Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bilirkişi Ücreti

Yanıt
Old 10-11-2011, 22:13   #31
Av.Mehmet Saim Dikici

Merak ettiğim için soruyorum:

Bir bilirkişi ortalama ayda kaç ayrı dosyada bilirkişi olarak tayin ediliyor? 3,5, 10, 20... Kişiden kişiye değişiyordur muhakkak ama normal bir bilirkişi için cevap verilebilir..
Old 10-11-2011, 22:57   #32
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Merak ettiğim için soruyorum:

Bir bilirkişi ortalama ayda kaç ayrı dosyada bilirkişi olarak tayin ediliyor? 3,5, 10, 20... Kişiden kişiye değişiyordur muhakkak ama normal bir bilirkişi için cevap verilebilir..
Haftada bir dosya (rapor) bence ideal Üstadım. Ancak, mahkemelerin birbirinden haberi olmuyor sanıyorum. Makas öyle büyük ki? ("Ayda iki dosyaya çalışırım" diyenden "ayda yetmiş adet rapor çıkarırım" a kadar)
Old 11-11-2011, 11:21   #33
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Malik Eskişehirli
Muhtemelen Potansiyel Bilirkişi değiller. Buna göre; Reddiyatta Stopaj oranı % 10 veya % 15 olabileceği ve dosya belge desteği düşünüldüğünde ücretin fazla olduğu söylenebilir. 2000/2500 Sayfalık Havaalanı Antrepo Yangın Rücu dava dosyalarını brüt 300/350 TL. na okuduğumu, Raporunu da 6 günde yazdığımı ve ek ücret talebimin de karşılanmadığını hatırladığımda; Bu ücretlere imrenmemek elde değil. Bazen de tersi durumlarla ( aktif Bilirkişiler açısından ) denge sağlanmış oluyor.

Sayın Eskişehirli,

Bilirkişi ücretlerinin yüksek olduğunu söylemek istemiyorum. Ancak, dava dosyasına verilecek emek mahkemece genellikle takdir edilerek, ücret tespit edildiği de bir gerçek.

Siz de takdir edersiniz ki, dava dosyalarında bulunan sözleşmelerin 2.500 veya 10.000 sayfa olması durumunda bile çoğu kez, bu sözleşmelerin tamamını, satır satır okumamız gerekmiyor. Dava konusu edilen husus ve taraflar arasında ihtilaflı olan konular belirlidir. Bu ihtilaflı hususların çözümü için gerekli olan sözleşme hükümlerini okumanız, raporu hazırlamak için de yeterli oluyor genellikle.

Biz avukatlar da, dava açmadan önce onlarca kalın klasörü önümüze alıp, inceliyoruz. Taraflar arasındaki ihtilafla ilgili bölümleri öncelikle incelediğimiz için, öyle günlerce okumamız da gerekmiyor. En fazla 1-2 günde tüm klasörleri gözden geçirmiş oluyoruz. Bu durum, çok hızlı okuduğumuzdan ya da süper zeki olmamızdan kaynaklanmıyor. Neyi nerede bulacağımızı bilmekle ilgili olan bir şey bu… Ki siz bunları bizden daha iyi bilirsiniz.

O nedenle "2.500 sayfa sözleşmeyi brüt 350 TL'ye okuyorum" demek bence çok haklı bir itiraz değil gibi.

Başarılar...
Old 11-11-2011, 11:23   #34
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.H.Sancar KARACA
Haftada bir dosya (rapor) bence ideal Üstadım. Ancak, mahkemelerin birbirinden haberi olmuyor sanıyorum. Makas öyle büyük ki? ("Ayda iki dosyaya çalışırım" diyenden "ayda yetmiş adet rapor çıkarırım" a kadar)

Teşekkürler üstadım.

O halde, işi yoğun bir bilirkişi iyi para kazanıyor diyebiliriz.
Old 11-11-2011, 14:44   #35
av.Tuğba Yazıcı Özbunar

Alıntı:
Teşekkürler üstadım.

O halde, işi yoğun bir bilirkişi iyi para kazanıyor diyebiliriz.
Matematiğim çok iyi değildir ama sanırım ortalama bir hesapla 8.000 TL civarı bir meblağdan bahsediyoruz. Yeni meslektaşlarımız genel itibarıyla ücretli olarak bir büroda çalışıyorlarsa alacakları maaş 2.000.TL civarı. Serbest çalışıyorsa da tüm bir yılın ortalamasını alırsak ayda 3.000 TL gibi bir rakam elde etseler.( Kira ve sair vergiler içinde) Pardon hangi ücretten bahsediyorduk kafam karıştı da...
Old 11-11-2011, 15:46   #36
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan av.Tuğba Yazıcı Özbunar
Matematiğim çok iyi değildir ama sanırım ortalama bir hesapla 8.000 TL civarı bir meblağdan bahsediyoruz. Yeni meslektaşlarımız genel itibarıyla ücretli olarak bir büroda çalışıyorlarsa alacakları maaş 2.000.TL civarı. Serbest çalışıyorsa da tüm bir yılın ortalamasını alırsak ayda 3.000 TL gibi bir rakam elde etseler.( Kira ve sair vergiler içinde) Pardon hangi ücretten bahsediyorduk kafam karıştı da...

Şimdi bir bakalım matematiğimiz nasılmış.

Alıntı:
Bilirkişi ücretleri
MADDE 5 – (1) Bu Tarifeye göre verilecek bilirkişi ücretleri aşağıda gösterilmiştir.
a) Sulh hukuk mahkemelerinde görülen dava ve işler için 150,00 TL.
b) İcra hukuk mahkemelerinde görülen dava ve işler için 150,00 TL
c) Asliye hukuk mahkemelerinde görülen dava ve işler için 250,00 TL
ç) Aile mahkemelerinde görülen dava ve işler için 200,00 TL
d) İş mahkemelerinde görülen dava ve işler için 200,00 TL
e) Kadastro mahkemelerinde görülen dava ve işler için 200,00 TL
f) Tüketici mahkemelerinde görülen dava ve işler için 150,00 TL
g) Fikri ve sınai haklar hukuk mahkemelerinde görülen dava ve işler için 300,00 TL
h) Asliye ticaret ve denizcilik ihtisas mahkemelerinde görülen dava ve işler için 300,00 TL.
(2) Dava, mahkemece hangi sıfatla görülüyorsa bilirkişi ücreti de buna göre belirlenir.
Bölge adliye mahkemeleri hukuk dairelerinde ücret

Alıntı:
Tarifede belirtilen ücretlerin azaltılması ve artırılması
MADDE 7 – (1) Hâkim, işin mahiyetine göre bu Tarifede yazılı bilirkişi ücretlerini artırabilir ve indirebilir.

Varsayalım dosyalar ticaret mahkemesi dosyası olsun ve hakim ücretleri 2 katına çıkarıp, jest yapmamış bulunsun. (Kural olarak hiçbir hakim tarifenin dışına çıkmaz.)

Alıntı:
Yazan Av.H.Sancar KARACA

Üstad da böyle demiş...

Çok hızlı bir bilirkişi ayda: 70 dosya X 300 TL= 21.000 TL kazanıyor olmalı. Şaka gibi...

Ben ilk köşeye bir tezgah açıyorum hemen: Bilirkişiiiiii...!
Old 11-11-2011, 15:54   #37
İlhan_ERDEN

Bu makasın "ayda 70 adet rapor çıkarırım diyen taraf" ının, matematik bilgisi gerektirecek ortalama kazancı bir yana, ayda çıkacak bu 70 raporun hangi hak, hukuk, adalet, hakkaniyet...leri makaslayacağı çok önemli bence
Old 11-11-2011, 16:02   #38
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan İlhan_ERDEN
Bu makasın "ayda 70 adet rapor çıkarırım diyen taraf" ının, matematik bilgisi gerektirecek ortalama kazancı bir yana, ayda çıkacak bu 70 raporun hangi hak, hukuk, adalet, hakkaniyet...leri makaslayacağı çok önemli bence

Halen derdest olan bir dosyamda bilirkişi 16 sayfa olarak dayanaklı, gerekçeli hazırlayıp sunduğu raporunu, itiraz üzerine tamamen aksi yönde gerekçesiz (yani ilk raporunun neresini sehven yazdığını da belirtmeden) değiştirip, "ilk raporum sehven düzenlenmişir" dedi. "Bilirkişi" dediğimiz kişi bunu diyor. Başka bir ülkede böyle bir şey hiç düşünülebilir mi?

Ben bugüne kadar bu ülkede neredeyse herşeyin sehvenine şahit olmuştum ama Bilirkişi raporunun sehven düzenlendiğine şahit olmamıştım. Sehven sözcüğü hiç bu kadar moda deyim olmamıştı. Eh şimdi hak, hukuk, adalet, hakkaniyet neden bu memlekette soyut kavramlardır, daha iyi anlayabiliyoruz...
Old 11-11-2011, 16:03   #39
av.Tuğba Yazıcı Özbunar

Alıntı:

Varsayalım dosyalar ticaret mahkemesi dosyası olsun ve hakim ücretleri 2 katına çıkarıp, jest yapmamış bulunsun. (Kural olarak hiçbir hakim tarifenin dışına çıkmaz.)

Üstad da böyle demiş...

Çok hızlı bir bilirkişi ayda: 70 dosya X 300 TL= 21.000 TL kazanıyor olmalı. Şaka gibi...

Yanınızda yer ayırın bende geliyorum. Bu arada ben insaflı davranıp ayda ortalama 20-25 dosyadan hesaplamıştım
Old 11-11-2011, 16:11   #40
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Halen derdest olan bir dosyamda bilirkişi 16 sayfa olarak dayanaklı, gerekçeli hazırlayıp sunduğu raporunu, itiraz üzerine tamamen aksi yönde gerekçesiz (yani ilk raporunun neresini sehven yazdığını da belirtmeden) değiştirip, "ilk raporum sehven düzenlenmişir" dedi. "Bilirkişi" dediğimiz kişi bunu diyor. Başka bir ülkede böyle bir şey hiç düşünülebilir mi?

Ben bugüne kadar bu ülkede neredeyse herşeyin sehvenine şahit olmuştum ama Bilirkişi raprunun sehven düzenlendiğine şahit olmamıştım. Sehven sözcüğü hiç bu kadar moda deyim olmamıştı. Eh şimdi hak, hukuk, adalet, hakkaniyet neden bu memlekette soyut kavramlardır şimdi daha iyi anlayabiliyoruz...

"ilk raporum sehven düzenlenmişir"
"Başarılı" bir gerekçe...
"Sehven" kelimesi, evet, son dönemin en kullanışlı mazeret kelimesi...
Old 11-11-2011, 16:26   #41
AV.ARZU KILIÇ

Alıntı:

Üstad da böyle demiş...

yok o kadar değil vergisi falan düşmemişsiniz bilirkişiler makbuz kestikleri için ellerinde birşey kalmadığını söylüyorlar makbuz kestiğinizde 21.000-TL kaç TL olur bilemiyorum...
Old 11-11-2011, 16:33   #42
av.Tuğba Yazıcı Özbunar

Alıntı:
Yazan AV.ARZU KILIÇ
yok o kadar değil vergisi falan düşmemişsiniz bilirkişiler makbuz kestikleri için ellerinde birşey kalmadığını söylüyorlar makbuz kestiğinizde 21.000-TL kaç TL olur bilemiyorum...
%15 vergi alınıyormuşşş. 17.900 TL civarı kalıyor sanırım. Üzüldüm şimdi
Old 11-11-2011, 18:39   #43
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan İlhan_ERDEN
"Sehven" kelimesi, evet, son dönemin en kullanışlı mazeret kelimesi...

Oysa ne kadar da ehven bir mazeret değil mi?
Old 11-11-2011, 18:40   #44
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan av.Tuğba Yazıcı Özbunar
Yanınızda yer ayırın bende geliyorum. Bu arada ben insaflı davranıp ayda ortalama 20-25 dosyadan hesaplamıştım

Çok toleranslısınız.
Old 11-11-2011, 18:41   #45
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan AV.ARZU KILIÇ

Ben hiçbir bilirkişinin ayda 70 dosya aldığına inanmak istemiyorum. Yok yok hayır... olamaz!
Old 11-11-2011, 21:25   #46
Av.Nur Hayat BURAN

Alıntı:
(yani ilk raporunun neresini sehven yazdığını da belirtmeden) değiştirip, "ilk raporum sehven düzenlenmişir" dedi. "Bilirkişi" dediğimiz kişi bunu diyor.

Benim de halen derdest olan bir dosyamda kiracı, kiralananı kira süresinden evvel tahliye ediyor ve biz de erken tahliye sebebi ile yoksun kaldığımız kira bedellerini talep ediyoruz. Yargıtay kararları mevcut dosyada. Yargıtay böyle bir durumda, taraflar arasındaki sözleşme ile aynı şartlarda kiralananın ne kadar zamanda kiraya verilebileceğinin bilirkişi marifetiyle belirlenmesi gerektiği yönünde.

1. rapor; davaya konu yer 2000-TL.'ye kiraya verilir.
1. itiraz; ne kadara kiraya veririz diye sormuyoruz, ne kadar zamanda kiraya veririz diye sorduk.
2. rapor; ilk raporumuzda direniyoruz. Sizinkiler sehven, benimkiler direngen.
2. itiraz; nasıl yani? sorumuz yanıtlanmamıştır.
....heyet değişikliği....
3. rapor; aynı şartlarla 5 ayda kiraya verilir ama kira 1.500-TL.'ye düşürülürse 2 ayda.
3. itiraz; aynı şartlarla 5 ay tamamdır. Ama 1.500-TL.'ye düşürülürse 2 ayda... HAYDAAAA....

Davam 2 yıldır sürüyor... Sevgiler...
Old 11-11-2011, 22:38   #47
üye38503

Eksiklikler aynı bilirkişiye mi tamamlattırılıyor. ?
Evetse tekrar ücrete hükmediliyor mu?
Başka bir bilirkişi atanıyorsa eksik/yanlış düzenleme yapan bilirkişi ücreti iade ediyor mu?
Old 12-11-2011, 08:59   #48
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Oysa ne kadar da ehven bir mazeret değil mi?
Ehven...
Tam yerinde
Old 12-11-2011, 09:02   #49
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan Mezopotamyalı
Başka bir bilirkişi atanıyorsa eksik/yanlış düzenleme yapan bilirkişi ücreti iade ediyor mu?

Ben henüz rastlamadım
Old 12-11-2011, 13:27   #50
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Mezopotamyalı

"Ayıplı rapor" diye dava etmek bile mümkün olmalıdır...
Old 12-11-2011, 13:50   #51
İlhan_ERDEN

Alıntı:
"Ayıplı rapor" diye dava etmek bile mümkün olmalıdır...

B.K. 202, "Bey in feshi yahut semenin tenzili" ?
Old 12-11-2011, 13:55   #52
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan İlhan_ERDEN
B.K. 202, "Bey in feshi yahut semenin tenzili" ?

Mahkemenin re'sen görevlendirdiği Bilirkişiye karşı tarafların akdi bir talepte bulunması kanaatimce mümkün olmaz.
Old 12-11-2011, 14:10   #53
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Mahkemenin re'sen görevlendirdiği Bilirkişiye karşı tarafların akdi bir talepte bulunması kanaatimce mümkün olmaz.

Doğru, ama, "sehven" yazılan bir raporla ilgili olarak böyle bir uygulama olmalıdır diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi