Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

2 Farkli İcra Dosyasindan Ayni MenkulÜn SatiŞina Gİdİlmesİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-07-2010, 00:14   #1
Av.Engin AKIN

Varsayılan 2 Farkli İcra Dosyasindan Ayni MenkulÜn SatiŞina Gİdİlmesİ

Merhabalar,
Forumlarda ve çok yerde araştırmama rağmen bir türlü soruma cevap bulamadım .Samimi olarak itiraf etmem gerekirse THS'ye bu nedenle üye oldum

İki ayrı icra dosyasından haciz aynı maden işletme ruhsatına haciz koyduk.İşletme ruhsatında sadece bizim hacizlerimiz mevcut. !.icra dosyasından satışa gittik . iki dosyada ki alacağımızın toplamına mahsuben işletme ruhsatı tarafımıza ihale edildi.Borçlunun süresi içinde ihalenin feshi davası açtı .Mahkeme davayı reddetmesi üzerine borçlu temyiz etti. Dava temyiz aşamasında..

sorum şu :ihalenin feshi davası kesinleşmeden 2. icra dosyasından aynı menkulün tekrar ihalesi yapılabilir mi _?
Dosyaların alacaklılarının farklı olması halinde veya kararın aleyhimize bozulması ancak kesinleşmemiş olması Bu soruya verilecek cevap değişir mydi_?

Şimdiden teşekkürler...
Old 17-07-2010, 11:05   #2
av.sibell

engin bey,

ihalenin feshi davası kesinleşmeden diğer dosyanızdan satış isteyemezsiniz. yani isteseniz bile tapu son durum sorulduğunda 2. dosya ihalenin yapıldığı dosyanın satışa arz şerhini görecek ve akıbet soracaktır. ilk dosyadan yapılan ihale ile maden ocağının mülkiyeti el değiştirmiştir. açılan ihalenin feshi davası ise bu mülkiyet değişikliğini etkileyebilecek niteliktedir. onama gelmesi halinde zaten maden ocağı borçlu adına kayıtlı olamayacktır artık. bozma gelmesi halinde ise borçlu adına kayıtlı olmaya devam edecektir. o zaman satış istenebilir. diğer durumda ve hali hazırda maden ocağının malik sıfatında ihtilaf mevcuttur. her ne kadar ihale kesinleşmese de bu durum sabittir.

tam tersini düşününce de aynı sonuca varıyoruz;
2. dosyadan satış istediniz. tapu son durum geldi. satışa arz şerhi ve işlenmemiş olsun-bazen atlanılabiliyıor- icra müdrü de satış kararı verdi ve ilan yapıldı ihaleye çıktı ve alacağa mahsuben siz veya 3. bir kişi aldı. diyelim ki siz ve başka bir kişi ilk dosyadan satış yapıldığında dair bir bilgi de vermedi. ve taşınmaz ihale alacaklısına tescil edildi. tescilden sonra ihalenin feshi davası onanır ve kesinleşirse ne olacak? mülkiyet yine ihtilaflı hale gelecek.

kaldı ki maden ocağında sizin dosya hacizlerinin dışında bir haciz yoksa ve ihale kesinleşirse dosyada bloke satış bedeli ilk haciz dosya borcu kapandıktan sonra ikinciye aktarılacaktır. yani yine her iki dosyanızdan da tahsilat yapmış olacaksınız diye düşünüyorum.

diğer yandan satış talebiniz hacze dayalı olduğundan 2 yıllık süre sıkıntısı yaşayabilirsiniz. bunun önüne geçmek için yine2. dosyadan satış işlemlerine esas olmak üzere ve makul miktarda bir avans yatırın, bu satış talep etme süresini kesecektir.

umarım yardımcı olabilmişimdir. iyi çalışmalar
Old 17-07-2010, 11:26   #3
Av.Engin AKIN

Av. Sibel hanım ;
Öncelikle yol gösterici yorumunuz için çok teşekkür ederim
ihalesi yapılan işletme ruhsatı Menkul olarak değerlendirildiği için Ruhsatın kaydında daha önce ihalesi yapıldığı hususunda bir şerh bulunmamaktadır. Sizinde dediğiniz gibi İhalenin yapılmasının mülkiyete etkisi hususunun tartışılması gerekmektedir. Ben bu hususu hiç düşünmemiştim açıkçası . İhalenin yapılmasıyla ihale kesinleşmese bile menkulün mülkiyeti ihale alıcısına geçeceğinden ,2.bir dosyadan aynı menkulün satışına gidilse bile mülkiyeti borçluya ait olmayan hacizli malın ihalesi yapılmış olacaktır diye düşünmeye başladım bende ..2.dosyadan satışa gidilse ve ihale kesinleştiğini kabul edersek Borçlunun bu duruma itiraz edemeyeceği düşüncesindeyim .
Bu husus ile ilgili yapmış olduğum araştırmalar neticesinde yargıtay kararına da rastlayamadım .

İyi Çalışmalar dilerim ..
Old 18-07-2010, 16:50   #4
wellan

Benzer bir hususta bir dosyamız da mevcut idi.İhalenin feshi davaları taşınır yada taşınmazın mülkiyet hakkını etkileyecek olan tespit davası(bazı yazarlara göre eda davas niteliğinde olduğu) niteliğindedir.İhalenin feshi davası reddedilirse satış aşamasında bir usulsüzlük yapılmadığı ve satış işleminin usul ve yasaya uygun olduğu sonucuna varılır.Elbette bu hüküm nihai bir hüküm mahiyetinde değildir ve davacı borçlu ihalenin feshi davası sonucunda verilen hükmü temyiz etme hakkına sahiptir.İhalenin feshi davasının reddine karar verildiğinde gelecek olan karara göre işlem yapılacaktır.Eğer Yargıtay ONARSA hüküm kesinleşecek ve satış işleminin uygun olduğu sonucuna varılarak mülkiyetin alacaklı adına tescili sağlanacaktır.Dolayısıyla temyizin sonucu beklenmeden Sayın Av Sibell'in belirtmiş olduğu üzere ikinci dosyadan satış yapılamaz.Gerekçe olarak da malın mülkiyeitnin akıbeti bu aşamada muallak durumdadır.SAYGILARIMLA.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Old 19-07-2010, 14:35   #5
Av.Şevval

satış kesinleşmeden malın mülkiyeti alıcıya geçmez.Alıcıya teslim edilmez.
Old 19-07-2010, 22:50   #6
Av.Engin AKIN

Sayın Meslektaşım ;
Yakın bir tarihe kadar bende sizin gibi biliyordum ama durum farklıymış..
Taşınmaz mülkiyetinin devrinde Kural Mülkiyetin tescille geçeceğidir. Ancak, istisnası kanunda belirtilir.TMK.m.705/II de istisnalar belirtilmiştir:

"Miras, mahkeme kararı, cebrî icra, işgal, kamulaştırma hâlleri ile kanunda öngörülen diğer hâllerde, mülkiyet tescilden önce kazanılır"

Taşınır ihalelerinde de aynı durum söz konusudur..İhaleyle mülkiyet kazanılır

İyi Çalışmalar dileirm
Old 19-07-2010, 22:54   #7
Av.Engin AKIN

yargıtay ve doktrin taşınırın ihalesi kesinleşmeden ihale alıcısına teslim edilemeyeceği hususunda hemfikirdir.. Taşınmazlarda ise doktrinde görüş birliği mevcut değildir.
Old 20-07-2010, 10:29   #8
Av.Şevval

Diyelim taşınır ihalesi yapıldı,
borçlu ihalenin feshi davası açtı,ihale kesinleşmedi
tapudan devir yapılamıyor,tescil hala borçluda

ihale alıcısı mülkiyeti kazanmış mıdır?

borçlunun taşınmazı boşaltmasını ve teslim etmesini isteyebilir mi?
Old 20-07-2010, 10:49   #10
av.sibell

şevval hanım,
her ne kadar icrai satışta mülkiyet tescilden önce kazanılsa da, ancak tescil ile hüküm ifade eder diye düşünüyorum. bu nedenle ihale kesinleşmeden ihale alıcısının mülkiyet hakkından doğan her hangi bir hakkı kullanabileceğini düşünmüyorum. selamlar
Old 25-12-2016, 07:27   #11
gulaybeyaz

Varsayılan İki farklı dosyadan aynı menkullere aynı gün hacizli malların satışı

Merhaba benim iki farklı dosyadan aynı fabrika makinalarına aynı gün haciz konulan makinaların satışıyla ilgili görüşlerinizi öğrenmek istiyorum şöyleki alacaklıları farklı fakat alaklıların avukatı aynı olan dosyalarımdan aynı fabrika makinalarına aynı gün haciz konulmuş ve bunların aynı gün biri saat 14.00 te diğrinin satışı 14.15 te olmak üzere satış günleri verilmiş ve 1. Dosyanın alacaklısı satış günü gelerek alacağa mahsuben menkulleri alacagını söyledi hatta bir hafta öncedende aynı şeyi sòylemişti bende talimat dosyası oldugumdan esastan alacağa mahsuben alacagina dair yazı yazdirmasini istedim,bunu yapmadı 1. Satışta iki dosyadanda Satışta istekli çıkmamış 2. Satıştada sadece saat 14.00 teki satışta alacaklı alacağa mahsuben menkulleri almıştır bu nedenle 1.Dosyadan menkul mallar satıldigindan 2. Dosysda satış düşmüştür ben talimat dosyası oldugumdan dolayı esasa yazı yazdım (zaten iki dosyanında esasları aynı icra dairesinde)dosya numaralarini belirterek durumu anlattım ve alacağa mahsuben almada bir mahsur olup olmadığını sordum onlarda bana tebligat masrafı verildiginde ticaret odasına soracaz diye bir yanıt vermişler alacaklı avukatı esastan işleri hızlandırmak yerine talimat dosyasından işleri hızlandırmak istiyor alacaklı avukatına menkulleri aldığın dosyadan değilde diğer dosyanın haczinden vazgeç tescili verelim diyoruz kabul etmiyor veya esastan bize alacağa mahsuben almada bir mahsur yoktur diye yazı yazdır diyoruz onuda yapmıyor ben bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi