Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira artışı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-03-2012, 13:38   #1
kahukuk

Mesaj Kira artışı

Sayın Meslektaşlarım;
Yıllık peşin ödenmesi kararlaştırılan bir kira akdinde kiralama ve ödeme tarihinin herhangi bir ayın ilk gününe denk gelmesi halinde bir önceki yılın aynı ayına göre kira artış oranı saptamak ÜFE ve TÜFE nin açıklanmaması nedeniyle imkansız hale geliyor. Nitekim enflasyon oranları ayın 5. ya da 6. gününde açıklanıyor. Bu durumda bir önceki ayın enflasyon oranları dikkate alınmalı ve bu şekilde ödeme yapılması gerektiği kanaatindeyim. Enflasyon oranlarının açıklanmasının beklenmesi halinde kira ödemesi geciktirilecek ve bu da kiraya verenin aleyhine bir durum oluşturacaktır. Konuyla ilgili bilgisi ve emsal teşkil edecek kararı olan meslektaşlarımın paylaşımlarını rica ediyorum.
Saygılarımla.
Old 13-03-2012, 14:08   #2
sulzu

Kira ödemesi o haliyle yapılır, oranlar açıklandıktan sonra da fark hesaplanır ve yatırılır. (bir seçenek sadece)
Old 13-03-2012, 14:13   #3
sulzu

Alıntı:
Yazan sulzu
Kira ödemesi o haliyle yapılır, oranlar açıklandıktan sonra da fark hesaplanır ve yatırılır. (bir seçenek sadece)

Gerçi bu durumda kiralayanın şerh düşmesi de icabeder; oranlar açıklandığında farkın talep edileceğini ihtirazi kayıt olarak düşmeli.
Old 13-03-2012, 17:27   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan sulzu
Gerçi bu durumda kiralayanın şerh düşmesi de icabeder; oranlar açıklandığında farkın talep edileceğini ihtirazi kayıt olarak düşmeli.

Şerh düşeceğine, eksik bedel için icra takibi yaparsa ne olacak?
Old 13-03-2012, 22:48   #5
Av.Şenol Saltık

Bence, kiracıyla şifahi mutabakata varılarak, kira artışının yapılacağı aya özel olmak üzere, kiranın ödenmesi birkaç gün uzatılmalı ve oranlar netleştikten sonra ayın 7 veya 8'ine kadar ödeme yapması sağlanmalıdır.
Old 14-03-2012, 11:16   #6
AV.HANİFE

Ben bu tür durumlarda kiranın artacağı aydan önceki 12 ayın rakamları üzerinden hesap yapıyorum.Yani geçmişe dönük 12 ay için her ayın artış opranlarını toplayıp 12 ye bölüyorum.Kira artış rakamını buluyorum.Şimdiye kadar da kimse itiraz etmedi.Zira yıllık bazda zaten bu şekilde bulunyor.Hem kiracıyı hemde kiralayanı zorlamayan bir formül.Kira parası da süresinde yatırılıyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi