Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

sırlı bir şirketler hukuku final sınav sorusu

Yanıt
Old 21-06-2007, 19:19   #1
iustinianus

Varsayılan sırlı bir şirketler hukuku final sınav sorusu

arkadaşlar ben henüz sorunun sırrını tam olarak çözemedim yardımcı olursanız sevinirim. fikirleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.
1980 yılında kurulmuş ve A,B,C,D,E pay sahiplerinden oluşan bir A.Ş. anasözleşmesinde ''payını devredecek olan pay sahibi önce payını diğer pay sahiplerine teklif edecek olmazsa devrin yapılacağı kişi GKun onayına tabi olacaktır'' şeklinde ibare bulunmaktadır.YKnın esas sermayenin arttırım teklifinin görüşülmesi üzerine çağrı yapılmış,toplantıya tüm pay sahipleri katılmış,toplantıda olumsuz oy kullanan C muhalefetini zapta geçirmiş ve esas sermayenin %60ını temsil eden pay çoğunluğu ile esas serrmaye arttırım teklifi kabul edilmiştir.ancak kendisine çağrı yapılmayan P pay sahibi toplantıya katılamamıştır.(P sonradan pay sahibi oluşmuştur)
SORU:P pay sahibi karara karşı hangi yola başvurabilir?bu halde hakim olsaydınız nasıl bir karar verirdiniz?
Old 22-06-2007, 22:48   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan iustinianus
arkadaşlar ben henüz sorunun sırrını tam olarak çözemedim yardımcı olursanız sevinirim. fikirleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.
1980 yılında kurulmuş ve A,B,C,D,E pay sahiplerinden oluşan bir A.Ş. anasözleşmesinde ''payını devredecek olan pay sahibi önce payını diğer pay sahiplerine teklif edecek olmazsa devrin yapılacağı kişi GKun onayına tabi olacaktır'' şeklinde ibare bulunmaktadır.YKnın esas sermayenin arttırım teklifinin görüşülmesi üzerine çağrı yapılmış,toplantıya tüm pay sahipleri katılmış,toplantıda olumsuz oy kullanan C muhalefetini zapta geçirmiş ve esas sermayenin %60ını temsil eden pay çoğunluğu ile esas serrmaye arttırım teklifi kabul edilmiştir.ancak kendisine çağrı yapılmayan P pay sahibi toplantıya katılamamıştır.(P sonradan pay sahibi oluşmuştur)
SORU:P pay sahibi karara karşı hangi yola başvurabilir?bu halde hakim olsaydınız nasıl bir karar verirdiniz?

Sayın iustinianus,

Çalışma Grupları sorulara cevap vermek için oluşturulmadı. Lütfen bu tür sorularınızı öğrenciler için özellikle ayrılan bölüme yani, "Hukuk soruları" başlıklı alana yöneltelim.

Saygılarımızla.
Old 27-06-2007, 08:29   #3
Av. Emrah GELEŞ

Soru gerçekten çok sade ve güzel... Sevdim doğrusu! ama neresini anlamadın bulamadım herşey ortada ... çözülecek bir soru
Old 28-06-2007, 12:32   #4
iustinianus

olayda;
ifade 1:"tüm paysahiplerinin katıldığı toplantıda..."
ifade 2:"P paysahibi toplantıya katılmamıştır"
sorun bende olmalı ki bu iki ifadenin çeliştiğini düşünüyorum.ya da nedir bunun altındaki anlam.P pay defterinde kayıtlı bir pay sahibi değil midir?
Old 28-06-2007, 12:48   #5
Av. Emrah GELEŞ

Siz soruyu biraz daha eksik yazdınız ya da dilbilgisi hatası var.Hazırlayan kişinin senden istediği bilgi çok açık.Toplantı çağrısı tüm PAYSAHİPLERİNE yapılmış.fakat parantez içindeki çümleye çok dikkat etmelisin.Buradaki bilgiden P ortağının toplantı çağrısı yapıldığı zaman şirkette paysahibi OLMADIĞI anlaşılmaktadır.Sen de paysahibi olmayan ortağın itiraz hakkı çerçevesinde bir cevap vermeliydin....
Umarım yardımcı olabilmişimdir.Şimdiden sana başarılar
Old 28-06-2007, 13:12   #6
iustinianus

herhangi bir yanlışlık yok ama sanırım sizin dediğiniz gibi P çağrı yapıldıktan sonra pay sahibi olmuştur.yardımınız için sağolun
Old 28-06-2007, 13:40   #7
Av. Emrah GELEŞ

ama yanılgıya düşmen normal... ben ilk bakışta yapamazdım soruyu... dilde eksikliği var hazırlayanın..... basarılar önemli değil
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi