Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yürütmenin durdurulması istemi

Yanıt
Old 21-06-2010, 13:01   #1
KOÇ

Varsayılan yürütmenin durdurulması istemi

Merhabalar iyi çalışmalar diliyorum.Ruhsat alınmadan yapılmış olan binaya,yine ruhsat alınmadan eklenti yapılması nedeniyle Belediye encümeni tarafından yıkım ve para cezası veriliyor.Bina sahibi işlemin iptali için yürütmeyi durdurma talepli dava açıyor.Sormak istediğim yürütmeyi durdurma talebi nedeniyle yıkım işleminin gerçekleşmesi halinde sorun yaşanır mı?Mahkeme ara kararında davalı idarenin savunması alındıktan sonra yd. kararının görüşülmesine karar vermiş.Yardımcı olacak meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim
Old 21-06-2010, 14:46   #2
altınhukuk06

Yürütmeyi durdurma talebinizin henüz kabul edilip edilmediğinin belli olmadığı bu aşamada, y.d talepli olarak işlemin iptali için dava açtığınızı belediyeye bildirin. (İadeli taahhütlü, ihtarname vs) Belediye buna rağmen kararı beklemeden yıkım işlemini yaparsa ve sonrasında da y.d. kararı verilirse zararlarınızın tazmini için dava açabilirsiniz diye düşünüyorum. Kararın çıkıp çıkmadığını acilen bir kontrol edin
Old 21-06-2010, 15:49   #3
KOÇ

Cevabınız için teşekkür ederim sayın altınhukuk06,Yalnız ben davalı belediye vekiliyim ve yıkım kararı da alındı.Sizce mahkemenin yd. istemi hakkında karar vermesini mi beklemeliyiz.
Old 21-06-2010, 16:58   #4
Av. Mehmet Demirezen

Ben sayın altınhukuk06 'ın görüşüne maalesef katılamayacağım. Bu aşamada herhangi bir yürütmeyi durdurma kararı verilmediyse idarenin almış olduğu kararı uygulamasında hukuki açıdan bir engel görmüyorum.

Ancak alınmış olunan karar açık bir şekilde hukuka aykırı olup sonradan idarenin sorumluluğunu doğurmayacağı anlamına gelmez
Old 21-06-2010, 17:48   #5
KOÇ

Yanıtınız için teşekkür ederim sayın Mehmet Demirezen.İdare aldığı encümen kararı ile ruhsatsız yapının yıkılması aksi halde yıkımın kendisi tarafından ve masraflarının yapı sahibi tarafından alıncağını bildirmiştir.Y.D. kararı verilmemiş olsa da sonradan gerçekleşen zararı da ödemek zorunda kalmak istemiyoruz açıkcası.Öncelikle mahkemenin yd. talebi konusunda vereceği kararı beklemk en iyisi sanırım.
Old 21-06-2010, 23:34   #6
M. Emre Bulut

Bugüne kadar pek çok hakkında yıkım kararı alınmış binanın senelerdir yüksek yıkım maliyeti nedeniyle yıkılmadığını gördüm. Sizin işveren belediyeniz yıkım yoluna gidiyorsa bu konuda belediyenizi tebrik ediyorum Ancak malum olduğunuz üzere yıkım kararının tatbiki uzun sürebiliyor, o arada yürütmenin durdurulması konusunda karar verilebilir. Ayrıca açılan davadan "idarenin cevabnın akabinde yürütmenin durdurulması konusunda karar verileceği" bildirilmiş (genel uygulama bu yöndedir) ve size bu tebliğ edilmişse, cevap vermeden yıkım kararını tatbik etmek ne derece uygun bir davranış olur bilemiyorum.
Old 22-06-2010, 14:28   #7
üye15755

Sayın meslektaşım;
Sizin yıkım yapacağınız idarî olarak takvime bağlanmış ve muhakkak ise, yıkım yapacağınız gün dava dosyasına bakın, o gün itibari ile dava dosyasında bir Y.D. kararı yok ise yıkımı yapın.
Yıkımın yapıldğını tutanakları ile birlikte mahkemeye ibraz edin.
Bu durumda mahkeme, YD talebi konusuz kaldığı için bu konuda karar verilmesine yer olmadığına karar vermek zorunda kalacaktır.

İşin tazminat sorumluluğuna gelince;
Davanın sonunda yıkım kararının yetki, şekil, sebep, konu ve maksat yönlerinden hukuka aykırı olduğu sonucuna varılır ve bu karar kesinleşirse, yıkım sebebiyle tazminat ödeyeceğiniz kesindir.
Yok yıkım kararı hukuka uygun bulunur ise, tazminat ödemezsiniz. (İdarî işlem hukuka uygun olsa bile idare hukukundaki sosyal risk vs. sebeplerle tazminat ödendiği durumları istisna tutarak söylüyorum.)

Burada Belediyenizin dava bitmeden yıkım yapıp yapmama noktasındaki tercihini belirleyecek olan hukuk değil, stratejidir.
Yıkımı yapılacak yer, sel baskını olma ihtimali yüksek olan bir yer değilse, içinde yaşayanların hayatî tehlikesi söz konusu değilse... Yani yıkımı ivedi kılacak bir durum söz konusu değilse stratejik olarak mahkeme kararının beklenmesi daha münasiptir.
Stratejiyi bir kenara bırakırsak, hukuken YD kararı verilmediği sürece yıkım kararını icra etmenize mani bir durum yoktur.

Bir de bu yapı imar planı ve sair mevzuat gereği ruhsata bağlanabilir bir yapı mıdır? Eğer ruhsata bağlanabilir bir yapı ise, Encümen belirli bir ruhsat müracaat süresi tanımalıydı yapı sahibine... Eğer imar planı gereği bu yapı ruhsata bağlanabilir bir yapı ise ve süre tanınmadan yıkım kararı alınmış ise, sırf bu süre tanınmadığı için bile işlem iptal edilebilir; daha sonra da tam yargı davası ile tazminata hükmedilebilir.
Old 15-08-2018, 15:48   #8
avzeynep

merhabalar. yıkım kararının ve para cezasının iptali istemli davamız devam ederken imar barışı çıktı ve müvekkilin para cezaları silindi hacizler kalktı ve müvekkil yapı kayıt belgesini aldı. bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekir?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi