Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Davete Kim katılabilir?

Yanıt
Old 15-06-2009, 14:20   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Davete Kim katılabilir?

Sivil Toplumla Diyalog Toplantıları II:
Kadın ve Avrupa Birliği Süreci

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’ın evsahipliğinde 18 Haziran 2009 tarihinde gerçekleştirilecek olan “Sivil Toplumla Diyalog Toplantıları II: Kadın ve Avrupa Birliği Süreci” toplantısı hakkında detaylı bilgi ve katılıma ilişkin düzenlemeler aşağıda sunulmaktadır.

YER : Milli Eğitim Bakanlığı “MEB” Şura Salonu, Beşevler- Ankara
TARİH : 18 Haziran 2009 Perşembe
BAŞLANGIÇ : Saat 10.00
BİTİŞ : Saat 17.00

• Ankara dışından gelen katılımcıların yol giderlerine katkıda bulunmak amacıyla, belgelendirilmek kaydıyla, katılımcı başına gidiş-dönüş azami 100 TL. ödeme yapılacaktır. Her bir dernek için ödeme 3 katılımcıyla sınırlıdır.

• Katılımcılara nakden ödeme yapılabilmesi için Avrupa Birliği Genel Sekreterliğine kayıt yaptırmaları ve yol gider belgelerinin birer fotokopisini toplantı günü Avrupa Birliği Genel Sekreterliği yetkililerine vermek üzere ibraz etmeleri gerekmektedir.

• Ankara’da yerleşik Sivil Toplum Kuruluşlarının yol giderleri karşılanmamaktadır.

• Kayıt için: Toplantıya katılması öngörülen Sivil Toplum Kuruluşlarının üyelerinin aşağıdaki tabloyu doldurarak 0312 218 1389 nolu faksa veya stk18haziran@abgs.gov.tr adresine iletmeleri gerekmektedir. Katılımcı sayısında herhangi bir kısıtlama yoktur.

DERNEK ADI KATILIMCININ
ADI-SOYADI İLİ İRTİBAT TELEFONU
1
2
3

Organizasyon İrtibat Numaraları
Telefon: 0312 218 1387
0312 218 1388
Faks: 0312 218 1389
Old 16-06-2009, 20:14   #2
Themis99

Ben katılmayı isterdim ancak aynı gün öğleden sonra ağır ceza mahkemesinde duruşmam var. çabuk biterse bir kaç saatliğine uğrayabilirim. Ancak kabul edilir mi bilemem. selamlar
Old 16-06-2009, 22:56   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba

Sn.Themis99

Bence sorun olmaz.Çalışma koşulunuzu da bildirip KAHDEM adına katılacağınızı iletiyorum.

Bu arada Sn.Özge Yücel'in zamanı uygun olduğu için toplantıya katılacak.Hatta bir de KAHDEM 'i tanıtacak konuşma yapacak.

Dilerseniz siz de KAHDEM veya ilgili bir konuda sunum yapabilirsiniz.

Geri bildiriminizi bekliyorum.

Dernek ve Çaışma Grubu üyeleri adına çok teşekkürler.

İyi ki varsınız)
Old 17-06-2009, 12:23   #4
Themis99

Sayın Habibe Hanım,
Vakit kısıtlı, duruşmanın durumu da netlik kazanmadığından sunum yapmamın olanaksız olduğunu düşünüyorum. Sayın Özge Yücel gereğini fazlası ile yerine getirecektir. Elimden geleni yapacağım . selamlar.
Old 18-06-2009, 18:53   #5
Doç. Dr. Özge Yücel

Katıldım ve KAHDEM adına söz aldım. İnternet sitelerindeki haberlerde göreceksiniz, devlet bakanı Egemen Bağış AİHM kararı için Türkiye bunu hak etmedi dedi. Ben de söz aldığımda Türkiye bu kararı ne yazık ki hak etti deyip neden hak ettiğini açıkladım. Salon alkışladı o anda, bu da bakana iyi bir cevap oldu. Bakan ayrılmadan önce benim yaptığım yorum ve alkışlardan anlıyorum ki farklı düşünüyorsunuz, saygı duyarım dedi.

Ayrıca çok kısa tuttuğum konuşmada KAHDEM'i, derneği ve çalışma biçimini anlatıp 4320 sayılı yasanın uygulamasındaki aksaklıkları belirtip daha önce geliştirdiğimiz önerileri sundum.

Toplantının amacına ulaşacağı konusunda kuşkularım olsa da sesimizi duyurmak adına önemli olduğunu düşünüyorum.
Old 18-06-2009, 22:19   #6
Gemici

Teşekkürler.
Önemli olan bir tartışma ortamı yaratabilmek ve Türkiyede şimdiye kadar üzerinde fazla durulmayan, durulsa bile gerekli ilgiyi toplamayan bu türden konuları gündeme getirip kamuoyunda bir hassasiyet yaratmak.

Saygılarımla
Old 20-06-2009, 11:21   #7
Doç. Dr. Özge Yücel

Sivil Toplumla Diyalog toplantısından...
Cumartesi, 20 Haziran 2009 01:51

Bugün kadın sivil toplum örgütlerinin hükümetle diyalogunu arttırabilmesi adına önemli bir adım atıldı. Uzun yıllardır kadın sivil toplum örgütlerinin mücadelelerini hükümet politikalarına yansıtmak için yaptıkları çalışmalar yavaş yavaş sonuç vermeye başladı. Ürün Güner’in kaleminden.

Uçan Süpürge Haber Merkezi
19/06/2009

Avrupa Birliği Genel Sekreterliği (ABGS) tarafından düzenlenen “Sivil Toplumla Diyalog” toplantılarının ikincisi Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın katılımıyla 18 Haziran’da Ankara’da MEB Şûra Salonu’nda yapıldı. “Kadın ve Avrupa Birliği Süreci” gündemli diyalog toplantılarının ilki geçtiğimiz 6 Mart’ta aynı salonda yapılmıştı. Dünkü toplantıya Uçan Süpürge de katıldı.
ABGS büyükelçisi Oğuz Demiralp, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Büyükelçisi Marc Pierini, TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu başkanı Güldal Akşit, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve Devlet Bakanı Egemen Bağış toplantının açış konuşmalarını yaptılar.
Egemen Bağış, Avrupa Birliği yolunda sivil toplumla diyaloğun olmazsa olmaz bir koşul olduğunu ve kendisinin bakan olduğu günden bu yana bu diyaloğu sağlamak için çaba sarf ettiğini söyledi.
Toplantının zamanının kısıtlı olması nedeniyle, Türkiye’nin her yerinden gelen 500’e yakın kadın sivil toplum örgütleri temsilcilerinin bir kısmı söz alabildi. Uçan Süpürge adına söz alan Projeler Koordinatörü Ürün Güner, Bakan Egemen Bağış’a şunları söyledi:
6 Mart 2009 tarihinde, ilk kez düzenlenmiş olduğunuz Sivil Toplumla Diyalog toplantısında da Uçan Süpürge’yi temsilen yer almış ve kadın örgütlerinin sivil toplum örgütleri arasındaki önemini dile getirerek toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması noktasında adım atılması için somut önerilerde bulunmuştum. Biz Uçan Süpürge olarak Avrupa Birliği ile müzakere sürecini çok önemsiyoruz. Ancak, bugün maalesef Avrupa Birliği ile ilişkilerimiz noktasında kötü bir dönemdeyken sizinle buluşuyoruz. Bugün artık maalesef, şiddete uğrayan kadınları koruyamayan ve korumak adına da hiçbir mekanizma geliştirmeyen bir hükümetle karşı karşıyayız ve bu noktada AİHM’in aldığı kararı çok önemsiyor ve olumlu buluyoruz (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, şiddete maruz kalan bir kadını koruyamadığı için Türkiye’ye ceza vermiş, ilk kez bir ülke kadına karşı şiddet konusunda böyle bir hükümle karşı karşıya kalmıştı). Bizim senelerdir dile getirdiğimiz şeyleri onlar yaptırım olarak hükümetin karşına getirmiş durumdalar. İşte bu noktada artık, bir Avrupa vizyonu yakalamanız için bize, kadın sivil toplum örgütlerine ihtiyacınız var. Somut öneriler noktasında ilk söyleyeceğim şeylerden biri erken evlilikler konusu. Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Güldal Akşit buradayken paylaşmak istediğim önemli bir başlık erken evlilikler.

Biz Uçan Süpürge olarak, uzun bir zamandır bu konuyla ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Bizlerin de lobiciliği ve yaptığı projeler sayesinde bu konu ön plana çıktı ve bir alt komisyon kuruldu Meclis’te, bu komisyonun uzun ömürlü olmasını ve 45 günle sınırlı tutulmamasını talep ediyoruz. Erken evlikliler gibi çözüme ulaştırılması gereken konular ele alınmalı komisyonun önceliği olarak.

Geçtiğimiz günlerde ABGS kanunu görüşüldü, sizin ABGS içerisinde sivil toplumla diyaloğu sürdürülebilir kılacak ve devamlı işbirliği sağlayacak bir birime ihtiyacınız var ve bu birim, kadın örgütleriyle belirli aralıklarla bir araya gelmeli ve ihtiyaçlarını tespit edip sorunlarına çözüm bulmalı. Bu birimlerde de alandan gelen, bu ülkeyi sivil toplum diyaloğu noktasında ulusal alanda olduğu kadar uluslararası alanda da temsil edebilecek genç yüzlerle çalışılması gerekiyor.

Bir diğer söz etmek istediğim nokta, kadın ve kültür-sanat ilişkisi. Bu ülkede, Türkiye’nin kadınlarının uluslararası anlamda penceresi olan, Türkiyeli sinemaseverleri kadın yönetmenlerin filmleriyle buluşturan iki film festivali var: Uçan Süpürge ve Filmmor. Bu festivalleri ayakta tutmak, uluslararası anlamda daha çok ses getirmelerini sağlamak adına bizlere pozitif ayrımcılık uygulanmalı ve bu festivaller daha çok destek görmeli.

Konuşmanızda “aile, en küçük sivil toplumdur” dediniz. Oysa ki girmeye çalıştığımız ve sizin Türkiye’nin üye olması için çaba sarf ettiğiniz Avrupa Birliği’nde “aile” kavramından önce “ birey” kavramı geliyor. Kadınları birinin annesi, birinin eşi, birinin kız kardeşi yerine “birey” olarak yetiştirebilen böyle bir algılayış yaratabilen bir toplumla ancak anlayış değişikliği olur. Bir diğer yandan “eğitim şart” diyorsunuz, bence eğitimden önce kararlı bir siyasi irade ve sürdürülebilir bir politika oluşturmalısınız toplumsal cinsiyet eşitliği için.

Pembe bir tablo çizdiniz, kadın-erkek eşitliği noktasında, oysa ki örneğin son yerel seçimlerde kadınların yerelde temsil oranları binde 6’da kaldı. Var olan kadın il ve ilçe belediye başkanlarının birçoğu diğer siyasi partilerden ve onların kendi partilerinde uyguladıkları kota sayesinde bu mümkün oldu.

Son olarak şunu belirtmek istiyorum: ABGS’nin bastığı ve burada dağıtılan Sivil Toplum Diyaloğu hibe programıyla ilgili kitapçığı buradaki herkes gördü. Bu kitapçıkta yer alan kadın projelerinin CFCU’daki değerlendiricilerinden biri bendim. Kadın örgütü temsilcisi olarak birçok yerel ve küçük kadın sivil toplum örgütünün proje kazanmasında emeği olan ve bunun için CFCU’da ciddi mücadele veren kadınlardan biri olarak CFCU gibi kurumların bizler gibi alanında uzman, ciddi bir tecrübe biriktirmiş kadınlarla gerek proje değerlendirme süreçlerinde gerekse uygulama süreçlerinde bir arada çalışması gerektiğine inanıyorum. Sayın bakan, değişim var diyorsunuz ama dönüşüm olabilmesi için bizlere ihtiyacınız var.
http://www.ucansupurge.org/index.php...id=120&lang=tr
Old 22-06-2009, 18:06   #8
Doç. Dr. Özge Yücel

Kadın STK'leri Devlete Seslendi: Kararlı Siyasi İktidara İhtiyaç Var
Ankara'daki toplantı devlet temsilcileriyle stk'leri bir araya getirdi. Egemen Bağış AİHM'in kadına şiddet kararını doğru bulmadığını söylerken katılımcılar "Türkiye kadını şiddetten koruyamıyor" dedi.

Latife ŞENCAN latife_sencan@yahoo.com Ankara - BİA Haber Merkezi22 Haziran 2009, Pazartesi

Sivil Toplumla Diyalog toplantılarının ikincisi, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın daveti üzerine Türkiye'nin dört bir yanından beş yüzü aşkın sivil toplum kuruluşu mensubu kadının katılımıyla, Ankara Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonunda, gerçekleştirildi.

Pierini'den stk'lere destek mesajı

AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Marc Pierini , "Bir parti yada grubun değil, toplumun tümünün özellikle stk'lerin katılımını önemsiyoruz ve bu nedenle siyasi ve finansal açıdan stk'leri destekliyoruz." dedi.

"Toplumsal cinsiyet ve kadına şiddet konusunda bizim de sorunlarımız devam ediyor, yasalar değil zihniyet değişmelidir. Bugün, toplumsal cinsiyet yada eğitim konusunda, hükümet yada bizim tarafımızdan ahkam kesilmeyecek, bir şeyler empoze edilmeyecek, sizleri dinleyeceğiz."

Panelistler, Güldal Akşit moderatörlüğünde, Selma Acuner, Aslı Aydıntaşbaş, Canan Güllü, Gülseren Onanç ve Hümeyra Şahin, konuşmalarını yaptıktan sonra AB Mali Yardımları ve Kadın Projelerini İnci Ataç Rösch, Muhsin Altun ve Rana Kasaboğlu anlattılar.

"Devlet-üniversite-stk işbirliğiönemli"
TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Akşit şöyle konuştu:

"Bu komisyonun ilk başkanı olmaktan gurur duyuyorum, diğer ülkelerin kadın hakları konusunda yaptıklarından hükümeti haberdar etmek, kamuoyunu bilgilendirmek, organizasyonlar yapmak, şiddeti ve sorunlarımızı görünür kılmak bizim görevimiz. Devlet-üniversite-stk işbirliği çok önemli. Cinsler arası eşitliği sağlamak sadece kadınların değil, erkeklerin ve demokrasinin sorunudur."

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, CEDAW, Pekin Deklarasyonu ve AB Müzakere süreci, parlamentoda yeni kurulan komisyonun AB sürecinde Türkiye'yi daha özgür, daha demokratik yapacağını söyledi.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Bağış şunları ifade etti:

"Fransa ve İsviçre'den önce kadına seçme ve seçilme hakkı verilen ülkemizde, artık karar mekanizmalarında daha fazla kadının yer aldığını görmekteyiz. Töre ve namus cinayetlerine müebbet, azmettiricilerine de ceza verilmesi kabul edildi. Engelli çocukların ödemeleri artık annelerine yapılıyor."

AİHM'in cezasını haksız bulduklarını, kadının 'zarafetiyle ve annelik bilgeliği' ile pek çok şeyi değiştirdiğini, AB ile randevuda toplumun hazır olması gerektiğini söyleyen Bağış, stk'lerin seslerini yükseltmesini beklediklerini, Türkiye'nin kendini tanıttıkça sürecin düzeleceğini dile getirdi.

"Değişim var ama dönüşüm yok"

Panelde katılımcılara AB sürecinde neler yapılabileceği soruldu.

Ortak dile getirilen sorunlar içinde "Ülkede değişim olsa da dönüşüm olmadığı, bunun için de kadınlara ihtiyaç olduğu, nüfusun 50 bin olduğu yerlerde sığınma evi olması gerekirken hâlâ olamadığı , gece eşinden şiddet görerek karakola sığınan kadından nüfus kağıdı istendiği" vardı.

Bağış'ın ve Akşit'in tersine izleyiciler AİHM kararını doğru bulduklarını ifade ettiler.

"Türkiye kadını şiddetten korumayan bir ülke, eğitimden önce kararlı bir siyasi iktidara ihtiyaç var. Yerelde de kadın örgütlerine destek olan, 'aileden önce birey' diyen bir hükümet gerek. Yapılanları değil yapılamayanları konuşmak lazım."

Bakan Bağış, Sivil Toplum ve İletişim Dairesi kurulacağını ve sürece katılmaya çalışacağını söyledi.

"STK'ler devleti eleştirebilen kurumlardır"

Panelistlerden Acuner, AB Teşkilat Yasası hazırlanırken kadın birimi de açılırsa, kadına dair bir araştırma yaparken , Çalışma Bakanlığı, Dışişleri bakanlığı, KGSM, DPT vs. taraması gerekmeden aynı şemsiye altında toplanan bilgiye ulaşılabileceğine işaret etti.

Akşam gazetesinde yazan Aslı Aydıntaşbaş, "Toplantının amacından uzaklaştığını, oysa 'AB fonlarından nasıl yararlanılır, AB kadın kuruluşlarıyla nasıl bağlantı kurulur, Brüksel'e nasıl dahil olunur, STK izleme grubu oluşturularak AB sürecinde nasıl aktif rol oynanır?' sorularının cevaplarını aramak gerektiğini söyledi ve ekledi:

"STK'ler devletin dışında, onu eleştirebilen ve ondan destek alabilen kurumlardır."

Toplantının sonunda katılımcıların ortak izlenimi toplantının bekledikleri kadar verimli geçmemesi oldu. (LŞ/EZÖ)

* Latife Şencan, sosyolog.

http://www.bianet.org/kadin/kadin/11...ra-ihtiyac-var
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi