Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim den en çabuk nasıl ayrilirim

Konuyu Kilitleyin
Old 26-02-2019, 15:33   #1
Konuk meryem

Yeni Fikir Eşim den en çabuk nasıl ayrilirim

26 09 2012 yılın da eşim den ayrıldım 2012 den 2019 yılına kadar her han gi bir irtibatım yok maddi acıdan bi türlü boşan ma davası açamadım eğer dava açsaydım adliye ye gelip giderken resmi nikahlı eşim tarafın dan can güvenliğin olmadığı için ve maddi durumum olmadığı için boşan ma davası açamadım sim di boşan ma davası açmak istiyorum ve 2 çocuğum çocuk yuvasın da çocuklarımıza yani ma almak istiyorum bu durum da Benim nafaka ve diğer haklarım nelerdir ... ve şuan dini nikahlı evliyim ve 1 aylık hamileyim bu durum da Benim ne yapmam lazım doğacak bebeğim dini nikahlı eşimin adını taşıya bilirmi
Old 26-02-2019, 17:03   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Hukuken evli olduğunuz halde başka bir kişi ile dini nikahla beraber yaşamanız yasal düzenlemeler karşısında sadakate aykırılık-ağır kusur olarak değerlendirilebilecek ve açacağınız boşanma davasında bu konunun kanıtlanması halinde davanız reddedilebilecektir.

Bu durumda davanın reddinin kesinleştiği tarihten - yeni boşanma sebepleri olmadığı takdirde-başlamak üzere 3 yıl sonra ayrıca bir dava açabilir ve fiilen bir araya gelmeme sebebi ile boşanmayı sağlayabilirsiniz.

2-Resmi nikahlı eşiniz ile anlaşmalı boşanma halinde kusur araştırması yapılmaz. Anlaşmalı boşanma konusunu ayrıntılı düşünmenizi öneriyoruz.

3-Dava süresince kendiniz için tedbir nafakası talep edebilirsiniz.Fakat başka biri ile beraber yaşamak ağır kusur kabul edilerek muhtemelen yoksulluk nafakası reddedilebilecektir.

4-Eşit ve daha ağır kusur söz konusu olduğu hallerde maddi manevi tazminat reddedilecektir.

5- Boşanmanın kesinleşme tarihinden itibaren 300 gün içinde doğan bebeğin nüfus kaydı evlilik içi doğum kabule dilerek resmi nikahlı eşiniz hanesine yapılacaktır. Daha sonra soybağının reddi davası açarak(çocuğa kayyım atanarak) ve dava kabul edildiğinde resmi nikahlı eşiniz hanesinden çocuğu çıkarabilir ve biyolojik babası tarafından tanınmasını- olmadığı takdirde babalık hükmü davası ile biyolojik baba ile hukuki ilişki kurulmasını sağlayabilirsiniz.

6- Çocuk yuvasında bulunan çocukları yanınıza almak için yuva yetkilileri ile doğrudan görüşmeniz uygun olur.Eğer çocukları yanınıza alır ve velayet tarafınıza verilir ise çocuklar için iştirak nafakası davasını her zaman açabilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 27-02-2019, 02:32   #3
Konukmeryem

Yeni Fikir Resmî nikahlı eşimi annesi ve kardeşi silahla vurdu

Gerekli adli işlemler yapıl di eşim silahlı yaralama sonucu BTM ile düzelmez laporu verildi bu durum da eşim ben senden ayrılıyorum diyerek evi terketti ve çocuklarımızı da yanına aldı ve beni telfon üzerin den çağırdı ben sana bakamam cocuklarimi çocuk yuvasına vereceğim ve bana dediki EVLEN mutlu ol yeniden bir hayat kur kendine dedi ben nafaka falan istemiyorum 8 yıldır ğörmüyorum öldümü kaldımı bilmiyorum herhapngibi hiç bir nafaka istemiyorum bu durum da ispat ederim ve gerekli dilekçemi ve nasıl veririm ve bu kan tazminatını boşanacak olduğum eşimin ailesin den nasıl alırım bilgilerinize arz ve talep ederim not.bosanmak istediğim eşim ve ailesi bir çocuklarım la ben ayrı olmaksızın arada kan davası oluştu .. lütfen beni bilgilendirin....
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi