Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

SÜre Tutum

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-01-2010, 22:29   #1
soylu

Varsayılan SÜre Tutum

Ceza mahkemesince verilen itiraza kabil kararlara görevsizlik kararına karşı süre tutum dilekçesi verilebilirmi?
Saygılar
Old 24-01-2010, 12:15   #2
Av.Şenel DELİGÖZ

5271 SAYILI CMK
Görevsizlik kararı verilmesi gereken hâl ve sonucu

MADDE 5 - (1) İddianamenin kabulünden sonra; işin, davayı gören mahkemenin görevini aştığı veya dışında kaldığı anlaşılırsa, mahkeme bir kararla işi görevli mahkemeye gönderir.

(2) Adli yargı içerisindeki mahkemeler bakımından verilen görevsizlik kararlarına karşı itiraz yoluna gidilebilir.

Kanun yolunun belirlenmesinde yanılma

MADDE 264 - (1) Kabul edilebilir bir başvuruda kanun yolunun veya merciin belirlenmesinde yanılma, başvuranın haklarını ortadan kaldırmaz.

(2) Bu hâlde başvurunun yapıldığı merci, başvuruyu derhâl görevli ve yetkili olan mercie gönderir.

İtiraz olunabilecek kararlar

MADDE 267 - (1) Hâkim kararları ile kanunun gösterdiği hâllerde, mahkeme kararlarına karşı itiraz yoluna gidilebilir.
İtiraz usulü ve inceleme mercileri

MADDE 268 - (1) Hâkim veya mahkeme kararına karşı itiraz, kanunun ayrıca hüküm koymadığı hâllerde 35 inci maddeye göre ilgililerin kararı öğrendiği günden itibaren yedi gün içinde kararı veren mercie verilecek bir dilekçe veya tutanağa geçirilmek koşulu ile zabıt kâtibine beyanda bulunmak suretiyle yapılır. Tutanakla tespit edilen beyanı ve imzayı mahkeme başkanı veya hâkim onaylar. 263 üncü madde hükmü saklıdır.

Temyiz başvurusunun etkisi
MADDE 293 - (1) Süresi içinde yapılan temyiz başvurusu, hükmün kesinleşmesini engeller.

(2) Hüküm, temyiz eden Cumhuriyet savcısına veya ilgililere gerekçesiyle birlikte açıklanmamışsa; hükmün temyiz edildiğinin bölge adliye mahkemesince öğrenilmesinden itibaren gerekçe, yedi gün içinde tebliğ edilir.
Görüldüğü gibi siz dilekçenizi süre tutum olarak dahi verseniz 264. madde gereği " Kabul edilebilir bir başvuruda kanun yolunun veya merciin belirlenmesinde yanılma, başvuranın haklarını ortadan kaldırmaz.

(2) Bu hâlde başvurunun yapıldığı merci, başvuruyu derhâl görevli ve yetkili olan mercie gönderir". 5. maddeye uyan bir durum söz konusu olduğuna göre görevsizlik kararına karşı itiraz yoluna başvurmanız gerekmektedir. Süre tutum dilekçesi vermenize gerek yoktur.
İYİ ÇALIŞMALAR, KOLAY GELSİN
Old 24-01-2010, 12:38   #3
avukat.derviş.yıldızoğlu

Sayın Soylu;
Şenel Bey zaten ilgili kanun maddelerini ortaya koymuştur. Ancak; Şenel Beyin, süre tutum dilekçesi verilmesine gerek olmadığı yönündeki görüşe kısmen katılamamaktayım. Şöyle ki;
Bilindiği üzere ceza mahkemelerinde, itiraz ya da temyiz süresi kararın tefhiminden itibaren işlemeye başlar. Eğer karar gıyapta veriliyorsa, gerekçeli kararın ilgilisine tebliğinden itibaren işlemeye başlar.
Eğer ki, görevsizlik kararına karşı yapacağınız itirazların içeriği ve mahiyeti, gerekçeli kararın açıklanmasını beklemeyi gerektirmiyorsa, tefhimden itibaren 7 gün içerisinde Mahkemesine vereceğiniz bir dilekçeyle görevsizlik kararına itiraz edebilirsiniz. Bu durumda süre tutum dilekçesi vermenize gerek yoktur.
Yok eğer, yapacağınız itirazın nedeni, gerekçeli kararın açıklanmasını beklemeyi gerektiriyorsa, bu durumda tefhimden itibaren 7 gün içerisinde süre tutum dilekçesi vermelisiniz. Bu durumda itiraz süresi tutulacak, gerekçeli karar tarafınıza tebliğ edildikten sonra 7 günlük süre yeniden işlemeye başlayacaktır.
Benim size tavsiyem, her halükarda, gerekçeli kararı beklemeniz ve bu sebeple süre tutum dilekçesi vermeniz gerektiği yönündedir.
Saygılarımla,
Old 05-12-2018, 20:06   #4
av.karakus

Alıntı:
Yazan avukat.derviş.yıldızoğlu
Sayın Soylu;
Şenel Bey zaten ilgili kanun maddelerini ortaya koymuştur. Ancak; Şenel Beyin, süre tutum dilekçesi verilmesine gerek olmadığı yönündeki görüşe kısmen katılamamaktayım. Şöyle ki;
Bilindiği üzere ceza mahkemelerinde, itiraz ya da temyiz süresi kararın tefhiminden itibaren işlemeye başlar. Eğer karar gıyapta veriliyorsa, gerekçeli kararın ilgilisine tebliğinden itibaren işlemeye başlar.
Eğer ki, görevsizlik kararına karşı yapacağınız itirazların içeriği ve mahiyeti, gerekçeli kararın açıklanmasını beklemeyi gerektirmiyorsa, tefhimden itibaren 7 gün içerisinde Mahkemesine vereceğiniz bir dilekçeyle görevsizlik kararına itiraz edebilirsiniz. Bu durumda süre tutum dilekçesi vermenize gerek yoktur.
Yok eğer, yapacağınız itirazın nedeni, gerekçeli kararın açıklanmasını beklemeyi gerektiriyorsa, bu durumda tefhimden itibaren 7 gün içerisinde süre tutum dilekçesi vermelisiniz. Bu durumda itiraz süresi tutulacak, gerekçeli karar tarafınıza tebliğ edildikten sonra 7 günlük süre yeniden işlemeye başlayacaktır.
Benim size tavsiyem, her halükarda, gerekçeli kararı beklemeniz ve bu sebeple süre tutum dilekçesi vermeniz gerektiği yönündedir.
Saygılarımla,

Hocam gerekçeli kararın tarafımıza tebliğinden sonra sürenin yeniden işlemeye başlayacağına dair bir Yargıtay kararı elinizde var mı? Merak ettiğim şu; süre tutum dilekçesini kararın tefhiminden 2 gün sonra verirsek, karar tarafımıza tebliğ olursa gerekçeli temyiz dilekçemizi verme süremiz 5 gün müdür 7 gün müdür?
Old 06-12-2018, 10:37   #5
cmuk

Sayın Soylu süre tutum dilekçesi dediğiniz zaten temyiz dilekçesidir. Dolayısıyla siz dosyayı süresinde temyiz etmişsiniz. Artık temyiz süresi diye bir durum yok. Açıklamalı temyiz dilekçenizi süreye takılmadan dosyaya gönderebilirsiniz. (Hukuk dosyası ise süresi içinde temyiz ya da istinaf harcını yatırmış olmak şartı ile)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi