Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

icraya konulmaması yönünde tedbir kararı verilen çeklerde üçüncü kişinin durumu

Yanıt
Old 28-09-2007, 15:09   #1
justitia

Varsayılan icraya konulmaması yönünde tedbir kararı verilen çeklerde üçüncü kişinin durumu

merhaba sayın meslektaşlarım.

Bir müvekkilim için kendisine ciro yolu ile geçen çekten dolayı kambiyo senetlerine yönelik takip yolu ile icra takibi yaptım.

Ancak çekin keşidecisi bu çek ve bu çekle birlikte bir dizi çeki hakkında açtığı menfi tespit davasında çekelrin icra takibine konu olmaması yönüğnde tedbir kararı almış.

menfi tespit davasında taraf çekleri sözleşme uyarınca teslim ettiği taraf.Gerekçesi sözleşmenin tarafının sözleşmenin edimini taahhüt eetiği tarihte yerine getirmediği ve bu itibarla çeklerin konususuz kaldığı.

Şimdi bu menfi tespit davasında benim müvekkilim taraf değil.

Bu tedbir kararı benim icra takip dosyamı bağlar mı.Böyle bir tedbir kararı kambiyo senetlerinin soyut borç ilişkisi olduğu,iyi niyetli üçüncü kişilerin haklarının korunacağı ve ticri hatayın sıhhati ve devamı ile çelişmiyor mu?

Tedbiri kaldırtmak için nasıl bir yol izleyebilirim.

Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim
Old 29-09-2007, 15:37   #2
MURAT ACER

iyi niyetli 3. kişi olarak menfi tespit davası sizi bağlamayacaktır çünki sizinle keşideci arasında bir iş ilişkisi zaten yoktur. kıymetli evrak mücerred olması cihetiyle menfi tespit hükmü size tesir etmeyecektir diye düşünüyorum.
Old 29-09-2007, 23:30   #3
Adalet Bakanı

Alıntı:
Yazan justitia
merhaba sayın meslektaşlarım.

Bir müvekkilim için kendisine ciro yolu ile geçen çekten dolayı kambiyo senetlerine yönelik takip yolu ile icra takibi yaptım.

Ancak çekin keşidecisi bu çek ve bu çekle birlikte bir dizi çeki hakkında açtığı menfi tespit davasında çekelrin icra takibine konu olmaması yönüğnde tedbir kararı almış.

menfi tespit davasında taraf çekleri sözleşme uyarınca teslim ettiği taraf.Gerekçesi sözleşmenin tarafının sözleşmenin edimini taahhüt eetiği tarihte yerine getirmediği ve bu itibarla çeklerin konususuz kaldığı.

Şimdi bu menfi tespit davasında benim müvekkilim taraf değil.

Bu tedbir kararı benim icra takip dosyamı bağlar mı.Böyle bir tedbir kararı kambiyo senetlerinin soyut borç ilişkisi olduğu,iyi niyetli üçüncü kişilerin haklarının korunacağı ve ticri hatayın sıhhati ve devamı ile çelişmiyor mu?

Tedbiri kaldırtmak için nasıl bir yol izleyebilirim.

Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim

bu tedbirin icra dairesince nasıl uygulanacağını merak ettim doğrusu. her icra dairesine tek tek şu numaralı şu kadar bedelli çek takibe konu edilirse reddedin diye yazı mı gönderiliyor. böyle oluyorsa icra daireleri kaydedecekleri her dosyadaki takip konusu çekleri acaba tedbir var mı diye tek tek inceliyorlar mı? bu tedbir nasıl uygulanacak gerçekten merak ettim
Old 30-09-2007, 10:07   #4
ad-hoc

Bence bu takip şu şekilde devam edecek gibi görünüyor: Ödeme emrini alan borçlu, tedbir kararını dosyaya sunarak itiraz edecektir ve büyük ihtimalle de itirazı kabul görecek ve takip duracaktır. Böylece sizin de mahkemeden takibin devamını talep etme yolunda ayrı bir serüvene başlamanız son derece yüksek olasılıktır.
Old 30-09-2007, 10:39   #5
Av.Nebi

Alıntı:
Yazan MURAT ACER
iyi niyetli 3. kişi olarak menfi tespit davası sizi bağlamayacaktır çünki sizinle keşideci arasında bir iş ilişkisi zaten yoktur. kıymetli evrak mücerred olması cihetiyle menfi tespit hükmü size tesir etmeyecektir diye düşünüyorum.

Aynı olayla ilgili bir davada duruşmamız sürüyor. Olayda bizim müvekkilimiz karşı taraftan mal alabilme amacıyla çeklerini teslim etmiş. Mallar gelmemiş fakat müvekkilin çekleri cirolanıp A şahsına verilmiş (Kötüniyetli cirolandığı kanaatindeyiz) Aynen sizin olayınızdaki gibi A şahsi müvekkile icra takibi yaptı Menfi tespit davası açtık tedbir ile takibi durdurduk ve müvekkil üzerindeki hacizleri kaldırdık ( Tabi bu aşama buraya yazmak kadar kolay olmadı ) şu anda olayla ilgili dava sürüyor fakat anlatmak istediğim menfi tespit davası 3. kişiyi ilgilendirmiş oldu
Old 30-09-2007, 11:46   #6
Yücel Kocabaş

Menfi tespit davası kişiyi izler. Başka anlatımla tedbir kimin aleyhine istenmiş dava kimin aleyhine açılmışsa onun hakkında hüküm ifade eder.Nihai kararda davanın tarafı olan alacaklı aleyhine verilir. Borçlu ile hamil arasında zorunlu dava arkadaşlığı söz konusu değildir.

Bu durumda alacaklı aleyhine alınan bir ihtiyati tedbir kararının o kararın tarafı olmayan 3. kişiye karşı uygulanmasının mümkün olmadığını düşünüyorum. Nitekim uygulamalarımızda soruda geçen çekişmelere neden olmamak için alacaklı aleyhine verilen ihtiyati tedbir kararlarına " borçlu ve alacaklı yönünden geçerli olmak üzere " ibaresini ekliyorduk.Zaten usul hükümlerine göre de bir karar ancak kararda yazılı taraflarını bağlar.

Hamilin sorumlu olabilmesi için , kötüniyetli olduğunun kanıtlanması gerekir. Hamil aleyhine de ayrıca menfi tespit davası açılabilir. O dava ile ilgili olarak hamil yönünden de ihtiyati tedbir kararı istenebilir.

Fakat sadece alacaklı aleyhine alınan ihtiyati tedbir kararı ile hamilin takibinin durdurulamayacağını , icra dairesi durdurursa aleyhine şikayet yoluna başvurulabileceğini , bu arada menfi tespit davasına bakan mahkemeden , ihtiyati tedbir kararının alacaklı yönünden geçerli olduğuna 3. kişiyi etkilemeyeceğine dair tavzih istenebileceğini düşünüyorum.

Saygılarımla.
Old 30-09-2007, 14:04   #7
Hasan Coşkun

Eğer mahkeme çekin üçüncü kişiler tarafından da icraya konulmamasına yönelik çok hatalı bir karar vermişse bu tedbir kararının kaldırılması için odavaya müdahil olarak katılabilirsiniz.Talebiniz reddolursa Adalet Bakanlığı aleyhine tazminat davası açabilirsiniz.Saygılar...
Old 11-09-2013, 11:02   #8
granma

Benzer bir durumda alacaklı vekiliyim . Ticaret Mahkemesi %15 oranında teminat yatırılması koşuluyla tedbir kararı vermiş durumda. Menfi tespitte taraf dahi değiliz ciro silsilesi muntazam bir şekilde yetkili hamiliz kaldı ki borçlu firmadan müvekkil takipten önce kısmi tahsilat dahi yapmış. Konuyla ilgili Yargıtay kararı ekleyebilecek olan varsa çok memnun olacağım
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi