli Sandığı Ölüm aylığı, sağlık güvencesi ve evlenme ödeneği

Merhaba,

27 yaşındayım, bekarım, şu anda çalışmıyorum. Babamdan dolayı emekli sandığından ölüm aylığı ve sağlık yardımı almakta olan tek kız çocuğuyum. Nisan 2008 tarihinde SSK lı olarak çalışmaya başladım Haziran 2008 de işten ayrıldım. 31 gün ödenmiş primim var.

5510 hakkındaki sorum;

Çalışırken aynı anda SSK lı işimin aylığımı ve Emekli Sandığından dolayı ölüm aylığı-sağlık yardımı aldım. Bu bir problem oluşturur mu? Geriye dönük sorumluluğum var mı?

Ölüm aylığı ve sağlık yardımı hakkında sorum;

Tekrar çalışmak istiyorum, çalışmaya başladığımda kesilecek olan aylığım SSK ya bağlı işten ayrılmam ve halen evli olmamam durumunda tekrar bağlanabiliyor mu? Ayrıca çalışmaya başlayınca Emekli Sandığından dolayı aldığım sağlık yardımım kesiliyor. SSK ya bağlı işten ayrılınca Sağlık güvencemi hangi kurumdan dolayı alacağım? Eğer SSK ise 31 iş günüm kayıtlı, sağlık yardımına hak kazanmak için en az kaç gün prim ödemesi olması gerekir?

Evlenme ödeneği hakkındaki sorum;

Tekrar çalışmam durumunda evlenme ödeneği hakkım hala saklımıdır? 5510 un 37. maddesine göre evlenmeleri nedeniyle gelir ve aylıkları kesilen diye bir ibare var, sanırım ben çalıştığım için aylığım kesileceğinden ben de bu maddenin kapsamına giriyor muyum?

Teşekkürler.
Old 10-01-2010, 02:19   #2
Adli Tip

Sayın Konuk;

1- SSK'lı iken babanızın sağlık sigortasından yararlanmış olmanız ve (aylığınızın kesilmesi gerekiyordu da kesilmediğiyse) o sürede 2 ayrı aylık almanız sorumluluğunuza sebebiyet verebilir. (Babanızın hizmet süresine göre aylığınızın kesilmeme ihtimali de olabilir.)

2- Babanızdan dolayı aldığınız aylığınız kesildiğinde, hukuki durumunuz yeniden eski hale geldiğinde aylık almaya yeniden başlayabilirsiniz.

3- SSK'ya bağlı işten ayrılınca sağlık güvenceninizi hangi kurumdan dolayı alacağınız o anki hukuki durumunuza göre belirlenir. SSK'lı (4-a) çalışmanızdana dolayı ya da bir başka sebeple Genel Sağlık Sigortası(GSS) kapsamına girmemiş olursanız, yine babanızdan dolayı GSS'li olabilirsiniz.

4- SSK'dan dolayı sağlık sigortasından yararlanmak için, sağlık hizmetinden faydalanmadan önceki bir yıl içinde 30 gün GSS primi ödemiş olmanız gerekir.

5- Sizin de belirttiğiniz gibi, evlenme yardımı, gelir ve aylıkları evlendiği için kesilenlere veriliyor. Sizin aylığınız evlendiğiniz için değil de, çalışmaya başladığınız için kesilirse, bu hakkınız saklı kalmaz.

Sayın Konuk;

Haklarınızı tam olarak öğrenebilmek için bir avukattan doğrudan yardım almanızı ya da size en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğüne başvurarak bilgi almanızı öneririz.

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi