Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

prim ve fazla mesai ücretlerimi nasıl alabilirim ?

Old 23-03-2006, 09:57   #1
alikemal

Varsayılan prim ve fazla mesai ücretlerimi nasıl alabilirim ?

4 ay önce özel bir bankada maaş+prim modeliyle işe başladım. ancak prim modelleri belli olmadığından (yeni oluşturuluyor idi) primle ilgili bir sözleşme yapmadık. ancak sözleşmede prim modeli bankanın belirlediği modeldir diye bir ibare mevcut. Ancak bu model açık değil.
4 ay boyunca prim modeli oluşturulamadığından tarafıma avans prim adı altında para yatırıldı. yatıran bu paranın avans olduğu daha sonra tarafımıza asıl ödemelerin yapılacağı ve yatırılan avans primlerin geri alınacağı söylendi. Ancak avans prim hesabıma yatırılırken tarafımdan rıza alınmadı. Bununla birlikte resmi ve bayram tatillerindeki fazla mesai ücretlerim ödenmedi. Hatta resmi tatillerde çalıştığımı banka resmiyete dökmedi o tarihte tarafımı izinli gösterdi ve çalışmaya gelmeyenlerin iş akdini fes ederiz tehdidiyle insanları çalıştırıp ödeme yapmadı.. Sözleşmede çalışan resmi tatillerde çalışmayı kabul eder şeklinde bir ibare konmuş. Ancak bu madde bana verilen sözleşme örneğinde yok.

8 martta istifa ettim. istifa esnasında tarafıma, bütün alacaklarımı aldığımı, bankadan herhangi bir alacağım olmadığını doğacak alacaklarla ilgili bankaya alacak hakkımı devrettiğimi daha sonra bankaya dava açmayacağımı taahhüt ederim şeklinde ibrarname imzalatılmak istendi. Bende bu durumu reddettim. Tarafıma noter onaylı ibrarname yollanacağı söylendi.

İş yerinden 10 günlük çalışma ücretim, prim ve fazla mesai alacaklarım kaldı. . Fazla mesai alacaklarıma hafta sonları, yılbaşı ve bayram tatilleri dahil. İşveren resmi tatillerde yaptığım fazla mesailerimi resmiyete dökmedi ve kabul etmiyor. Ayrıca sözleşmede yer alan çalışan tatillerde çalışmayı kabul eder maddesini gösteriyor ve ücret ödemeyeceğini söylüyor. Ay sonu gelmeden ayrıldığımdan 10 günlük mesai ücretimi alamayacağım söylendi. Bana imzalatılmak istenen ibrarnamede bütün alacak haklarımı bankaya devretmem isteniyor, daha sonra bu haklarımı aramayacağım ve bankaya ileride dava açmayacağım yazılı ibrarname imzalatılmak isteniyor. Bu belgeyi imzalamadan alacak haklarımı tarafıma ödemeyeceklerini söylüyorlar. Ayrıca ibrarnameyi tarafıma noter kanalıyla yollayacaklar.
maddi alacaklarımı almak ve noterden yollanacak ibrarname ile ilgili nasıl bir yol izlemeliyim, bu durumda tazminat davası açarsam kazanma olasılığım nedir ? Tarafımı aydınlatmanızı rica ediyorum.

İyi çalışmalar...

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi