Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tazminat miktarı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-11-2006, 09:48   #1
avfeyzafbal

Varsayılan tazminat miktarı

değerli meslektaşlarım;

poliklinik sahibi ve aynı zamanda tedaviyi gerçekleştiren doktora yanlış tedavi,dikkatsizlik ve özensizlik nedeni ile maddi ve manevi tazminat davası açacağım.Hasta ile polikliniğin sahibide olan doktorun salt kendı kusuru nedeniyle acılacak maddı ve manevi tazminat talepli dava açacagım.Bu konuyla ilgili daha önce sorularım olmuştu.(Cevaplar için teşekkürler)Tazminat miktarlarını konusunda kararsızım..Fazlaya ilişkin hakları saklı tutup 10000 YTLmaddi 10000 YTL manevi tazminat talep etmeyi düşünüyorum.Dava sonunda red edilen kısım üzerinden karşı tarafa vekalet ücreti ödeneceği doğrumudur?
Old 20-11-2006, 11:10   #2
Av.Murat Bölükbaş

sayın feyza bal
Davanın reddolunmuş kısmı için davalı vekili vekalet ücretine hak kazanacaktır.Buna sebebiyet vermemeniz için fazlaya ilişkin haklarınızı saklı tutmak sizin için daha doğru yol olacaktır.En azından bilirkişi rapor verdikten sonra davanızı ıslah ederek dava konusu değeri de artırabilirsiniz.Seçim sizin saygılarımla.
Old 20-11-2006, 16:18   #3
Tünay

Manevi tazminatlarda kısmi dava açılamadığı için fazlaya ilişkin hakkınızı saklı tutmanız mümkün değildir.
Manevi tazminatlarda karşı tarafa hükmedilecek vekalet ücreti red olunan kısma göre belirlenir ama size hükmedilen vekalet ücretinden fazla olamaz. manevi tazminatın tümünün reddedilmesi halindeyse karşı tarafa matbu vekalet ücretine hükmedilir.bilgilerinize sagıyla arz edilir)
Old 21-11-2006, 04:09   #4
ibreti

Sn.tünay nisbeten doğrusunu yazmış

Maddi tazminat taleplerinde (fazlaya dair hakları saklı tutmak kaydı ile) sonradan istenenden fazla zarar doğduğunun anlaşılması halinde ıslah ile müddeabini arttırmak mümkündür.
Lakin manevi tazminat davalarında "ben şu kadar manevi acı çektim.." diyerek dava açtıktan sonra "yahu hata etmişim. aslında istediğimden çok daha fazla acı çekmiştim, önceki istediğimden şu kadar daha fazla.." demeniz ve böylelikle talebi ıslah ile genişletmeniz mümkün değil.

manevi tazminat davalarında karşı taraf lehine hükmedilecek (kısmen bile olsa müvekkiliniz lehine hüküm kurulması kaydı ile) vekalet ücreti en fazla sizinki kadar olur. Tümden red halinde dava değeri üzerinden karşı taraf lehine vekalet ücretine hükmedilir.

Saygılar...
Old 21-11-2006, 17:50   #5
Av.Selim Balku

Manevi tazminatın ıslah ile yükseltebilmeniz için dava açıldıktan sonra, manevi halinizi bozacak yeni bir olay meydana gelmesi gerekir. Sözgelimi dava açtıktan sonra sağlam olan kolda kesilirse, bu yeni olay için hem maddi hem manevi tazminat miktarınızı ıslah edebilirsiniz. Zira dava açtığınızda bir kolun yokluğundan elem duyarken, dava açtıktan sonra ikinci kolun kaybı,manevide olsa ıslahınıza sebep olacaktır.
Old 21-11-2006, 19:07   #6
ibreti

Sayın Av.Selim Balku;
Islah ile dava açıldıktan sonra doğan zararları istemek mümkün mü?
Şayet bu mümkün ise yeni bir şey öğrenmiş olacağım. Örneklendirir iseniz ziyadesiyle memnun olurum.

Halihazır bilgime göre;

1)Dava açıldıktan sonra doğan zararlar ayrı bir davaya konu edilebilir. Usul ekonomisi bakımından benzer iki dava birleştirilebilir.

2)Islah ile talebin arttırılması ise davanın açıldığı tarih itibari ile doğmuş olmasına rağmen davanın açıldığı tarih itibari ile tutarı bilinmediği için saklı tutulan haklara ilişkin talep ileri sürelebilir.

Aksine bir durumun "her davanın açıldığı tarihteki hukuki ve fiili şartlara göre değerlendirileceği..." kuralına aykırı olacağı düşüncesindeyim.

Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Saygılarımla...
Old 21-11-2006, 23:02   #7
Av.Selim Balku

Malumunuz ıslah ile tarafların yapmış olduğu usul işlemlerini kısmen yada tamemen düzeltebiliyoruz.(HUMK 83)USul işlemlerinden bir tanesinide "müddeabihin değiştirilmesidir." muvafakatın yokluğunda ıslah ile "talep sonucu da genişletebiliyoruz"

Kanımca asıl önemli husus manevi tazminata ıslah yapmamamı engelleyen herhangi bir hükmün olup olmadığı, örnek vermek gerekirse, yanlış veya eksik tanık listesinde bulundunuz, ıslah ile ikinci bir tanık listesinde bulunabiliyr muyuz? Hayır, sebep; HUMK 274 kanun açıkça zikretmiş, ikinci bir tanık listesi olmaz demiş. Peki tazminatta ıslah ile miktarı yükseltemezsin diye bir hüküm var mı?

Usul ekonomisi bakımından yeni bir dava açıp birleştirme yoluna gitmektense, ıslah yoluna gitmenin daha avantajlı olacağını düşünüyorum.

Alıntı:
"ben şu kadar manevi acı çektim.." diyerek dava açtıktan sonra "yahu hata etmişim. aslında istediğimden çok daha fazla acı çekmiştim, önceki istediğimden şu kadar daha fazla.." demeniz ve böylelikle talebi ıslah ile genişletmeniz mümkün değil.

Sayın İbreti, yukarıda bulunduğunuz ıslah sebebinin olmaması için ben hiçbir neden göremiyorum. Evet ben 5000 YTL tazmin bedeli alırsam ruhaniyetimin teceddüt edeceğini sanmıştım ancak sebebi nazarımda bilinmeyen bir münfailden ötürü ızdırabım artmış, elemim son bulamaz bir hale gelmiş olabilir.Başta tek gözümü kaybetmiştim bu yüzden 5000, ama sonra aynı sebeptenötürü diğer gözüm seğirmeye başladı, şimdide 7500, neden olmasın...

Aslında meselenin sonuna kadar savunulacak bir tarafının olmadığının farkındayım. Fakat olmaması için bir sebeb bulamadığım için fikrimi beyan etmiş oldum. Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi