Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Müvekkil - Avukat ilişkisi, Vekalet Ücreti

Yanıt
Old 06-10-2010, 23:32   #1
Av. Önder ATASEVEN

Varsayılan Müvekkil - Avukat ilişkisi, Vekalet Ücreti

Yerel Mahkemede 16 yıl hapis cezası almış müvekkil hakkında Yargıtay aşamasında beraat kararı aldım. Müvekkil 3 yıl boyunca kaldığı cezaevinden çıktı. Kendisine haksız tutuklama tazminatı alma hakkını hatırlattım ve buna ilişkin davayı açtım. Müvekkil ile yazılı vekalet sözleşmesi yapmadım. Müvekkilin maddi durumu iyi olmadığı için, sözlü anlaşmamıza göre, vekalet ücretimi haksız tutuklama tazminatından alacak idim. Haksız tutuklama tazminatına ilişkin lehe karar ceza mahkemesince verildi. Davalı, kararı temyiz etti. Dosya Yargıtay'da 5 yıl kaldı. Müvekkil, dosya hakkında Yargıtay'ca karar verilmeden benden habersiz Davalıya başvurarak alacağın ferileri birlikte tahsil etmiştir. Bunu ben sonra öğrenebildim. Davalı, ceza mahkemesi kararı kesinleşmeden ödeme yapılamayacağı kuralını ihlal ederek müvekkile Mahkemece o zaman lehime taktir edilen dilekçe yazım ücreti dışındaki tüm ödemeyi yapmıştır. Yargıtay, Yerel Mahkeme kararını rakamda değişiklik olmayacak şekilde usul yönünden bozdu. Bu durumda müvekkilin bana karşı hak ihlaline karşı dava açma hakkım var ancak müvekkilden parasal netice almam mümkün değil. Müvekkil ile sözleşme yapmadığım halde, ceza mahkemesi kararı kesinleşmeden ödeme yapmak sureti ile vekalet ücretimi alamamak gibi hakkımın kaybolmasına sebebiyet veren Kuruma karşı açacağım bir dava olabilir mi ? Teşekkürler ( Terzi kendi söküğünü dikemez )
Old 07-10-2010, 08:36   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av. Önder ATASEVEN
( Terzi kendi söküğünü dikemez )
Dikiş tutmayan sökükleri başka terzi de dikemez.

Sabır dilerim. Saygılarımla
Old 07-10-2010, 11:10   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Önder ATASEVEN
Yerel Mahkemede 16 yıl hapis cezası almış müvekkil hakkında Yargıtay aşamasında beraat kararı aldım. Müvekkil 3 yıl boyunca kaldığı cezaevinden çıktı. Kendisine haksız tutuklama tazminatı alma hakkını hatırlattım ve buna ilişkin davayı açtım. Müvekkil ile yazılı vekalet sözleşmesi yapmadım. Müvekkilin maddi durumu iyi olmadığı için, sözlü anlaşmamıza göre, vekalet ücretimi haksız tutuklama tazminatından alacak idim. Haksız tutuklama tazminatına ilişkin lehe karar ceza mahkemesince verildi. Davalı, kararı temyiz etti. Dosya Yargıtay'da 5 yıl kaldı. Müvekkil, dosya hakkında Yargıtay'ca karar verilmeden benden habersiz Davalıya başvurarak alacağın ferileri birlikte tahsil etmiştir. Bunu ben sonra öğrenebildim. Davalı, ceza mahkemesi kararı kesinleşmeden ödeme yapılamayacağı kuralını ihlal ederek müvekkile Mahkemece o zaman lehime taktir edilen dilekçe yazım ücreti dışındaki tüm ödemeyi yapmıştır. Yargıtay, Yerel Mahkeme kararını rakamda değişiklik olmayacak şekilde usul yönünden bozdu. Bu durumda müvekkilin bana karşı hak ihlaline karşı dava açma hakkım var ancak müvekkilden parasal netice almam mümkün değil. Müvekkil ile sözleşme yapmadığım halde, ceza mahkemesi kararı kesinleşmeden ödeme yapmak sureti ile vekalet ücretimi alamamak gibi hakkımın kaybolmasına sebebiyet veren Kuruma karşı açacağım bir dava olabilir mi ? Teşekkürler ( Terzi kendi söküğünü dikemez )

Burada çözümlenmesi gereken husus, müvekkiliniz ile kurum arasındaki para alışverişinin hukuki niteliğidir. Bu işleme, "sulh anlaşması" diyebiliyorsak(Ki bence kuruma bu anlama gelecek bir belge verilmiştir), o zaman Av.K. 165 inci madde gereğince, AAÜT'ce belirlenecek dava vekalet ve karşı vekalet ücretinden ikisi de müteselsilen sorumlu olacaktır.
Old 07-10-2010, 11:22   #4
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Burada çözümlenmesi gereken husus,
"Konu o değil."

Konu: Haksız tutuklama tazminatının tamamının ücret olarak meslektaşımız tarafından alınmasıdır.

Bu sökük dikiş tutmaz.
Old 07-10-2010, 11:34   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
"Konu o değil."

Konu: Haksız tutuklama tazminatının tamamının ücret olarak meslektaşımız tarafından alınmasıdır.

Bu sökük dikiş tutmaz.

Konu, soru sahibinin ilk ceza davasında müvekkili ile sözlü anlaştığı vekalet ücretinin, ikinci davadaki tazminattan nasıl tahsil edeceği ise, tabii ki kurum sorumlu olmayacaktır. O zaman ortada sökük değil, yırtık vardır.

Ancak, tazminat davasındaki vekalet ücreti ve karşı vekalet ücretine(AAÜT) razı olunacaksa, ilk mesajımdaki görüşümde ısrar ederim.
Old 07-10-2010, 12:12   #6
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
"Konu o değil."

Tamamı ne kadar bilmiyorum ama meslektaşımın beyanı şu şekilde:

"vekalet ücretimi haksız tutuklama tazminatından alacak idim."

bu ifadeden tamamının ücret olarak alınacağını ben çıkartamadım.

ancak bir kısmını alacağım diye bir sözlü anlaşma, kurumu ilgilendiren bir durum değildir.

Bununla birlikt, meslektaşımın ikisi alt mahkeme, ikisi üst mahkeme olmak üzere toplam 4 mahkemede avukatlığı mevcut.

Ceza davası ve haksız tutuklama için sarf ettiği emek en az 8 yıl (3 ceza, 5 tazminat)

Diyelim ki, 3 yıllık haksız tutuklamaya karşılık alınacak tazminatın tamamını, meslektaşım almak istemektedir. Bu vaziyetin iki hazin sonucu vardır:

İlki, davaya bakan avukatın, emeğinin karşılığını 8 yıl sonra alabilmesi ve meslektaşımın, müvekkilinin özgürlük bedeline, tamah etmek zorunda kalmasıdır...

Diğeri, bir vatandaşın 3 yıllık esarette beklemesinin karşılığının ancak vekalet verdiği avukatın emeğini karşılayabilmesidir...

Bu sökükler yama tutmaz...

Kolay Gelsin...
Old 07-10-2010, 14:53   #7
Av. Mehmet Demirezen

Ben bu söküğün dikiş tutacağı kanatindeyim.

Müvekkil aleyhine dava açılması yada takip düzenlenmesi halinde ceza yargılamasından dolayı en az asgari ücret tarifesinde yazılı miktarın,tazminat davasında da hükmedilen miktarın en az % 10'unun vekalet ücreti olarak hükmedilmesi gerektiği kanatindeyim.

Sonradan eklenen not:''Müvekkilden parasal netice alınması mümkün değil'' gibi ufak bir ayrıntıyı atlamışım
Old 07-10-2010, 16:25   #8
Av. Mehmet Salih Kara

bir kişinin girdiği durumdan en az zararla çıkmak istemesini anlayışla karşılamak lazım, kabahati kendi müvekkillerimizde aramalıyız. Kamu kurumlarının böyle davaranma lüksünün olmadığını düşünüyorum.. " tutuklu kaldığı süre için tazminat davası açarım ve bundan paramı çıkarırım " şeklinde ücreti vekalet sözleşmesi olur mu ? hatır çeki olmadığı gibi.. ücretini baştan alamayacağını bildiği halde kendi kişisel sebepleriyle davaya bakan meslektaşım neticesine katlanacak,,,
Old 07-10-2010, 17:39   #9
Av. Önder ATASEVEN

Ben alacağım cevabı aldım. Cevap verip değerli görüşlerini açıklayan meslektaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ederim. Saygılarımla..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi