Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

senedin iptali ve borcun devamını sağlanması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-08-2008, 10:24   #1
av.sukrupancar

Varsayılan senedin iptali ve borcun devamını sağlanması

öncelikle herkese iyi günler
benim sorum şu
alacaklı x kişi müvekkil bankaya senedini tahsil için bırakıyor ancak banka elinde olmayan sebeplerle senedi kaybediyor ve bunu tutanağa geçiyor senedin kaybolduğundan borçlunun haberi var alacaklının yok tabi bu durumda borçlu ödeme yapmaktan kaçınıyor
şimdi bu durumda yapmamız gerekenin senet iptal davası açmak olduğunu tahmin ediyorum ancak bu durumda senetteki miktarı müvekkil banka mı ödemek durumunda kalıyor yoksa senedin devamı için borçlunun borcunu ödemesi için ne yapmamız gerekiyor
bilgi verirseniz sevinirim iyi günler
Old 20-08-2008, 10:40   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Senedi kaybeden banka olduğu için senet zayii nedeniyle açılack iptal davasının da hamil konumunda bulunan banka tarafından açılması gerektiği düşünüyorum.

Bankaya senedin teslim edildiğine ilişkin makbuzteslim eden tarafın elinde ise Banka senet tutarı ile sorumlu olur.

Ancak banka senet zayi davası açarsa, bankaya karşı açılacak olası tazminat davası senet zayi davasının sonuçlanmasına kadar bekletici meseleye konu olur. Çünkü zarar ancak alacağın tahsilinin imkansızlaşması ile doğacaktır. Yargıtay'ın bu konuda kararları da vardır.
Old 20-08-2008, 10:47   #3
av.sukrupancar

bende aynı şekilde düşünüyorum zaten banka müvekkilim olduğu için müvekkil bankaca açıyorum davamı ancak merak ettiğim bankanın sorumlu olmaması mümkün mü dilekçede borçlunun borcunu ihtiyaten mahkemeye yatırmasını istedim bu olabilir mi bankanın sorumluluğunu ortadan kaldırmak istiyorum ilginiz için teşekkür ederim
Old 20-08-2008, 10:54   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan av.sukrupancar
bende aynı şekilde düşünüyorum zaten banka müvekkilim olduğu için müvekkil bankaca açıyorum davamı ancak merak ettiğim bankanın sorumlu olmaması mümkün mü dilekçede borçlunun borcunu ihtiyaten mahkemeye yatırmasını istedim bu olabilir mi bankanın sorumluluğunu ortadan kaldırmak istiyorum ilginiz için teşekkür ederim

Normalde borçlunun senedi almadan parayı yatırması beklenemez. Fakat şunu yapabilirsiniz:

Banka, borçlunun parayı hesapta bloke etmesi halinde senet zayi davası açıp, iptal kararı çıkarıldıktan sonra ödemeyi alacaklıya yapacağını ve karşılığında makbuz ve ibranameyi alacaklıdan alıp, borçluya teslim edeceğini "borçluya" garanti edecek bir taahhütte bulunabilir.

Bu duurmda tek sorun işleyecek faiz bakımından ortaya çıkar ki bu da borçlu parayı bankaya bloke ettiği takdirde bankanın kusuru nedeniyle banka üzerinde kalır. Veyahut banka borçlunun yatırdığı parayı alacaklıya derhal öder, bunun karşılığında ise senet nedeniyle alacaklıdan alınacak imzalı makbuz ve ibranameyi borçluya teslim etmeyi ve olası tüm risklerden dolayı borçluyu tazmin edeceğini garanti edebilir... Tabiki zayi davasını açmayı da ihmal etmez.

Yani çözüm mümkündür.
Old 13-08-2010, 16:19   #5
Ayşe KARHAN AKÇADAĞ

Bu durumdan çıkan sonucun hukuk mantığımla bağdaşmadığını belirtmek istiyorum,

Müvekkil tahsil için bonoyu bankaya verecek ve bu bonolar banka tarafından kaybedilecek. Bu durumda bankanın asli sorumlu olması ve bononun arkasına kendi kaşelerini vurmaları nedeni ile bononun ödenmesi gereken miktarından da sorumlu olacağı kanaatindeyim.

Zira alacaklının hiçbir kusurunun olmamasına rağmen alacağına geç ulaşması ve/veya hiç ulaşamaması durumu söz konusu olacaktır. (borçlunun mal kaçırma ihtimali)

Şahsi kanaatim alacaklının bonoyu son olarak elinde bulunduran banka hakkında takip veya dava açabileceğidir. Ancak Sayın Dikici'nin de dediği gibi bu konuda Yargıtay alacaklının ''Tüm hukuki yollar tüketildikten sonra'' ancak bankaya başvurulabileceğini belirtmiştir.

Sonuç olarak benzer bir durum ile karşı karşıyayım. Bankaya tahsil edilmesi için verilen bonolar ilgili banka tarafından ''farkında olmadan yırtılarak çöpe atılmıştır'' Banka ile yaptığımız görüşmede, zayii davasının açıldığı ve sonucunun beklenilmesi gerektiği söylenmiştir.

Ayrıca dipnot olarak banka memuru ile yapılan konuşmada borçlunun başka bonolarının da olduğunu diğerlerini de ödemediği muhtemelen bunu da ödemeyeceğini belirtmiştir

Özrü kabahatinden büyük dedikleri bu olsa gerek.

Peki bu durumda siz olsaydınız ne yapardınız ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi