Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

taşınır rehninin paraya çevrilmesi yolu ile takip ile ilgili ödevime yardım

Yanıt
Old 27-03-2007, 18:59   #1
MELLO

Mutsuz taşınır rehninin paraya çevrilmesi yolu ile takip ile ilgili ödevime yardım

taşınır rehninin paraya çevrilmesi yolu ile takip konusunda ödevim var ve uygulaması pek olmayan bir konu olduğu için eskişehirde gittiğim avukatların hiçbiri yardım edemedi bu takip yolunda takip talebinden başlayarak sıra ile dosyada olması gerekenleri bana yaza bilirmisiniz şimdiden teşekkürler
Old 27-03-2007, 22:52   #2
dark

Örnek 8 yanılmıyorsam ..Yanılıyorsam mesaj düzeltilecektir ..
T.C.
Örnek No. : 8*
...................... İcra Dairesi
Dosya No : ........................

TAŞINIR REHNİNİN PARAYA ÇEVRİLMESİ YOLU İLE TAKİPTE

ÖDEME EMRİ

1- Alacaklının ve varsa kanuni temsilcisinin ve
vekilinin adı, soyadı ve yerleşim yerindeki
adresi; alacaklı yabancı ülkede oturuyorsa
Türkiye’de göstereceği yerleşim yerindeki
adresi :

2- Borçlunun ve varsa kanuni temsilcisinin adı,
soyadı ve yerleşim yerindeki adresi, alacaklı
tarafından biliniyorsa vergi kimlik numarası :

3- Alacağın veya istenen teminatın Türk parasıyla
tutarı ve faizli alacaklarda faizin miktarı ile
işlemeye başladığı gün; alacak veya teminat
yabancı para ise alacağın hangi tarihteki kur
üzerinden talep edildiği ve faizi :

4- Borç senedi ve tarihi ve taahhüdün sebebi :

5- Rehnedilen şeyin ne olduğu :

6- Rehnedilen üçüncü şahıs tarafından verilmiş
veya mülkiyeti üçüncü şahsa geçmişse onun ve
daha sonra gelen rehin hakkı sahibinin adı,
soyadı, yerleşim yerindeki adresi :

İşbu ödeme emrinin tebliği tarihinden itibaren (15) gün içinde borcu ödemeniz; rehin hakkına karşı bir itirazınız varsa tebliğ tarihinden itibaren (7) gün içinde dilekçe ile veya sözlü olarak icra dairesine bildirmeniz; borcun bir kısmına itirazınız varsa o kısmın cihet ve miktarını açıkça göstermediğiniz takdirde itiraz etmemiş sayılacağınız; senet altındaki imzayı inkâr ediyorsanız ayrıca ve açıkça bildirmeniz; aksi halde senetteki imzayı kabul etmiş sayılacağınız; bu süre içinde rehin hakkında açıkça itiraz etmediğiniz takdirde alacaklının rehin hakkını takip safhası içinde artık tartışma konusu olamayacağı; sırf rehin hakkına itiraz edildiği takdirde alacaklının bu takip yolundan vazgeçerek takibinin haciz yolu ile devamını ve 74 üncü madde gereğince mal beyanında bulunmanızı isteyebileceği, bu süreler içinde itiraz edilmez ve borç ödenmezse rehnin satılacağı ihtar olunur.

(İİK m.146, 147)
......./......./..........
İcra Müdürü
Mühür ve İmza
Old 27-03-2007, 23:14   #3
MELLO

ödevde ödeme emri takip talebi menfi tespit davası falan açtım satış istedim kıymet taktiri geçici rehin açığı belgesi taşınır artırma ilanı 1. artırma şartnamesi kesin rehin açığı belgesi ve icra harçları bunlar dosyada bulunması zorunlu mu? yada hangileri kesin bulunmalı sizce
Old 05-04-2007, 22:15   #4
bertrand

Alıntı:
Yazan MELLO
ödevde ödeme emri takip talebi menfi tespit davası falan açtım satış istedim kıymet taktiri geçici rehin açığı belgesi taşınır artırma ilanı 1. artırma şartnamesi kesin rehin açığı belgesi ve icra harçları bunlar dosyada bulunması zorunlu mu? yada hangileri kesin bulunmalı sizce

Selam,

Şimdi dosyada bulunması zorunlu belgeleri, takibi hazırlayıp icra müdürüne teslim ettiğin andaki halinin porfilini çizersek, en altta vekaletnamen, hemen üstünde menkul rehni konusu sözleşme (ki uygulamadaki genel karşılaşıldığı haller bankaların taşıt kredisi teminatı olarak araç üzerinde yaptığı rehin sözleşmesi ile yine bankaların kredi borçlusu ticari işletme üzerinde tesis ettiği ticari işletme rehin sözleşmesidir), onun üzerinde menkul rehninin paraya çevrilmesine yönelik matbu ödeme emri - kredi sözleşmesi borçlusu ve taşınır maliki sayısından bir fazla - (8 örnek olarak adı geçer), onun üzerinde matbu takip talebi (1 örnek olarak adı geçer), bulunması yeterlidir.

Bahsettiğin diğer belgeler, takibin ilerki aşamalarındaki duruma göre dosyaya girecek evraklardır.

Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi