Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

EŞİmİn Kamu BorÇlarinin Ne Kadar Sorumluyum ?

Konuyu Kilitleyin
Old 06-08-2008, 13:18   #1
EL-CEBİR

Varsayılan EŞİmİn Kamu BorÇlarinin Ne Kadar Sorumluyum ?

Merhaba,

Öncelİkle Bu Hİzmetİnİzden Dolayi TeŞekkÜr Ederİm. Ben 47 YaŞinda 28 Yillik EvlİlİĞİ Olan Ve Sonradan TÜrk VatandaŞi Olan Bİr Bayanim.

EvlİlİĞİmİn 15. Yilinda 1996' Da TÜrk VatandaŞliĞina Kabul Edİldİm. Ve Bu Tarİhten GÜnÜmÜze Kadar Olan SÜrede Üzerİme Gayrİmenkuller Aldim- Sattim Ve Tİcarİ Faalİyetler Bulundum. Bu Gayrİmenkullerİn BÜyÜk Bİr ÇoĞunluĞunu Ve Tİcarİ Hayatimda Kİ Yatirimlarimi YurtdiŞinda YaŞayan Aİlemİn Bana YaptiĞi Malİ Yardim Ve Aİlemden Bana Mİras Yoluyla Hak DÜŞen Gelİr İle Yaptim.

EŞİm Kendİ Aİle Şİrketİnde 2000 Yilina Kadar ÇaliŞti Daha Sonra Ayrilip Serbest Meslek İle UĞraŞmaya BaŞladi. EŞİm Kendİ Aİle Şİrketİnde ÇaliŞirken GÜmrÜk Vergİsİnden Dolayi Fİrmalarina Kamu Davasi AÇilmiŞti. Bu Dava 2008 Yilinda SonuÇlandi Ve EŞİmİn Eskİ Aİle Şİrketİ Davayi Kaybettİ. Dolayisiyla EŞİmde O DÖnemde Aİle Fİrmasinda Yer AldiĞi İÇİn Bu Kamu Borcundan Sorumlu. EŞİmİn Kendİ Garİmenkullerİ Var Ama Kendİsİnİn İfadesİne GÖre Bu Gayrİmenkuller Borcunu Ödemeye YetmİyormuŞ.

Bu Noktada Sormak İstedİĞİm Soru; EŞİmİn Kamu BorÇlarindan Dolayi Benİm Üzerİme Olan Gayrİmenkullerİme Ve Tİcarİ İŞlerİme Herhangİ Bİr Hacİz İŞlemİ Veya Herhangİ Bİr İŞlem Uygulanabİlİr Mİ? Şunu Da Belİrtmekte Fayda Olabİlİr; Bİz 2002 Yilinda Çikan Kanundan Sonra Herhangİ Bİr Mal Ayrimi Gİbİ Bİr İŞlemde Veya AnlaŞmada Bulunmadik.

EĞer EŞİmİn Kamu Borcundan Dolayi Benİm Üzerİme Olan Gayrİmenkullere Veya Tİcarİ İŞlerİme Bİr Hacİz Veya İŞem Uygulanacaksa EŞİmden BoŞanmayi DÜŞÜnÜyorum. 50 YaŞina GeldİĞİm BugÜnlerde Aİlemden Gelen Yardim Ve Mİras İle EdİndİĞİm Gayrİmenkullerİ Ve Tİcarİ İtbari Kaybetmek, Hemde Benİm Bİr Hatam Ve İlİŞkİm Bulunmayan Bİr Nedenden Dolayi Kaybetmek İstemİyorum. Zaten EŞİmle Şu Siralar Bu Neden Dolayi İyİ Gİtmeyen Bİe EvlİlİĞİmİzde Bulunmakta.

EŞİmİn Kamu BorÇlari Bana Zarar Verecekse, Benİm İÇİn EŞİmden BoŞanma Çare Olurmu ? Bana Bu Konuda GÖrÜŞlerİnİzİ Bİldİrİrsenİz Memnun Olurum. Bu Sorular Kafamda DÖnÜp Duruyor Ne Aİle DÜzenİm Nede DÜzenlİ Bİr YaŞantim Kaldi. İlgİnİz Beklİyorum.

Not: Sonradan ÖĞrendİĞİme GÖre EŞİmİn BaŞka KİŞİsel BorÇlarida Bulunmaktadir.

Saygilarimla,
Old 07-08-2008, 15:28   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın konuk;

Medeni Kanun 224 maddesine göre eşiniz kendi borçlarından bütün malvarlığı ile sorumludur.

Eşinizin borcundan dolayı size ait malların haczi söz konusu olamaz.

Eşinizin 2002 den sonra edindiğiniz mallarda, boşanmanın kesinleşmesi ile birlikte sadece ALACAK HAKKI bulunmaktadır. Bu alacak hakkına haciz işlemi uygulanabilmesi için boşanmanın gerçekleşmesi gerektiğini düşünmekteyim.

Özellikle kişisel mallarınız olan MİRAS yolu ile karşılıksız kazandığınız ve yine 2002 öncesi size ait olan mallar her türlü riskin dışındadır.

Eğer eşiniz borçları evlilik birliğini temsilen ailenin ihtiyaçları dolayısı ile yapmadı ise, sizin herhangi bir sorumluluğunuz yoktur.

MUTLAKA bir avukattan hukuki destek alınız.

Saygı ile.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi