Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kitap Kitap İncelemeleri, tavsiyeleri, yazarlar ve kitaplara ilişkin sohbetler. (Bu forum hukukla ilgili OLMAYAN kitaplara yönelik olup, siyasi ve dini içerikli kitaplar konu dışıdır.)

En Son Okuduğunuz Kitap?

Yanıt
Old 11-08-2008, 21:37   #61
Av. Şehper Ferda DEMİREL

M.S.2150 (Thea Alexander) şiddetle önerildi. Okuyan var mı?
Old 11-08-2008, 23:22   #62
slide

Alıntı:
Yazan Av.Ateş
Murathan Mungan'ın birkaç kitabının ismi birbirine o kadar benziyor ki bu kitabı okuyup okumadığımı hatırlayamıyorum.Sayın tuval2310 acaba içinde bir pastane öyküsünün de olduğu kitap mıydı bu?Öyküleri hatırlıyorum ama
yedi kapılı kırk oda en son kitabı..okumalısınız ben belki de taptığım için m.mungana yazdığı herşeyi okumaya şiddetle önem veriyorum
Old 12-08-2008, 12:14   #63
tuval2310

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Üç Aynalı Kırk Oda'dan önce, Cenk Hikayeleri'ni okumalıydınız derim. Hatta bana göre anılan kitabın ilk hikayesini (Şahmeran'ın Bacakları) okumanızı önerirdim, yalnız Mungan'ın değil, insanlık üzerine herkesçe yazılmış ve yine herkesçe yazılacak en güzel ve en öz hikayelerden biri.

Ben de bu ara hangi kitabı alsam diye düşünüyordum , teşekkür ederim önerinize uyup en yakın zamanda Cenk Hikayeleri'ni alacağım...
Old 12-08-2008, 13:46   #64
__av.zeynep__

elif şafak'ın siyah süt'ünü okudum.enteresan bir eser.
Old 18-08-2008, 13:34   #65
halit pamuk

Alıntı:
M.S.2150 (Thea Alexander) şiddetle önerildi. Okuyan var mı?

aradan bir hafta geçmiş, Okumuşsanız, şiddetle öneriyor musunuz?
Old 18-08-2008, 15:57   #66
Oğuzhan S.

Adam Fawer'ın "Olasılıksız" adlı kitabını okudum. 500 sayfa 3 günde bitirdim. Çok sürükleyici kitap, bitmemesini dilediğim birkaç kitaptan biri.

Konusuna gelince; bir tür şizofreniden bahsediyor. Geleceği görme yeteneği üzerine bir kurgusu var.

Karakterler çok sağlam oluşturulmuş, karakterlerin birbirleriyle olan ilişkileri güzel oturtulmuş. Kitabın tek olumsuz tarafı, bana göre, kurgusunda bir takım zayıflıklar olması. Özellikle olay gelişim gösterirken.

Ama kesinlikle okunması gereken bir kitap. Sonu da güzel olmuş.
Old 27-08-2008, 21:57   #67
yağmurdamlası

Baba ve Piç-Elif Şafak
Çok güzel bir kitap tavsiye ederim..
Old 28-08-2008, 07:42   #68
nigartp

Adam Fawer - Olasılıksız. Bazı yerleri yok artık dedirtse de fena bir kitap değil.
Old 28-08-2008, 08:17   #69
Av.Mürsel SARI

Charles Dıckens

İki Şehrin Hikayesi.

Farnsız devrimi, hemen öncesi ve devrim sonrası bir yıla yakın kısım hikaye edilmiş. İnanılası güç döneme damgasını vuran en ses getiren: Farnsız devrimi hakında bir nebzede olsa bilgi verdiğini söyleyebilirim.
Old 29-08-2008, 13:25   #70
Ayşegül Kanat

Sayın Sarı,
http://internettv.meb.gov.tr/dersler...&NO=910&KOD=29 belki eseri daha çok sevmenizi sağlar diye düşünüyorum. Saygılar
Old 29-08-2008, 15:29   #71
ecesaka

Bu sıralar Gonçarov'un ünlü yapıtı "Oblomov" işe gelip giderken otobüslerde bana arkadaşlık ediyor.

Konuyu merak edenler için http://www.felsefeekibi.com/forum/fo....asp?TID=35880 adresinden alıntı:

Bu kitapta önemli olan
Oblomov değil Oblomovluktur.
- Dobrolyubov-

Rus Edebiyatının hiçbir kahramanı, ne Raskolnikov, ne Mişkin, ne de prens Andrey, eski Rus insanını, hatta bütün Doğuluları Oblomov kadar açıklıkla, en özlü yanıyla temsil etmez. Doğu, belki de ilk defa olarak Gonçarov'un bu büyük eserinde kendi kendini tanımaya, Batı'dan farkını anlamaya başlamıştır.

Oblomov klasik kahramanlar gibi genel bir tip, Don Quichotte gibi,Tartuffe gibi insanlığın bir halini göstermekle birlikte, zamanına, çevresine sıkı sıkıya bağlı bir insandır.

Oblomov, yıkılmakta olan bir toplum düzeninin, Rus derebeyi sınıfının çocuğudur.Çiftliği vardır, köleleri vardır; ama kendisi bütün köklerinden kopmuş, derebeyleri gibi, onları bir kahyaya bırakıp büyük şehre, devlet kapısına sığınmıştır.

Oblomovka, yaşayışı, gelenekleri, inançları, aile kuruluşu, çalışma düzeniyle eski Rusya'dır.Oblomov'un rüyasında gördüğü bu çiftliği anlatırken, Gonçarov,eski Rusya'nın yeni bir görüşle, destanını yazmıştır.Ama 1850'de Oblomovka o kadar sönmüş, o kadar cılızlaşmıştır ki ,Oblomov bile orada barınamamış,Rus şehirlerinde yeni başlayan, fakat Onlomovka'da yetişen bir adamın kavrayamayacağı, benimseyemeyeceği bir hayata doğru sürüklenmiştir.İşte, bu iki dünya arasında açıkta kalan bir insan, Rusya'da o tarihte yaşayan sayısız insanların temsilcisidir.Oblomovka'da köylülerin hazırlayacağı ekmeği yemek için büyütülmüş Oblomov, ekmeğini kendi kazanan insanlar arasında ne yapacağını şaşırır;böyle bir hayat için ta küçükken hazırlanmamış olan iradesi yavaş yavaş söner, hayatla arası her gün biraz daha açılarak sonunda toplumdışı bir insan, kendini taşıyamayan bir yük olur.
Old 30-08-2008, 02:28   #72
ceren888

En son Tess Gerritsen'ın Çırak isimli kitabını okudum, gerilim seviyorsanız çok güzel bi kitap bence ama seri halinde ondan önce cerrah diye bi kitabı var onu okuyun
Old 30-08-2008, 10:57   #73
adalet savaşçısı

Ne diyordu tolstoy ölü canlar adlı kitabında ''adaletin kılıcını elinde bulunduran kişi o gün nerede suç varsa kılıcını oraya indirir.muhteşem bir roman hararetle tavsiye ederim.
Old 30-08-2008, 11:41   #74
tuval2310

Yıllardır okunacaklar listemin en başında olan OĞUZ ATAY'ın TUTUNAMAYANLAR kitabını almayı, sebebini anlayamadığım bir şekilde erteledim hep..
Aslında kitapların doğru zamanda hayatımıza girmeyi bekledikleri gibi garip ama kendimce doğru bir inanışım var..Hep öyle oldu ne zaman neye ihtiyacım olsa bu ihtiyacı karşılayacak kitaplar çıktı karşıma tuhaf bir şekilde..Belki de bu yüzden erteledim ama bugün aldım ve çok mutluyum
Old 30-08-2008, 18:12   #75
Av.Mürsel SARI

SAyın Kanat,

Teşekkür ederim: okuma sıkıntılarının olduğu evrede dinlemek hakkaten çok iyi gelir(hatta iyi geliyor).
Old 30-08-2008, 23:11   #76
Okyanus

Politik bir çok olguyu,tozu alınmış gerçeklikler üzerinden yeniden anlamlandırmak için,"Şerif Mardin Okumalarını" öneriyorum.
Old 30-08-2008, 23:21   #77
Av.Denizcan Sarıkaya

Böyle buyurdu zerdüşt-Nietzsche...........Ağır bir kitap,aynı sayfayı iki kere okuduğum oluyor.
Old 31-08-2008, 02:43   #78
üye18332

Tudors dizisininde etkisiyle olsa gerek "Boleyn kızı" ve devamı sayılan "Krailçenin Soytarısı"nı okudum....

http://www.murathanmungan.com/

Murathan Mungan'ın "mırıldandıklarım" ve "yaz geçer" adlı kitaplarını tavsiye ederim....
Old 03-09-2008, 04:43   #79
Gülümse

Alıntı:
Yazan Av.S.B.Akyüz
Tudors dizisininde etkisiyle olsa gerek "Boleyn kızı" ve devamı sayılan "Krailçenin Soytarısı"nı okudum....
.
Peki tavsiye edermisiniz?
Old 03-09-2008, 16:19   #80
üye18332

Sayın Gülümse ;

Özellikle bu konuda yorum yapmadım çünkü bu tip kitaplar ilgi meselesidir....Anne Boleyn'i, İngilterenin nasıl anglikan kilisesine ayrıldığını,İspanyolların az daha nasıl dünyaya sahip olacağını,Avrupa siyaestini ve birAZ da entrika ve romantizm ilginizi çekiyorsa tavsiye ederim...
Kitabın rfahat okunması sıkmaması ve anlatımı benim ilgimi çekti açıkcası...

Umarım beğenirsiniz....

not:kitabın filmide çekildi ancak çok kötü bir uyarlama filmi izlediyseniz kitap kesinlikle daha güzel gelecektir....
Old 04-09-2008, 17:35   #81
Gülümse

Orhan Pamuğun son kitabını alıp okumaya başlayan var mı? diye sormaya korktuğumu itiraf etmeliyim... Biliyorsunuz Orhan Pamuk okuyanlar ve beğenenler son zamanlarda neredeyse vatan haini...

Kendi adıma merak ettiğim ve son zamanlada almayı düşündüğüm iki kitaptan biri... Okumadan önce okuyan dostlarımın fikirlerini öğrenmek isterim...
Old 04-09-2008, 17:58   #82
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.S.B.Akyüz
Sayın Gülümse ;

Özellikle bu konuda yorum yapmadım çünkü bu tip kitaplar ilgi meselesidir....Anne Boleyn'i, İngilterenin nasıl anglikan kilisesine ayrıldığını,İspanyolların az daha nasıl dünyaya sahip olacağını,Avrupa siyaestini ve birAZ da entrika ve romantizm ilginizi çekiyorsa tavsiye ederim...
Kitabın rfahat okunması sıkmaması ve anlatımı benim ilgimi çekti açıkcası...

Umarım beğenirsiniz....

not:kitabın filmide çekildi ancak çok kötü bir uyarlama filmi izlediyseniz kitap kesinlikle daha güzel gelecektir....

Sayın Akyüz haklı. Örneğin, eşim bu kitapları kısa sürede okuyup beğenisini belirtti ama ben sevmedim, bitiremedim bile.
Old 04-09-2008, 18:02   #83
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Gulumse
Orhan Pamuğun son kitabını alıp okumaya başlayan var mı? diye sormaya korktuğumu itiraf etmeliyim... Biliyorsunuz Orhan Pamuk okuyanlar ve beğenenler son zamanlarda neredeyse vatan haini...

Kendi adıma merak ettiğim ve son zamanlada almayı düşündüğüm iki kitaptan biri... Okumadan önce okuyan dostlarımın fikirlerini öğrenmek isterim...

Orhan Pamuk'un kitapları da, sevemediğim ve bitiremediklerim arasında. Artık okumayı denemekten de vazgeçtim.
Old 04-09-2008, 22:14   #85
Av.Ateş

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Son okuduğum kitap; Vedat Türkali'nin "Kayıp Romanlar"ı.

V.Türkali'nin kitapları bitmesine üzüldüğüm hikayeler anlatıyor bana. "Kayıp Romanları" da çok sevdim okurken, üzüldüm biterken...

Bugün de "Yeşilçam Dedikleri Türkiye" ye başladım...
Old 04-09-2008, 22:15   #86
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Bir Gün Tek Başına adlı romanı gerçekten güzeldi.
Old 04-09-2008, 22:17   #87
Av.Cengiz Aladağ

Nedense Vedat Türkali uzun uzun yazmayı seviyor. Kayıp Romanlar'da, öncekilerden çok daha fazla hataya rastladım; uzun olunca düzeltmenler de sıkılıyor galiba.
Old 04-09-2008, 22:46   #88
Gülümse

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Bir Gün Tek Başına adlı romanı gerçekten güzeldi.

O benim büyülü kitabım... Hatta öyle ki iyiki o roman var, ne zaman istersem okurum dediğim kitaplardan birtanesi...
Old 04-09-2008, 23:08   #89
Gülümse

Yazarın Güven adlı kitabın hakkında ne düşündüğünüzü merak ettiğimi i.e D
Old 19-09-2008, 23:56   #90
Gülümse

Sonunda Masumiyet Müzesini alıp, okumaya başladım. Kendi kendime sorduğum tek soru şu; yazar neden bir kadının sevme yeteneğini ve şeklini erkek kahramanına vermiş?

Kimbilir cevap romanın devamındadır...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi