Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Dosyaların birleştirilmesi

Yanıt
Old 11-11-2011, 18:37   #1
Av.Güler Şahin

Varsayılan Dosyaların birleştirilmesi

Arkadaşlar merhaba,
Bir meslektaşım tarafından açılan maddi-manevi tazminat davasında, sadece tedavi giderlerine ilşkin maddi tazminat talebinde bulunmuş. Ayrıca bu talepleri sadece şöföre karşı (trafik kazasına ilişkin maddi-manevi tazminat) taleplerini yöneltmiştir. Dosyayı ben devraldıktan sonra sigorta şirketine karşı da dava açıp diğer dosya ile birleştilmesini talep ettim ve dosya da birleşti. Ancak ben sigortaya açmış olduğum ikinci davada tedavi giderleri ile beraber fonksiyon kaybına da uğradığını (devlet hastanesi tarafından verilen raporda sağ kolunda fonksiyon kaybı mevcut) da beyan ettim. Dosya bilirkişiye gitti ve dosyayı incelediğimde her iki dosya için de ayrı beyanda bulunmuşlar ve her iki dosyada da sadece tedavi giderlerine ilşkin incelemede bulunmuşlardır. Yani birleştirilen dosyada konu ettiğim fonksiyon kaybına ilşkin herhangi bir incelemede bulunmamıştır.
- Böyle bir talep mümkün değil midir? Yani ilk davada belirtilmeyen talep birleştirilen dosyada istenilemez mi ? Yani fonksiyon kaybına ilişkin tekrardan ek bir dava açıp, fonksiyon kaybından uğramış olduğumuz maddi zararların tazminini mi istemem gerekiyor?

-Ya da rapora itiraz edip, ek davamızda fonksiyon kaybından da bahsettiğimizi, bu sebepten dolayı müvekkilimizin fonksiyon kaybının da belirlenip sigorta şirketine karşı olan raporun bu husular dikkate alınarak tekrardan mı düzenlenmesini talep etmem gerekiyor?

-Ayrıca benden önceki meslektaşım talep etmiş olduğu manevi tazminat kanımca düşük olup, HMK gereğince miktarı(belirli olmadığı için) yükseltebilir miyim?

Saygılar...
Old 12-11-2011, 09:57   #2
İlhan_ERDEN

Rapora itiraz ederek, itiraz konularınız hakkında yeniden bir inceleme yapılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak -şahsi kanaatim- talep edilen manevi tazminat miktarının arttırılamayacağını düşünüyorum.
Old 12-11-2011, 10:56   #3
Av.Dursun KARACA

Birleştirilen/ikinci davada fonksiyon kaybından bahsettiğinizi söylüyorsunuz. Dava dilekçesinin talep sonucu neyi, hangi zarar kalemlerini içeriyorsa dava ve bilirkişi incelemesi o zarar kalemleri içindir. Kısacası talebiniz ne ise, inceleme ve karar da harcı yatırılmış talep sonucu için olacaktır.
Old 12-11-2011, 13:18   #4
Av.Güler Şahin

Açıklamalar kısmında kolundaki fonksiyon kaybından bahsedilmiş olup, talep kısmında ise ''yukarıda bahsetmiş olduğumuz nedenlerden dolayı'' maddi tazminat istemişiz.
Old 12-11-2011, 13:44   #5
Av.Dursun KARACA

Öncelikle fonksiyon kaybının sürekli iş göremezliğe neden olduğunu, bu hususta Adli Tıp Kurumundan rapor alınmasını, ardından da hesap bilirkişisine gönderilmesini isteyin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi