Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tedbirin kaldırılması için mahkemeye teminat mektubu teklifi

Yanıt
Old 26-05-2010, 17:26   #1
av.aysil

Varsayılan tedbirin kaldırılması için mahkemeye teminat mektubu teklifi

Herkese Merhabalar,

Müvekkilim adına açılan tapu iptali ve alacak davasında fasbrikasına tedbir konulmuştur.Şimd imüvekkil bu fabrikaya çok yüksek bedelle alıcı bulmuştur ancak tedbir nedeniyle satamamaktadır.Hakim tedbirin kaldırılması talebimizi reddetti.Şimdi müvekkil bu müşteriyi kaçırmamak için bu tedbire karşılık şartsız ve koşulsuz teminat mektubu vermeye hazır.Benim sormak istediğim bu teminatın kabul koşulu hakimin kanaatine mi bağlı yoksa karşı tarafın muvaffakatine mi?

Hakim bu teminat mektubunu sunduğumuz celsede bu konuda bir karar verirm mi ve kabul etmemesi yerindemidir sizce?

teşekkürler.
Old 27-05-2010, 08:45   #2
Av. Orhan Başar

Merhabalar
Aleyhimize verilen bi ihtiyati tedbir kararı için, duruşmadan önce, banka teminat mektubu karşılığında tedbirin kaldırılmasını talep etmiştim. İlk celsede hakim tarafından kabul edilmişti. Üstelik davacı yan, tedbirin bu şekilde devamına açıkça karşı çıkmıştı. Yanılmıyorsam Ankara 16. Asliye Hukuk Mahkemesiydi. Belki işinize yarar diye paylaşmak istedim.
Old 27-05-2010, 08:59   #3
Av. Reşit Altunışık

Sayın Aysil,Hakan Pekcanıtez'in Usul kitabında 'Mahkeme yaptığı inceleme sonunda,yeterli bir teminat karşılığında tedbiri tamamen kaldırabilir veya değiştirebilir.Ancak mahkeme teminat gösterildiğinde TEDBİRİ KALDIRMAYA VEYA DEĞİŞTİRMEYE MECBUR DEĞİLDİR.Gerekçesini açıklayarak teminat karşılığında olsa dahi tedbir kararında herhangi bir değişiklik yapmayabilir'diyor.Yani burada teminat karşılığında tedbirin kaldırılması hakimin takdirine bırakılmış durumda.Benim davacı vekili olduğum bir davada davalı taraf gayrimenkulleri üzerine koyduğumuz tedbirin kesin ve süresiz teminat mektubu karşılığında kaldırılmasını mahkemeden talep etti ve dava değerinin iki katı tutarında teminat mektubunu mahkemeye sundu.Hakim tarafımıza tedbirin dosyaya ibraz edilen teminat mektubu karşılığında kaldırılması hususunda muvaffakat edip etmeyeceğimizi sordu.Ben de usul yasamıza göre bu konudaki kararın hakimin takdirine bağlı olduğunu,ancak tercihimizin tedbirin davalı tarafın gayrimenkullerinin üzerinde devam etmesinden yana olduğunu yazılı olarak ifade ettim.Neticede hakim tedbirin kaldırılmasına karar verdi.
Old 27-05-2010, 11:16   #4
Av. Mehmet Demirezen

Davanın niteliği gereği tapu iptali talebi dava sonunda kabul edilme ihtimali düşünüldüğünde teminatla tedbirin kaldırılarak tapu üzerinde tasarruf yapılabilmesi için davacı tarafın muvafakatinin aranması gerektiğini düşünmekteyim.Çünkü tapu iptal talebinin kabulü ihtimalinde davacı taraf davaya konu gayrimenkul üzerinde satış gibi bir tasarrrufta bulunmak istemeyebilir.
Bu durumda ancak davacı tarafın muvafakati ile tedbirin kaldırılabileceği kanaatindeyim.
Saygılarımla
Old 28-05-2010, 12:36   #5
av.aysil

Alıntı:
Yazan Av. Orhan Başar
Merhabalar
Aleyhimize verilen bi ihtiyati tedbir kararı için, duruşmadan önce, banka teminat mektubu karşılığında tedbirin kaldırılmasını talep etmiştim. İlk celsede hakim tarafından kabul edilmişti. Üstelik davacı yan, tedbirin bu şekilde devamına açıkça karşı çıkmıştı. Yanılmıyorsam Ankara 16. Asliye Hukuk Mahkemesiydi. Belki işinize yarar diye paylaşmak istedim.

Sayın Orhan bey çok teşekkür ederim paylaşımınız için.Yani bu durumda asıl olan hakimin takdir yetkisi.İnşallah bizde olumlu sonuç alırız.teşekkürler.
Old 06-12-2018, 15:05   #6
aysun nalbant

Merhabalar
Gayrimenkulün aynına bağlı olmayan ( alacak talepli ) bir davada, davalı vekili olarak, taşınmazımıza konulan tedbirin, sunacağımız teminat mektubu mukabili kaldırılıp, tedbirde değişiklik yapılması talebimiz reddedildi.
Ara kararda reddedildi, fakat gerekçe bildirilmedi ve gerekçenin bilahare yazılacağı açıklandı.
Ara karara itiraz, veya gerekçe geldiğinde istinaf şeklindeki 2 yoldan birini seçmeliyim.
Hem talebime dayanak olabilecek emsal karar varsa sizlerden alabilir miyim ? Ve iki yoldan hangisini önerirsiniz ?
Teşekkür ederim.
Old 06-12-2018, 15:17   #7
hülya er

HMK itiraz yolunu gösterdiği için itiraz öneririm

HMK

İhtiyati tedbir kararına karşı itiraz

MADDE 394- (1) Karşı taraf dinlenmeden verilmiş olan ihtiyati tedbir kararlarına itiraz
edilebilir. Aksine karar verilmedikçe, itiraz icrayı durdurmaz.

(2) İhtiyati tedbirin uygulanması sırasında karşı taraf hazır bulunuyorsa, tedbirin
uygulanmasından itibaren; hazır bulunmuyorsa tedbirin uygulanmasına ilişkin tutanağın
tebliğinden itibaren bir hafta içinde, ihtiyati tedbirin şartlarına, mahkemenin yetkisine ve teminata
ilişkin olarak, kararı veren mahkemeye itiraz edebilir.

(3) İhtiyati tedbir kararının uygulanması sebebiyle menfaati açıkça ihlal edilen üçüncü
kişiler de ihtiyati tedbiri öğrenmelerinden itibaren bir hafta içinde ihtiyati tedbirin şartlarına ve
teminata itiraz edebilirler.

(4) İtiraz dilekçeyle yapılır. İtiraz eden, itiraz sebeplerini açıkça göstermek ve itirazının
dayanağı olan tüm delilleri dilekçesine eklemek zorundadır. Mahkeme, ilgilileri dinlemek üzere
davet eder; gelmedikleri takdirde dosya üzerinden inceleme yaparak kararını verir. İtiraz üzerine
mahkeme, tedbir kararını değiştirebilir veya kaldırabilir.

(5) İtiraz hakkında verilen karara karşı, kanun yoluna başvurulabilir. Bu başvuru öncelikle
incelenir ve kesin olarak karara bağlanır. Kanun yoluna başvurulmuş olması, tedbirin
uygulanmasını durdurmaz.

Teminat karşılığı tedbirin değiştirilmesi veya kaldırılması

MADDE 395- (1) Aleyhine ihtiyati tedbir kararı verilen veya hakkında bu tedbir kararı
uygulanan kişi, mahkemece kabul edilecek teminatı gösterirse, mahkeme, duruma göre tedbirin
değiştirilmesine veya kaldırılmasına karar verebilir.

(2) Teminatın tutarı, tedbirin değiştirilmesi veya kaldırılmasına göre; türü ise 87 nci
maddeye göre tayin edilir.

(3) İtiraza ilişkin 394 üncü maddenin üçüncü ve dördüncü fıkrası, kıyas yoluyla
uygulanır.
Old 07-12-2018, 13:34   #8
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan aysun nalbant
Merhabalar
Gayrimenkulün aynına bağlı olmayan ( alacak talepli ) bir davada, davalı vekili olarak, taşınmazımıza konulan tedbirin, sunacağımız teminat mektubu mukabili kaldırılıp, tedbirde değişiklik yapılması talebimiz reddedildi.
Ara kararda reddedildi, fakat gerekçe bildirilmedi ve gerekçenin bilahare yazılacağı açıklandı.
Ara karara itiraz, veya gerekçe geldiğinde istinaf şeklindeki 2 yoldan birini seçmeliyim.
Hem talebime dayanak olabilecek emsal karar varsa sizlerden alabilir miyim ? Ve iki yoldan hangisini önerirsiniz ?
Teşekkür ederim.

Meslektaşım ben istinafı öneriyorum. Hem tedbir konulu ara akrarın istinafında 2-3 ay gibi bir sürede karar veriliyor hemde İzmir Bölge Adliye Mahkemelerinin tedbire itiraz halinde olumlu verdiği birkaç karara bizzat şahit oldum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi