Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

%275 TemerrÜt Faİzİ

Yanıt
Old 06-08-2010, 13:12   #1
Av.Ender

Varsayılan %275 TemerrÜt Faİzİ

Tüm Meslektaşlarıma İşlerinde Kolaylıklar Dilerim;

1999 yılında alacaklı x bankası tarafından 10.000,00 TL'lik ticari kredi borcu için borçlular hakkında, yıllık %275 oranında faiz de talep edilerek ilamsız icra takibi yapılır ve takip kesinleşir. Daha sonra üçüncü bir şahıs bankanın takip açıldığı tarihteki borcunu ödeyerek icra dosyasını temlik alır.Artık dosyanın alacaklısı banka değil, dosyayı temlik alan şahıstır.
Aradan geçen zaman zarfında dosyaya ödeme yapılmaz.Şu an borçluların taşınmazlarının satış aşamasına gelindi.
Değerli meslektaşlarım, takip kesinleşse dahi, takipten sonra istenen fahiş faiz oranının, açılacak menfi tesbit davasıyla düşürülebileceği yolunda kararlar buldum.Ancak hepsi de kambiyo senetlerine özgü takiplerle ilgili verilmiş kararlar.
Ancak bankanın ticari kredi alacağından dolayı yapmış olduğu ilamsız takibin kesinleşmesinden sonra da fahiş faizin menfi tesbit davasına konu edilebileceğine dair bir karar bulamadım.
Yardımları olacak meslektaşlarma şimdiden teşekkürlerimi sunarım.
Saygılarımla
Old 06-08-2010, 13:26   #2
alperyldrm

Benzer davayla karşı karşıyayım.
Asıl alacak 100.000 TL
Faiz:1.400.000 TL

ben davamda epey yol aldım.( Son bilirkişi raporunda faiz 380.000 TL Hesaplandı)

krediyle ilgili temerrüde düşülen tarih nedir ?
icra takibinin başlatıldığı tarih nedir ?
İpotek var mı? Varsa İ.P.Ç.Y.T yapılmış mı?
kredi sözleşmesinde faizle ilgili TAM OLARAK ne yazmaktadır ?
Old 06-08-2010, 14:02   #3
seyyare

Ek bir bilgi olarak temlik alan şahıs banka yerine geçer yani aynı sözleşmesel ilişki onunlada geçerlidir, ancak bahsettiğiniz %275 faiz oranı %80-100 eviyesine düştü alper bey haklıdır kanımca....
Old 06-08-2010, 15:34   #4
Av.Ender

Üstadım, kredi sözleşmesi icra dosyasında mevcut değil, sadece ihtarname var.İhtarnamede hesabın kat tarihi olarak 14.4.1998 tarihi belirtiliyor ve yine ihtarnamede %275 temmerrüt faizi oranı talep edilmiştir.İhtarda belirtilen borç miktarı;8.304,00 TL'dir.
Old 06-08-2010, 16:25   #5
seyyare

banka ile ve/veya alacaklı ile görüşün bu kredi sözleşmesini ve muhtemelen ticari faiz olduğu genelgeyle belirlenir onları elde ettikten sonra icra müdürlüğü kabul etmezse faiz oranının düşmesini dava açabilirsiniz....
Old 06-08-2010, 16:27   #6
Av.Ender

Mesajımı eksik yazdığımı farkettim.Alacaklı banka bundan yaklaşık 10 yıl önce kapatıldı.Artık tüzelkişiliği ve şubesi de yok.Dolayısıyla sözleşmeye ulaşabileceğimi sanmıyorum
Old 06-08-2010, 18:33   #7
alperyldrm

Alıntı:
Yazan Av.Ender
Üstadım, kredi sözleşmesi icra dosyasında mevcut değil, sadece ihtarname var.İhtarnamede hesabın kat tarihi olarak 14.4.1998 tarihi belirtiliyor ve yine ihtarnamede %275 temmerrüt faizi oranı talep edilmiştir.İhtarda belirtilen borç miktarı;8.304,00 TL'dir.

takip tarihi nedir ?

benim olayımı anlatayım kısaca siz buradan sonuç çıkarın

kat tarihi : 2001

takip tarihi : 2008

sözleşmede ve kattaki faiz oranı:%200

ödeme emri: 100.000 asıl alacak
1.500.000 faiz ( kat tarihinden takip tarihine kadar % 200 işletmiş

ben 2001 ile 2008 yılında işletilen faize itiraz ettim

sizin olayınızda da kat tarihi ile takip tarihi arasında çok uzun bir zaman var mı?
bir de sözleşme de faizle ilgili cümle çok onemli çünkü ben ordan tutturdum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi