Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

içtihat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-04-2007, 13:35   #1
mineartun

Varsayılan içtihat

merhaba arkadeaşlar çok acil bir içtaihata ihtiyacım var kitapta özeti buldum ama metni lazım ne olur varsa gönderin..yargıtay 3 hd 3/4/2000 tarih 2000/2991-2951 sayılı kararı bana acilen lazım...
Old 09-04-2007, 15:34   #2
Av.Serkan Küçükkuru

sayın,mineartun konu başlığını yazarsanız bakabilirim
Old 09-04-2007, 15:38   #3
Av.Yüksel Eren

Merhaba,

Verdiğiniz esas ve karar numarası ile bulamadım. Konu veya kanun maddesi hakkında kısaca bilgi verirseniz daha ayrıntılı arama yapabilirim.
Old 09-04-2007, 15:42   #4
sincap

Kazancı'da olmadığı bilgisini verebilirim.

Kolay gelsin...
Old 09-04-2007, 16:21   #5
mineartun

kira tespiti konusunda ...lütfen bakarsanız çok sevinirim öyle acil ki...
Old 09-04-2007, 16:28   #6
Av.Yüksel Eren

Bahsedilen karar Corpus'ta maalesef yok. İçeriği tam olarak bilemdiğimiz için diğer kararlardan eklemedim.
Old 09-04-2007, 16:31   #7
Av.Cengiz Aladağ

Kira tesbiti konusunda 3.H.D.nin 1995 sonrası kararlarının çoğu benzerdir. Hangi konuda olduğunu ayrıntılı yazarsanız benzer bir karar bulabiliriz.
Old 09-04-2007, 16:35   #8
Av.Yüksel Eren

Bahsettiğiniz kararın tam içeriğini bilemediğim için aynı dairesnin benzer olduğunu umduğum kararını ekliyorum.

T.C.
YARGITAY
3. Hukuk Dairesi

Esas : 2005/43
Karar : 2005/247
Tarih : 27.01.2005

ÖZET : 19/10 s. Yargıtay İçtihadı Birleştirme kararı gereğince, kira parasının tespiti davası her zaman açılabilir. Kira parasının arttırılması ile ilgili olarak gönderilen ihtarname veya aynı amaç için açılan davanın dilekçesinin tebliğ tarihi, tespit edilecek kira parasının geçerli olacağı dönemin belirlenmesi açısından önemlidir. Taraflar arasındaki kira sözleşmesinde artış şartı bulunmamaktadır. Süresinde gönderilmiş ihtarname veya açılmış dava da bulunmadığına göre 1.9.2002 gününden itibaren başlayan dönem için kira parasının tespitine karar verilemez. Bu halde, davacının talebi halinde bir sonraki dönem için kira tespiti yapılmalıdır. Dava konusu olayda, davalı taraf 2.8.1995 başlangıç günlü kira sözleşmesine dayanmakta, davacı taraf ise akdin başlangıcının 1 Eylül olduğunu iddia etmektedir. Akdin başlangıcı konusunda, taraflar arasında uyuşmazlık bulunduğuna göre, davacı tarafından akdin başlangıç tarihinin ispat edilmesi gerekecektir. Öyle ise, davacı tarafından, aralarındaki kira sözleşmesinin başlangıç tarihinin yemin dahil bütün delilleri ile kesin bir biçimde ispat edilmesinden sonra, davacıya sorularak, istemesi halinde talep edilen dönemi takip eden dönem için kira tespiti yapılması gerekir.

(818 sayılı BK. m. 263) (6570 sayılı GMKHK. m. 11)

KARAR METNİ :
Dava dilekçesinde 175.000.000 liralık takibe yönelik itirazın iptali ile 1.9.2002 gününden itibaren aylık kiranın 175.000.000 TL. olarak tesbiti istenilmiştir. Mahkemece davanın kısmen kabul, kısmen reddi cihetine gidilmiş, hüküm davalı vekili tarafından temyiz edilmiştir.

YARGITAY KARARI

Temyiz isteminin süresi içerisinde olduğu anlaşıldıktan sonra dosyadaki tüm kağıtlar okunarak gereği düşünüldü.

Davacı vekili dilekçesinde, davalının müvekkiline ilişkin taşınmazda kiracı olarak bulunduğunu, Eylül 2002 dönemine ait 175.000.000 TL. kira borcunun tahsili amacı ile davalı aleyhine icra takibi yaptıklarını, davalının da bu takibe itirazda bulunduğunu beyan ederek, bu itirazın iptali ile Eylül 2002 döneminden itibaren aylık kiranın 175.000.000 TL. olarak tespitine karar verilmesini talep ve dava etmiştir.

Davalı savunmasında, taraflar arasındaki kira sözleşmesi 2.8.1995 başlangıç günlü olduğu için, yeni kira döneminin 2.8.2002 den itibaren başlayacağını 2002 yılındaki aylık kiranın 20.000.000 TL. olduğunu, Ağustos ve Eylül 2002 kiralarına ait olarak davacı kiralayana 40.000.000 TL. ödeme yaptıklarını, ihtar geç tebliğ edildiği için Eylül 2002 gününden itibaren kira tesbiti yapılamayacağını ifade etmiştir.

Mahkemece, aylık kiranın 1.9.2002 gününden itibaren 80.000.000 TL. olarak tespitine, itirazın kısmen iptali ile takibin Eylül 2002 dönemine ilişkin kira bedeli olan 80.000.000 liradan davalının ödediği 20.000.000 liranın mahsubu ile bakiye 60.000.000 TL. üzerinden devamına karar verilmiştir.

Dava konusu uyuşmazlık, kira alacağının tahsili ile kira bedelinin tespiti taleplerine ilişkindir. Taraflar arasında kira ilişkisinin bulunduğu konusunda herhangi bir uyuşmazlık bulunmamaktadır. Uyuşmazlık, aylık kira bedelinin ne olduğu konusunda çıkmaktadır. Davacı taraf, Eylül 2002 dönemine ait aylık kiranın 175.000.000 TL. olduğunu, davalı taraf ise 20.000.000 TL. olduğunu iddia etmektedir. Davacı, istediği kira parasını ispat etmekle mükellef olup, bunu bütün kanuni deliller ile ispat etmesi gerekir. Aksi halde, davalının kabul ettiği kira parasının geçerli olduğu kabul edilmelidir. Dava konusu miktar itibariyle iddianın yazılı delil ile ispatı gerekir. Davacı tarafın yazılı delili olmadığına ve iddiasının ispatı yönünden de davalı tarafa yemin teklif etmeyeceğini de bildirdiğine göre Eylül 2002 ayına ilişkin kira bedelinin (davalının bildirdiği gibi) 20.000.000 TL. olarak kabul edilip, bu miktar da davalı tarafından ödendiğine göre, itirazın iptali davasının reddine karar verilmesi gerekirken, davanın kısmen kabulüne karar verilmesi usulsüzdür.

Diğer yandan, 21.11.1966 tarih ve 19/10 s. Yargıtay İçtihadı Birleştirme kararı gereğince, kira parasının tespiti davası her zaman açılabilir. Kira parasının arttırılması ile ilgili olarak gönderilen ihtarname veya aynı amaç için açılan davanın dilekçesinin tebliğ tarihi, tespit edilecek kira parasının geçerli olacağı dönemin belirlenmesi açısından önemlidir.

Taraflar arasındaki kira sözleşmesinde (davalı tarafın dayandığı, ancak davacının kabul etmediği) artış şartı bulunmamaktadır. Süresinde gönderilmiş ihtarname veya açılmış dava da bulunmadığına göre 1.9.2002 gününden itibaren başlayan dönem için kira parasının tespitine karar verilemez. Bu halde, davacının talebi halinde bir sonraki dönem için kira tespiti yapılmalıdır.

Dava konusu olayda, davalı taraf 2.8.1995 başlangıç günlü kira sözleşmesine dayanmakta, davacı taraf ise akdin başlangıcının 1 Eylül olduğunu iddia etmektedir. Akdin başlangıcı konusunda, taraflar arasında uyuşmazlık bulunduğuna göre, davacı tarafından akdin başlangıç tarihinin ispat edilmesi gerekecektir.

Öyle ise, davacı tarafından, aralarındaki kira sözleşmesinin başlangıç tarihinin yemin dahil bütün delilleri ile kesin bir biçimde ispat edilmesinden sonra, davacıya sorularak, istemesi halinde talep edilen dönemi takip eden dönem için kira tespiti yapılması gerekirken, yanlış gerekçeler ile 1.9.2002 gününden itibaren kira tespitine karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir.

Bu itibarla yukarda açıklanan esaslar gözönünde tutulmaksızın yazılı biçimde hüküm tesisi isabetsiz, temyiz itirazları bu sebeplerle yerinde olduğundan kabulü ile hükmün HUMK.nun 428. maddesi gereğince BOZULMASINA ve peşin alınan temyiz harcının istem halinde temyiz edene iadesine, 27.1.2005 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Kaynak : Corpus
Old 09-04-2007, 16:48   #9
mineartun

arkadaşlar biliyorsunuz üç yıldan daha eski kiracıların kiralarının tespitinde 1964 tarihli iç birl kararı gereği hak ve nesafet kuralı uygukanır ancak benim olayımda 3 yıldan daha eski kiracı daha geçen yıl kira kontratı yapmış ama hak ve nesafete göre tespit yapılmasını isityor bu aradığım kararda bunu yapamayacapğı eski kiracı olsa bile yaptığı yeni kontrattaki rakamın rayiçlerine uygun olduğu kabul edilerek tefe ye göre artırım yapılması gerektiği yazıyordu kakarı buldum ama geniş metni lazım ...3 hd 2000/2991-2951 .3/4/2000 tarihli lütfen metni bulursanız gönderin hala bekkliyorum...
Old 09-04-2007, 17:11   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan mineartun
arkadaşlar biliyorsunuz üç yıldan daha eski kiracıların kiralarının tespitinde 1964 tarihli iç birl kararı gereği hak ve nesafet kuralı uygukanır ancak benim olayımda 3 yıldan daha eski kiracı daha geçen yıl kira kontratı yapmış ama hak ve nesafete göre tespit yapılmasını isityor bu aradığım kararda bunu yapamayacapğı eski kiracı olsa bile yaptığı yeni kontrattaki rakamın rayiçlerine uygun olduğu kabul edilerek tefe ye göre artırım yapılması gerektiği yazıyordu kakarı buldum ama geniş metni lazım ...3 hd 2000/2991-2951 .3/4/2000 tarihli lütfen metni bulursanız gönderin hala bekkliyorum...

Kiracınız uyarlama davası mı açtı? Karar niçin gerekli?

Saygılarımla
Old 09-04-2007, 17:17   #11
mineartun

hayır hazırlamış olduğum dilekçemde karardan bahsetmiştim,kararı dosyaya ancak özet olarak ibraz etmiştim tabiki bu yeterli olmayacak düşüncesiyle kararın tamamını dosyaya ibraz etmek için istiyorum...yardımcı olursanız sevinrim değilse canınız sağolsun
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi