Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma Davasında Verilen İhtiyati Tedbir Kararı

Yanıt
Old 07-07-2009, 16:17   #1
turbo

Varsayılan Boşanma Davasında Verilen İhtiyati Tedbir Kararı

Sayın Meslektaşlarım,

Takip ettiğim bir boşanma davasında, karşı tarafın cevap dileçesindeki müvekkil adına kayıtlı otomobil hakkında ihtiyati tedbir talebi, mahkemece kabul edildi(Neye ilişkin olduğu belirtilmeden).

Dava sonunda boşanma kararı verildi ve müvekkil aleyhine maddi tazminata hükmedildi ve karşı tarafın manevi tazminat talebi reddedildi. Fakat ihtiyati tedbir kararı hakkında karar verilmedi. boşanma kararı taraflarca temyiz edilmeyerek kesinleşti. Biz maddi tazminat yönünden, karşı taraf manevi tazminat yönünden kararı temyiz etti.

Mahkemeden, HUMK. m. 112(Esas hakkında mahkeme tarafından verilen kararın tefhim veya tebliğ olunmasını mütaakıp ihtiyaten icra kılınmış olan tedbir mürtefi olur. Şu kadar ki mahkeme hükmün icrasını temin için işbu tedbirin tayin edeceği müddet zarfında devamına karar varebilir.) uyarınca araç üzerindeki tedbirin kaldırılmasını dilekçe ile istedik, fakat hakim, kesinleşmedikçe ihtiyati tedbirin kalkmayacağını belirtti. Kanun hükmünü hatırlattım, bana aile hukukuna özgü olduğunu söyledi.

TMK.'da buna ilişkin bir hüküm bulamadım. Bu konuda bilgisi olan meslektaşlarım varsa, yardımlarını bekliyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.
Old 07-07-2009, 16:27   #2
av.kadirpolat

Varsayılan Konuya göre kanun hükmü değişmez ki

Değerli meslektaşım, öncelikle bir davada mahkeme tedbir kararı vermiş ise; hüküm kısmında tedbirin davanın kesinleşmesine kadar devam etmesi yönünde de karar vermesi gerekmektedir. Tedbirin devamına yada kaldırılmasına yönelik bir durum hükümde yer almıyorsa, tedbir kararı, hükmün verildiği anda kaldırılabilir. Hatta gerekçeli kararı beklemenize dahi gerek yoktur.

T.C.
YARGITAY
15.HUKUK DAİRESİ
2005/8120 E
2006/162 K

23.01.2006

"....HUMK 112 .maddesi uyarınca mahkeme kararının tebliği üzerine kararda aksine bir hüküm bulunmaması halinde ihtiyati tedbir kendiliğinden kalkar...." şeklinde içtihatı var.

Bence verilen red kararını temyiz edin.
Old 08-07-2009, 08:42   #3
turbo

Hakimin bana beyanı bunun Aile Hukukuna özgü olduğu yönündeydi. İhtiyati tedbirin kaldırılması konusunda Aile Hukukuna ilişkin olarak ayrık bir hüküm söz konusu mu?
Old 08-07-2009, 08:47   #4
av.kadirpolat

Varsayılan HUMK; tüm hukuk davalarında temel yasadır.

Değerli meslektaşım, kimse hukukun yorumunu hukuk davalarının nevi ve niteliğine göre yorumlayamaz. Hele açık bir kanun hükmü varsa, bu konuda tartışmak bile yersiz. Bence içtihat dahilinde karara itiraz edin.
Old 07-02-2012, 18:09   #5
gaius

Eski bir konu ama yeni kanun önemli bir değişiklik getirdiğinden not düşmek istedim.

HUMK 112 yerine geçen HMK 397/2, "İhtiyati tedbir kararının etkisi, nihai kararın kesinleşmesine kadar devam eder." hükmünü getiriyor.

Dolayısıyla artık ihtiyati tedbire ilişkin bir hüküm verilmedi ise, nihai kararın kesinleşmesi beklenmek zorunda gibi görünüyor.

Yani tedbiri kaldırmak isteyen avukatlar, uygulanmayan yasal dayanaklarını da yitirmiş durumdalar.
Old 30-05-2012, 11:41   #6
Hukuka Saygı

Konuyla bağlantılı olarak şunu sormak isterim.
Boşanma davamızda mahkeme davalı kocanın taşınmazına ihtiyati tedbir koydu. Diyelim ki dava sonunda da tazminat taleplerimizi kabul edecek ve davalıyı örneğin 50.000 lira maddi manevi tazminata mahkum edecek. Boşanma kararı kesinleşince tedbir kalkacak olduğuna göre, bizim de boşanma ilamını icraya koyabilmek için kararın kesinleşmesini beklememiz gerekeceğine göre; kararın kesinleşmesiyle bizim takibimizin kesinleşmesi arasında geçecek sürede davalı taşınmazı satabilir. Bunu önlemek için ne yapmak gerekir?
Old 30-05-2012, 11:45   #7
aykutyigit

(2) İhtiyati tedbir kararının etkisi, aksi belirtilmediği takdirde, nihai kararın kesinleşmesine kadar devam eder. demektedir HMK.Bu sebeple aksine karar verilmedikçe tedbir kararın kesinleşmesine kadar devam eder.
Old 30-05-2012, 11:54   #8
Hukuka Saygı

Doğru söylüyorsunuz sayın aykutyigit ancak biz de boşanma ve tazminata ilişkin ilamı, kesinleştikten sonra icraya koyabilecğeğimize göre, bizim takibimiz kesinleşinceye kadar davalı taraf kaşınmazı satabilir diye düşünüyorum.
Old 30-05-2012, 13:47   #9
aykutyigit

Kesinleşen ilam satın alan kişi hakkında da uygulanır dediğiniz durumda.
Old 27-01-2014, 15:11   #10
Av. N. İpek

Merhaba,
Bu karar uygulamaya geçmiş mi acaba çok merak ediyorum. Ayrıca cevap dilekçesinde kararı eklemeden yüzeysel bir itiraz yapmıştım. Ön inceleme duruşmasına karar yeni bir beyanla itiraz etsem olur mu? yasağa takılır mıyım?

Uygulamada açılan boşanma davalarında tazminat ve nafaka haklarının elde edilmesini temin etmek için karşı tarafın taşınmazları üzerine tedbir konulması istemlerine sıkça rastlanılmaktadır.

Ancak boşanma davasındaki boşanmaya karar verilmesi halinde hükmedilmesi mümkün olan boşanmaya bağlı ikincil nitelikteki tazminat ve nafaka haklarının elde edilmesini temin etmek için de olsa davalı adına kayıtlı taşınmazlar üzerine tedbir konulamaz.*

*Y.2.HD. E:2013/5601 K:2013/8913 T:01.04.2013
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi