Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Tedbir nafakası-ödeme emrinin iptali-İİK madde 58

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-04-2007, 21:07   #1
Av. Rahşan KÜPELİ

Varsayılan Tedbir nafakası-ödeme emrinin iptali-İİK madde 58

Merhabalar,müvekkil lehine ara karar ile bağlanan tedbir nafakasının tahsili için ilamsız takip yaptım. Ancak borçlu vekili İİK madde 58 gereğince, takibin dayandığı ve dosyaya sunulan mahkeme ara kararının borçluya gönderilmemesi gerekçesi ile ödeme emrinin iptalini talep etti.
Ben bu durumda takibin dayanağının hakimin ara kararı olduğunu ve İİK 58 de sözü edilen belgelerden sayılamayacağı düşüncesindeyim ancak bu konuda bir karar bulamadım.
Bana bu konudaki görüşlerinizi ve varsa örnek kararları paylaşırsanız çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.
Old 03-04-2007, 10:00   #2
Av.Turhan Demiroğlu

*Konuya ilişkin olumlu-olumsuz bir karar ne yazık ki ben de bulamadım değerli meslektaşım.
*İİK.m.58/III "takip bir belgeye dayanıyorsa" dediğinden, ben de sizin gibi düşünüyorum. Söz konusu olan bir ara kararıdır; alacağın dayanağı da odur, herhangi bir belge değil. Hakkın kötüye kullanılmasından, nafaka alacaklarının özelliğinden, tedbiren dahi durdurulamayacak türden alacak olduklarından kıyasen savunma yapılabilir. Ancak ümitvar değilim. Esası şekle kurban edebilirler.
Saygılarımla...

HGK Esas No.2000/12-50Karar No.2000/47Tarihi02.02.2000
( ... İİK'nin 58/3. maddesi gereğince alacak bir belgeye dayanmakta ise, belgenin aslının veya alacaklı yahut mümessili tarafından tasdik edilmiş, borçlu sayısından bir fazla örneğinin takip talebi anında İcra Dairesi'ne tevdii mecburidir. Ayrıca aynı kanunun 61/1. maddesi 2. cümlesine göre de, takip belgeye dayanıyor ise, belgenin onaylı bir örneğinin ödeme emri ile birlikte borçluya gönderilmesi gerekli bulunmaktadır. Somut olayda borçluya sadece ödeme emrinin gönderildiği, dayanak belgelerin eklenmediği tebligat parçası üzerindeki açıklamadan anlaşılmaktadır. O halde şikâyet kabul edilerek ödeme emrinin iptaline karar verilmesi gerekirken yazılı gerekçeyle istemin reddi isabetsizdir... ) gerekçesiyle bozularak, dosya yerine geri çevrilmekle, yeniden yapılan yargılama sonunda; mahkemece önceki kararda direnilmiştir.
..KARAR : Tarafların karşılıklı iddia ve savunmalarına, dosyadaki tutanak ve kanıtlara, temyiz dilekçesinde ileri sürülen hükme etkili itirazların Yargıtay 12. Hukuk dairesi'nin 13.4.1999 tarih ve 1999/4149-4710 sayılı ilamında ayrı ayrı ele alınıp cevaplandırılmış bulunmasına ve özellikle ihtarname ancak takibe geçmenin koşulu olup, takip öncesi bir işlemdir. İİK 58 ve 61. maddeleri uyarınca ödeme emri ve takibe ilişkin belgelerin eklenmesinin zorunlu bir koşul olmasına göre, Hukuk Genel Kurulu'nca da benimsenen Özel Daire bozma kararına uyulmak gerekirken, önceki kararda direnilmesi usûl ve yasaya aykırıdır. Bu nedenle direnme kararı bozulmalıdır.
Old 03-04-2007, 11:30   #3
denipre

Sayın Meslektaşım
Söz konus takip ilamsız olduğundan ilgili ara kararın eklenmeyip ödeme emri çıkarılması mümkündür.Ancak ilgili dayanak evrakın eklenmemiş olması şikayet sebebidir ve ödeme emri iptal edilir düşüncesindeyim.Eğer işi çabuklaştırmak istiyorsanız ilgili merciiye şikayeti kabul ettiğinizi belirtir dilekçe yazarak,kararın hemen verilmesini sağlayın.Mümkünse alo posta ile ödeme emrini ara karar ekli olarka gönderin.Saygılar
Old 03-04-2007, 11:43   #4
KAANKAL

Bu konuda çok teferruatlı bir bilgim olmasa dahi ; tedbir kararının verildiği duruşmaya borçlu veya vekili katılmadı mı acaba? Yani tedbir nafakası ile ilgili duruşmada bu ara karar karşı tarafa tebliğ edilmiş olmuyor mu? Şahsi kanaatim bu şekilde karşı tarafa ara karar tebliğ edilmiştir.Bu yönden de savunma yapılabilir diye düşünüyorum.
Old 03-04-2007, 15:09   #5
HÜLYA ÖZDEMİR

Yargıtay 12.HD.nin 2002/8295 E, 2002/9395 K., 03.05.2002 T'li ;
HGK 'nun 2000/ 12-50 E, , 2000/ 47 K., 02.02.2000 T'li
12. HD. 'nin 2002/ 8982 E, 2002/10223 K., 16.05.2002 T.
Kararları gereğince;

Borçlunun ödeme emrinin iptali istemi mahkemece kabul edilir.Zira takip belgeye dayanıyorsa, belgenin onaylı bir suretinin ödeme emrine eklenerek borçluya tebliği zorunluluğu vardır.
Bu nedenle borçlunun şikayetini kabul ettiğinizi ve dosya üzerinden karar verilmesini talep ederek duruşmasız, kısa sürede dosyanın karara çıkmasını sağlayabir ve bilahare alacağın dayanağı olan mahkemenin ara kararının onaylı bir suretini eklediğiniz yeni ödeme emrini borçluya tebliğ ettirerek işlemlerinize devam edebilirsiniz.
Old 03-04-2007, 20:03   #6
Av. Rahşan KÜPELİ

İlginiz ve cevaplarınız için teşekkürler. Bugün bir meslektaşım aynı konuda duruşma yapılmaksızın ödeme emrinin iptal edildiğini ve dava masraflarının borçlu üzerinde bırakılıp, vekalet ücretinin takdir edilmediği bir karar gösterdi. Benim için öncelikli mesele müvekkil alyhine vekalet ücreti takdir edilebilecek olması ve zaman kaybı idi. sanırım şikayeti kabul edersem bu sorunlar çözülür?
Old 15-04-2012, 15:16   #7
sirya

Ben de benzer bir durum yaşıyorum. Ara kararı dayanak yaparak tedbir nafakası istemiyle başlattığım takipte ödeme emrine ara karar örneği eklenmemesi nedeniyle borçlu ödeme emrinin iptali isteminde bulundu. Aslında karar tebliğ edildi ama tebliğ zarfında sadece ödeme emri yazıyor. Şikayet kötü niyetli.
Zira ara kararın verildiği celse hem borçlu hem vekili hazırdı, nafaka kararı yüzlerine okundu ve ara kararın örneği usulen vekile verildi.
Ödeme emrinde, ara kararın mahkeme, tarih ve numaraları da yazıyor ve ara karar takip talebimize de ekli.
Hakim duruşmasız olarak ödeme emrinin iptaline karar vermiş, karar bize tebliğ edildiğinde bu şikayetten haberimiz oldu. Şu an temyiz dilekçesi yazıyorum. Ancak kararın bozulmasını sağlayabilecek hiçbir bilgi bulamadım.
Şikayet kötü niyetli. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden minnettarım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi