Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

beni kim koruyacak?

Konuyu Kilitleyin
Old 04-07-2011, 10:10   #1
Konuk

Varsayılan beni kim koruyacak?

Merhaba.35 yaşındayım. 15 yıllık evliyim. 3 çocuğum var. Eşimden evlendiğimizin 2. senesinden itibaren hem manevi hem de maddi şiddet gördüm. 13 yıllık süre içerisinde hamile olduğum durumlarda dahi dayak yedim. Son üç yıldır kendisinin işleri bozuk olduğu için evime destek olmak amacıyla çalışmaya başladım. Kendisi dışarıda çalışmaz. Evden çalışır. Benim olmadığım durumlarda çocuklarla ilgilenmek görevi kendisine düştü. Fakat çalışmak zorunda olduğum için daha önce evde kurulmuş olan düzenimiz bozulduğu için bana karşı gittikçe daha hakaretvari ve şiddetli yaklaşmaya başladı. Dayak ve hakaretlerine boyun eğmemi bekledi. Psikolojik olarak çok yıprandım. Kendimi değersiz hissettiğim ve evde sürekli korku duyduğum için çocuklarımla ve evimle gerektiği gibi ilgilenemedim. Eşim bu süre içersinde çocuklarıma benim iyi bir anne olmadığım, iş bulduğum için onlarla ilgilenmediğim gibi telkinlerde bulunmuş. Onlara size ben bakıyorum, anneniz sizi sevmiyor gibi konuşmalar yapmış. 8 ay önce bana benden boşanacağını söyledi. Kabul ettim. Anlaşarak ayrılmak istedim. Fakat son sekiz aydır anlaşmalı boşanmaya yanaşmadığı gibi, evden gidersem çocukları bana göstermemekle tehdit etmeye, her sinirlendiğinde bene evden kovmaya, çocuklarımın, ailemin, iş arkadaşlarımın yanında bana hakaret etmeyi arttırdı. Bu süreçte kalp rahatsızlığı geçirdim ve yoğun bakımda kaldım, benimle ilgilenmedi. Zaman zaman ailemin yanında kaldım, ama çocuklarımı özleyerek geri döndüm. Enson olarak bana ceza vermek amacıyla çocuklarımı memleketine gönderdi. Maddi gücüm olmadığını bildiği halde evin birikmiş bütün borçlarını benden talep ediyor, bunları ödemek zorundasın diyerek baskı yapıyor. Benimle hem boşanmak istediğini söylüyor, ama ben böyle bir adım attığımda benim dört gözle bunu beklediğimi ve ahlaksız olduğumu iddia ediyor. Bütün bu yaptıklarını ailemizi bir arada tutmak için yaptığını iddia ediyor. Aramızdaki 12 yaş farkından dolayı bir türlü anlaşamıyoruz. Psikolojik olarak beni sürekli aşağılıyor. Eğitimini öne sürerek benim cahil olduğumu belirtiyor. En son bana yine şiddet uyguladığında polis çağırdım ve onların tüm oyalamalarına rağmen (maalesef oyalıyorlar üç dört yıl önce de şikayet ettim bizi orda oyaladılar ve anlaşma sağlayıp geri yolladılar) şikayette bulundum. Darp raporumu aldım. Aile mahkemesine dilekçemi verdim.
Bir an önce boşanmak için şu an ne yapabileceğimi bilmiyorum.
1. Evime giremiyorum (anahtarımı dahi benden istiyor)
2. Maddi gücüm yok ev tutamıyorum
3. Çocuklarım benden uzakta ve bana karşı kıştırtılıyorlar.
4. İşyerimi biliyor ve yolda veya işyerime gelip şiddet uygulamasından korkuyorum.
5. Bir taraftan yurt dışına gitmekten bahsediyor, acaba çocuklarımı kaçırabilir mi?

Beni kim koruyacak? Kanunen neler yapmalıyım. Acil olarak danışmanlığınıza ihtiyacım var. Teşekkür ediyorum.
Old 04-07-2011, 10:50   #2
Levent Cirit

1) Vereceğiniz bir dilekçe ile mahkemeden uzaklaştırma kararı alabilirsiniz. Uzaklaştırma kararına rağmen size yaklaşır, şiddet ve hakaret içeren eylemlerine devam eder ise yine bunu ispat etmeniz halinde hapis cezası ile cezalandırılacaktır.
2) Boşanma davasında tüm bunları ispat ederek boşanma kararı alabilirsiniz. Çocukların velayetinin kimde kalacağına mahkeme karar verecektir. Ancak tüm bu geçimsizlikleri ispat etmeniz halinde çocukların size verilmesi ihtimali büyüktür.
3) Yurt dışına çıkışta çocukları da götürebilmesi için sizin yazılı iznininz gerekmektedir. Dolayısıyla yasal yollardan çocukları yurtdışına götürmesi mümkün değil.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan hukuki yardım almanızı, avukat tutacak gücünüz yok ise bulunduğunuz il barosuna başvurarak kendinize bir avukat atanmasını talep etmenizi tavsiye ederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi