Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Manevi tazminat hakkı doğar mı?

Yanıt
Old 26-07-2010, 16:47   #1
av.knel

Varsayılan Manevi tazminat hakkı doğar mı?

Vatandaş gazeteciye hakaretten yargılanıyor; dava sonucunda tazminat ödemeye mahkum ediliyor. Bu gazeteci bey efendi şehrin ileri gelenlerinin (protokolün) yer aldığı bir yemekte;
'Basında sansürün kaldırılışının 85. yılı nedeniyle Paris Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen bu kokteylin masraflarının Başkan (Gazeteci)'ın Paris Borsa Başkanı Vatandaş'tan kazandığı tazminat ile karşılanmıştır' yazan pankartın önünde basın mensuplarına poz veriyor.

Gazetecinin böyle bir pankart hazırlaması kazandığı davadan aldığı tazminat ile bu yemeği düzenlediği şeklinde bir açıklama yapması, vatandaşın kişilik haklarına saldırı oluştururur mu? Manevi tazminat hakkı doğar mı?
Old 26-07-2010, 18:30   #2
wpt2443

ben manevi bir zararın olduğu kanaatinde degılım. Kazanılan davadan elde edilen para ile yemek verildiğinin belirtilmesi, önceki davalının kişilik haklarına saldırıdan ziyade, toplumun hakaret edenlerin de bir şekilde cezalandırıdığının düşünmesine neden olacaktır dıye dusunuyorum.
Old 26-07-2010, 18:35   #3
av.knel

Protokolün olduğu bir yemekte bu iş için özel afiş yaptırıp asmak sizce aşağılayıcı bir durum yaratmaz mı?
Yargı zaten cezasını vermiş şahsın, bir de bunu afişe etmek kendisine yapılan hakarete benzer bir davranış (hukuki çerçeve dışında) oluşturmaz mı?
Old 27-07-2010, 10:52   #4
JACELYN

Ben de burada manevi tazminatı gerektirecek bir durum göremiyorum. Pankartın anlamı bence kişinin yargı kararını yerine getirdiği ve manevi tazminat ödediği, ödenen bu tazminatla da bu yemeğin verildiğidir. BU nedenle kişilik haklarının rencide olduğu düşüncesinde değilim. Ancak tabii ki bu benim hukuki görüşüm, mahkeme aksi kanaatte olabilir.
Old 27-07-2010, 11:54   #5
wpt2443

Bu davranış Kinayeli, iğneleyici, insanları afişe eden, imalı, hatta alay edici bir davranış olarak nitelendirilse de bu olayda manevi tazminat gerektiricek bir durum oluştuğunu düşünmek bence ağır olur. Sanki insanların her davranışına müdahale gibi olur. Diğer sahıs hakaret etmiş anlatılana göre hakaretle afişe etmek aley etmek aynı şey diye düşünüyorum.
Old 27-07-2010, 12:59   #6
Av.Engin Yeşil

Olayda manevi tazminatlık bir durum olduğunu söylemek zor. mahkeme kararıyla aldığı tazminatı nerde harcıdığını söylemiş. buda uğradığı hakaretten dolayı.
Old 27-07-2010, 16:49   #7
a.zorba

avukatların karşılaştığı olaylardan dava çıkarma refleksine benzer gazetecinin de yaşadığı olayı haber yapma refleksidir, diye düşünüyorum.

ayrıca benim karşılaştıklarım açısından ülkemizde manevi tazminata hükmedilmesi o kadar kolay olmamaktadır.

esenlik,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi