Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

TMK 169 yargıtay/mahkeme kararı arıyorum

Yanıt
Old 15-09-2016, 17:02   #1
kanune

Varsayılan TMK 169 yargıtay/mahkeme kararı arıyorum

iyi bayramlar,
açtığım boşanma davasında; aile konutunun TMK 169 md. uyarınca tedbiren -boşanda davası süresince- müvekkile tahsisini talep ettim. tensipte bu konuda karar verilmemiş. geçici hakim olduğu için incelenmediğini düşünüyorum. değişik işle ayrı bir şekilde talep edeceğim ve reddi halinde de istinafa götürmeyi düşünüyorum.
bu konu daha once- tedbir olması nedeniyle- kanun yoluna kapalı olduğu için örnek karar bulmakta zorlanıyorum. yerel mahkeme de olsa örnek karara ihtiyacım var çünkü burda uygulaması hiç yok. örnek kararları mailden de gönderebilirsiniz.
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 15-09-2016, 19:18   #2
Av. Hatun Olguner

T. C.
Y A R G I T A Y
HUKUK GENEL KURULU
ESAS : 2004/2-8
KARAR : 2004/27
TARİH : 28.01.2004
ÖZET : Boşanma veya ayrılık davası açılınca hakim davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri re´sen alır. Söz konusu tedbirlerin alınması bakımından kusursuzluğun gerektiği yönünde bir düzenleme getirilmemiştir.
Old 17-09-2016, 14:07   #3
kanune

teşekkür ederim av. hatum hanım bu içithatı ben de buldum. ama bu çok genel çerçeve. bana biraz daha açıklayıcı bir karar lazım. hakimin dava bitinceye kadar tedbiren aile konutunu kadın ve çocuk için tahsis ettiğine ya da etmesi gerektiğine ilişkin bir karar. yoksa kanunda zaten buna benzer genel çerçeve çizilmiş.
mülkiyetten bahsetmiyorum. 169 daki tedbirlerden bahsediyorum. yoksa mülkiyet mal paylaşımı konusu.
Old 17-09-2016, 19:24   #4
Av. Hatun Olguner

Sayın Kanune ;

Bu yargıtay kararı barınma ile ilgili tedbirlerin resen alınacağını açıkça yazıyor. Kanun maddesi de açık. Konutun dava süresince kadın ve çocuklara tahsis edildiği çok sayıda tedbir kararı var. Birini p.tesi aktarmaya çalışırım. Siz kanun maddesini ve yukarıdaki HGK kararını sunarak tedbir talep ettiğinizde mahkeme büyük olasılıkla olumlu karar verecektir düşüncesindeyim. Kolay gelsin.
Old 19-09-2016, 11:20   #5
Av. Hatun Olguner

T.C.
ADANA
4. AİLE MAHKEMESİ
ARA KARAR

ESAS NO : 2011/977

HAKİM : TÜRKMEN T..
KATİP : UĞUR E..

DAVACI : MAHMUT A..
DAVALI : MEDİHA A..
VEKİLİ :

DAVA : Boşanma
DAVA TARİHİ : 06/09/2011
ARA KARAR TARİHİ : 16/09/2011

Davalı vekili 14/09/2011 tarihli dilekçesi ile; davacının, "artık sizi istemiyorum, yüzünüzü görmek istemiyorum" diyerek müvekili ile çocuklarını müşterek konuta almadığını ve konutun anahtarını değiştirdiğini, müvekkili ile çocukların barınması hususunda gerekli tedbirin alınmasını talep etmiş olmakla;
GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ: Talebin kabulü ile;
Davacı vekilinin, tarafların müşterek konutu olduğunu bildirdiği .. adresindeki konutun, içerisindeki eşyalarla birlikte, tedbiren, TMK'nun 169. maddesi gereğince, davalı MEDİHA A.. ile tarafların müşterek çocukları .. ve ..'a TAHSİSİNE,
Dosya üzerinde yapılan inceleme sonunda karar verildi. 16/09/2011

Katip 102704 Hakim 30655
Old 19-09-2016, 11:42   #6
Av. Hatun Olguner

T.C.
ADANA
4. AİLE MAHKEMESİ
ARA KARAR

ESAS NO : 2016/209 Esas

HAKİM : TÜRKMEN T..
KATİP : BEYTULLAH Y..

DAVACI : HÜSEYİN Y..
VEKİLİ :
DAVALI : FATMA Y..
VEKİLİ

DAVA : Boşanma (Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması Nedeni İle Boşanma (Çekişmeli))
DAVA TARİHİ : 15/03/2016
ARA KARAR TARİHİ : 02/08/2016
Davalı vekili tarafından verilen 27/06/2016 tarihli dilekçeyle, tarafların müşterek konutunun tedbiren davalı müvekkile tahsis edilmesini talep etmiş olmakla talep ve dosya incelendi:
GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ :
Davalı vekilinin dilekçesinde belirtmiş olduğu nedenlerden dolayı tedbir talebinin kabulü ile;
1- ... adresindeki müşterek konutun, iş bu dava sonuçlanıncaya kadar TMK'nun 169. Maddesi gereğince tedbiren ... davalı Fatma Y...’a TAHSİSİNE.
2- Ara kararın taraflara tebliğine,
Dosya üzerinde yapılan inceleme sonunda karar verildi.02/08/2016

Katip 183995
¸

Hakim 30655
¸
Old 19-09-2016, 23:57   #7
FiNaZZi

Forumdan takip ettigim kadariyla Sayın Av.Hatun Olguner'den emsal yerel mahkeme veya yargıtay ilamı istenip de sayın meslektaşım tarafından sunulmadığına şahit olmadım�� Buradan kendisine ayrıca teşekkür etmek istiyorum..Saygilar
Old 28-10-2023, 17:33   #8
Av. Hatun Olguner

1991 yilinda bosanma davasi acmadan musterek konuttan ve esyalardan faydalanma hakkinin tedbiren verilmesini Adana 4. ASLIYE HUKUK MAHKEMESINDEN talep etmistim. Hakim talebimi kabul etmis ve ilk kez bu yonde bir tedbir karari aldigini beyan etmisti.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi