Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

malın iadesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-01-2013, 22:36   #1
gülnihal çevik

Acil malın iadesi

Tüketici hakem heyetinden çamaşır makine bedelinin iadesi kararı aldım, icraya koyacağım. Ayıplı malı satan firma, kararda yazmamasına rağmen malı getirip teslim edin, diyor. Ben de siz gelin alın, nakliye masrafı ödeyemem dedim, nakliyeciler 150 TL. den aşağı kabul etmiyorlar. Kargo firmaları taşımıyor. Aleyhimize bir işlem olmaması için ne yapmalıyım?
Old 01-02-2013, 11:57   #2
Devils advocate

ilgili kararı icraya koyun ve malın teslim alabilinecek adresi iadeli taahhütlü mektupla ilgili firmaya yollayın
Old 01-02-2013, 17:53   #3
av.sgenc

Aslında Mahkeme malın satıcıya, bedelinin de alıcıya iadesine hatta malın satıcıya iade edildiği tarihten itibaren alıcının faiz talep edebileceği yönünde karar vermesi gerekirdi.

Saygılarımla
Old 04-02-2013, 13:57   #4
maxxim

Alıntı:
Yazan av.sgenc
Aslında Mahkeme malın satıcıya, bedelinin de alıcıya iadesine hatta malın satıcıya iade edildiği tarihten itibaren alıcının faiz talep edebileceği yönünde karar vermesi gerekirdi.

Saygılarımla

eminim mahkeme zaten öyle karar vermiştir. arkadaşın anlatmak istediği sorun daha farklı sanırım. karşılıklı edimlerin nasıl ifa edileceği sorunu var anladığım kadarı ile. Bedeli icra takibine konu etseniz , karşı tarafta muhtemelen dosyaya parayı bloke edecek ve mal tesliminde para ödensin diyecek. Sanırım bu durumda siz makinayı alıp icra dairesine teslim etmek durumunda kalacaksınız. of karışık iş....
Old 05-02-2013, 14:16   #5
Av.Hatice Sarıbardak

Alıntı:
Yazan gülnihal çevik
Tüketici hakem heyetinden çamaşır makine bedelinin iadesi kararı aldım, icraya koyacağım. Ayıplı malı satan firma, kararda yazmamasına rağmen malı getirip teslim edin, diyor. Ben de siz gelin alın, nakliye masrafı ödeyemem dedim, nakliyeciler 150 TL. den aşağı kabul etmiyorlar. Kargo firmaları taşımıyor. Aleyhimize bir işlem olmaması için ne yapmalıyım?

Kararda yazmıyorsa, makineyi götürmeden,kararla ilgili takip yapın,karşı taraf malın bedelini iade ile yükümlü olduğundan makineyi de gelip alır zaten..
Old 05-02-2013, 17:34   #6
eser_29

Aynı sıkıntıyı bir dosyamızda yaşadık. Kararı icraya koyup tebliğ ettik, ilgili firmanın avukatı ile irtibata geçtik, firma tebligattan sonra gelip ürünü teslim aldı. İcra müdürlüğünde konuyu sorduğumuzda uygulamada bir netlik olmadığından kimisi yedi emine teslime dip durumu icra emri ile bildirin diyende oldu, ürünü onların gelip alması gerekir veya sizin götürüp teslim etmeniz gerekir ki iade bedelini alabilesiniz diyende oldu. Ankara'da bir kaç dairenin müdürüne bu konuyu sorduğumda kesin çözüme ulaşamadım. Şahsımıza muhatap firma işi çözdü.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi