Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Gayrİmenkul SatiŞi

Yanıt
Old 14-11-2008, 14:06   #1
adesleno

Varsayılan Gayrİmenkul SatiŞi

Gayrimenkul üzerindeki haciz, 2 yıllık sürede, satışın istenmemesi halinde düşmektedir. Benim sorum; satış talep edilmiş ancak reddedilmiş olup, öncelikle kıymet takdirinin yapılmasına karar verilerek, icra dosyasına "masraf avansı" olarak yalnız 100 YTL yatırılmıştır.
İcra dosyasına yatırılan paranın öncelikle satış masraflarını karşılar nitelikte olması gerekir diye düşünüyorum. Kaldı ki, icra dosyasından satış, 2 yıllık süre geçmeden talep edilmiş olmasına karşın, reddedilmiştir. Ancak icra dosyasına bu halde yatırılan 100 YTL. lık miktar, gayrimenkul üzerindeki haczin düşmesine engel olabilecek midir?
Cevap veren meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.
Old 15-11-2008, 01:00   #2
yu'nus

Sayın Adesleno,
satışa ilişkin kıymet takdirini İİK 100 md. ilgililerine tebliğ ettirmelisiniz.Ancak o zaman satış talebinize karar alabilirsiniz.Aksi takdirde, satışın feshi hasıl olur.
Henüz muteber bir satış talebiniz vaki olmadığı için 2 yıllık süre işlemekte;100 liralık masraf ise 100 madde ilgililerine tebligata ilişkin olsa gerek. Haczin düşmesine mani olamaz.
Old 19-11-2008, 19:33   #3
adesleno

Sayın yu'nus cevabınız için çok teşekkür ederim.
Müvekkile ait bir taşınmazın satışına geçtim. Gelen tapu kaydında tüm hacizlerin düşmüş olduğunu ancak 1 tanesinin 1 aylık süresi olduğunu fark ettim. yine de satış işlemlerine devam ettim. Haczi düşmemiş olan dosyadan m.100 malumatı istedim. Bu dosyada işlem yapılmadığından, satış sonuçlanıncaya kadar düşeceğini düşünerek, satışı tamamladım. Müvekkile ilk sırada olması sebebiyle satış miktarını yatıralım. sıra cetveli yapıldıktan sonra tek haciz bizimki olduğundan parayı geri alacağız şeklinde bilgi verdim. Ancak haczi düşmek üzere olan dosyada, benim m.100 malumatı istememin hemen akabinde, yukarıda anlattığım olay vukua geldi. Bu dosyadan alacaklı vekilince satış talep edildiği ve 100 YTL avans yatırıldığını gördüm. Acak satış talebi reddedilmiş olduğu gibi, satışa ilişkin hiçbir işlem yapılmadığın tespit ettim. Bunun kötü niyetli bir tavır olduğunu düşünüyorum. Şimdi ise paranın bu dosyada kaldığını üzülerek söylüyorum ) Bu dosyadan sıra cetveli yapılmasını beklemekteyim. İtiraz edeceğim.
İlginize teşekkür ederim.
Old 06-02-2009, 20:03   #4
arbitrator

Bu konu haczin düşmesine ilişkin en sıkıntılı konulardan biri.

Bir görüşe göre alacaklı satış istemiş, bu reddedilmiş ise alacaklı red kararını şikayet yolu ile kaldırtmalıdır deniyor.

Diğer görüş ise, her zaman yeniden satış istenmesi mümkündür, icra mahkemesine gidilmesine gerek yoktur. Yasa satış istemeyi yeterli saymıştır diyor.

Masrafa gelince, işlem için masrafın peşin yatması gerek (m.59). Fakat icra müdürünün masrafı hesaplamak sorumluluğu olmadığına dair eski bir 12 HD kararı bulunduğundan ve eksik masrafın tamamlanması istenebileceğinden, yatırılan cüz'i bir miktar para bile, yeterli sayılıyor. Bunda fikir ayrılığı yok.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi