Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

A'dan Z'ye Büro Açmak

Yanıt
Old 01-10-2009, 20:46   #1
avrupayakası

Varsayılan A'dan Z'ye Büro Açmak

Evet.Artık okul da bitti.Staj da bitti.Umduğumuz kadar da çalıştık.Peki sonra ne olacak? Büro açarken neler yapmamız gerekiyor? Nasıl açacağız? Vergisi, aldısı vs . neler gereklidir? Kısacası nasıl açacağız? =) Bunları A'dan Z'ye ve sırasıyla yazacak değerli meslektaşlarımızı bekliyoruz.Bu konuyu açtım çünkü büro açarken herhangi bir eksiklik olmadan avukatların yapması gerekenleri en şekilde yazacak üstadlarımızın olduğunu biliyorum.Umarım herkese faydalı olur.Saygılar.
Old 18-08-2011, 00:12   #2
avrupayakası

Konu Başlığını neredeyse iki sene önce açmışım ama kimse cevap vermemiş. Sanırım yeni mezun avukat arkadaşlara yardım etme fikrini kimse istememiş ya da yeni mezun avukat arkadaşlar bürolarını açarken yardıma ihtiyaç duymamış O zaman ben kendi çapımda bu konuyu kapadım gitti Bir daha da konuyu açmam
Old 18-08-2011, 04:01   #3
Av. Gülgün

Sayın meslektaşım,
Sizden önce de ( http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=20821 ) sizden sonra da ( http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=53371 ) benzer soruyu dile getiren başka meslektaşlarımız olmuş.
Sizin açtığınız başlık -muhtemelen- gözden kaçtığı için cevapsız kalmış.
Aradan iki yıla yakın zaman geçtiğine göre -yine muhtemelen- siz de büronuzu açtınız.
Bu durumda, konuyu açmamak üzere kapatmak yerine sizin görüş ve deneyimlerinizi paylaşsanız...
Old 18-08-2011, 10:36   #4
kübrac

Merhabalar,

Meslekte çok tecrübem olmamasına rağmen, hukuk fakültesinde bize öğretilen bağımsızlığın çoğu avukatta da olduğunu gördüğüm anda ne olursa olsun kendi büromu açmalıyım diye düşünüp karar verdim. Ancak büro açmak zor değil, prosedürü bir şekilde hallediyorsunuz. En önemli ve zorlayan husus bilginizi ne şekilde kullandığınız ve kullanabileceğiniz müvekkillerinizin olması
Old 18-08-2011, 10:51   #5
avrupayakası

Sayın Av.Gülgün;
Konuya ilginizden dolayı teşekkür ederim
İki sene önce kendim için açmamıştım bu konuyu, topluma faydalı olmak için açmıştım
Deneyim konusuna gelince; farklı alanlarda çalışmaktayım o yüzden burada bulunan çok tecrübeli meslektaşlarımız en doğru bilgiyi verir diye düşünmüştüm
Ama yine de bir şeyler söyleyeyim
Birincisi ve en önemlisi; kendine güvenmek. Ondan sonra; büro açmak için belli bir meblağın olması
Old 09-08-2013, 11:37   #6
Av.A.Aksoy

Sayın avrupayakası
Yine iki yıllık bir zamandan sonra benim de bir sorum olacak,acaba aşağı yukarı nasıl bir meblağ gerekli ofis açmak için? İstanbul'da semtler arası ciddi fiyat farkları olduğu için önemli bu da..
Old 09-01-2014, 10:53   #7
maliarslan99

Bende şunu sormak isterim, büronun mülkiyeti gider ortağı olduğum avukat arkadaşımın ise ona kira ödeyip stopajını yatırmam gerekirmi?
Old 05-03-2014, 10:53   #8
av.lkn

Varsayılan staj bitiyor! akıllarda hep aynı soru 'OFİS AÇMALI MIYIM?'

Merhabalar herkese,
Stajımın bitmesine 15 gün kala uzun süredir düşündüğüm ama hep bir şekilde ertelediğim o soru ile yüzleşme vaktim geldi çattı
yeni ve tecrübesiz olduğum için sizin görüşlerinize ihtiyacım var.şimdiden teşekkür ederim.
sizce ne zaman ofis açılmalı? staj sonrası birkaç yıl bir meslektaşın yanında çalışmak mıdır doğru olan? bunu düşününce hemen ofis açıp ve başarılı kişileri görünce de benim ne eksiğim var diyorum. işin ekonomik kısmından ziyade beni endişelendiren kısmı tecrübesiz oluşum yanlış yapma korkusu epey ağır basıyor. belki de ben abartıyorum bunu sonuçta nice avukatlar da yeri gelip yanlış yapabilir ya da bir konuyu bilemeyebilir, acaba endişem yersiz mi?
stajdan sonra hemen ofis açan ya da açmayıp pişmanlığını yaşayan siz üyelerin benimle görüşlerini paylaşmalarını, yol göstermelerini istiyorum. şimdiden teşekkürler ve iyi çalışmalar
Old 05-03-2014, 13:53   #9
yeditepelişehir

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=13564
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=87150
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=22818

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=9787 ve daha bir sürü başlık var avukatlıkla ilgili. Bunlara da göz atmanızı tavsiye ederim. Bursa avukatlık yapmak için fena bir şehir değil. Başarısızlık korkusu, hemen başarılı olma fikri, başkası neler yapmış gibi düşüncelerden arınmalısınız kanaatimce
Old 06-03-2014, 15:05   #10
Av. Ali YILMAZKARA

Alıntı:
Yazan av.lkn
sizce ne zaman ofis açılmalı? staj sonrası birkaç yıl bir meslektaşın yanında çalışmak mıdır doğru olan? bunu düşününce hemen ofis açıp ve başarılı kişileri görünce de benim ne eksiğim var diyorum. işin ekonomik kısmından ziyade beni endişelendiren kısmı tecrübesiz oluşum yanlış yapma korkusu epey ağır basıyor. belki de ben abartıyorum bunu sonuçta nice avukatlar da yeri gelip yanlış yapabilir ya da bir konuyu bilemeyebilir, acaba endişem yersiz mi?

Ofis açmanızın zamanı yanlış yapmaktan korkmadığınız zaman değildir her zaman korkun mesleği daha layıkıyla icra etmiş olursunuz. Ancak bu korku cesaretinizi gölgelemesin. Korku ile cesaret birbirinin zıttı gibi düşünülür ama ve ancak değildir. Mesela sevdiklerimizi kaybetme korkusu cesaret verir bazen. Felsefe yapasım geldi neyse konuya dönelim

Tecrübe ofis açmanız için gereken birşey değil ancak faydalı olacak birşeydir toy bir avukata davasını vermek istemeyen çok kişi tanıyorum ( )

Tavsiyem yaklaşık 1 yıl hareketli bir büroda sigortalı olarak çalışmanız. Bu noktadan sonra zaten kimseye sormadan kendi kararınızı verebilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 25-03-2014, 12:06   #11
yigiturk

Önemli

Alıntı:
Yazan maliarslan99
Bende şunu sormak isterim, büronun mülkiyeti gider ortağı olduğum avukat arkadaşımın ise ona kira ödeyip stopajını yatırmam gerekirmi?

Gerekir. Vergi dairesi orada iş yaptığınıza dair sizden ya kira sözleşmesi ya da tapu istiyor. Göstermelik de olsa bir kira sözleşmesi yapmanız, boş odalardan birini ya da ofisin bir bölümünü kiralamış gibi göstermeniz, bedeli karşılığında da stopaj mükellefi olmanız gerekli.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,06158710 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.