Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Mal Paylasimi/Katkı Payı-Katılım Alacağı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-09-2011, 21:59   #1
seyide

Varsayılan Mal Paylasimi/Katkı Payı-Katılım Alacağı

iyi calismalar dilerim her seyden önece cok yararli bir site..
Ben almanyada yasiyorum 13 yillik evliyim ve iki cocugum var bu yillar icersinde aldigimiz mülklerde var tabiki.. birlikte calisarak tabiiri caizsse disimizden tirnagimizdan artirip aldigimiz 2002 den önce aldigimiz iki arsa var ve bunlar onun üzerinde bir daire var bnm üzerimde 2002 den sonra alinmisti... anlasmali bosanicaz ve hakkini vericem diyordu evden ayrildiktan sonra arsanin birisini sattmis orda burda yedim diyor dava falan acmadim onun sözüne inandim ve simdilerde hic bi sey alamayacaksin diyor hakkim olmadigini sölüyor ..bileziklerimi ve almanyada dogum parasi deniliyor dogum yaptiktan sonra yüklü miktarda para veriliyor onuda verdim ayrica calisan biriyim esim kadar 8 saat calismasamda bnde calistim ... üzerime düsen görevleri fazlaysiyla yaptim yani bn yillarca emek verdim hem yillarim gitti hm emeklerim hc bir sey alamazmiyim neden bayanlar hp madur oluyor neden hep biz kaybediyoruz siddet gören biziz cocuklarimiza en kötü günümüzde bile arkamizi dönüp gitmiyoruz anneyi kadini bölemi koruyorlar.. hakim simdi senin hakkin yok dermi yani elimde belgem ispatim yok die her sey onunmu olucak bnde iki cocugumla bakicakmiyim... iyi calismalar..
Old 02-09-2011, 23:30   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Hukuki süreçler ve olasılıklar hakkında güvenilir bilgiyi,boşanmak üzere olan eşinizden değil bir avukattan edinmenizi öneririz.

Eğer bir avukattan bilgi edinmeyi seçecek olursanız , size şunları söyleyecektir;

1-1 Ocak 2002 den önceki evlilik döneminde çalışma karşılığı elde ettiğiniz gelir sizin kişisel malınız sayılır.Bu tarihten önce kadının eve mali bakımdan bakma yükümlülüğü yoltur.Evin reisi erkektir ve erkek kazancından önce evin geçimini sağlayacak arta kalanı tasarruf edebilecektir.

Öyle ise 2002 öncesideki evlilik döneminde ne kadar para kazanmışsanız eşinizin adına kayıtlı olan mala o kadar katkı yapmış sayılırsınız.Yıllara göre değer artışı da bu katkının hesaplanmasında gözetilecektir.

2-2002 öncesi veya sonrasındaki takı bedelleri ve doğum nedeni ile şahsınıza ödenem para,sizin kişisel malınızdır.
Bu miktarlar eşinizin adına kayıtlı olan malın alınmasına katılmış ise önceki bölümde olduğu gibi değer artışı ile birlikte hesaplanacak ve katkı payı/değer artış oranı alacağı olarak sizin hanenize yazılacaktır.

3-1 Ocak 2002 den sonra eşinizin çalışma karşılığı elde ettiği kazançla edindiği mallar edinilmiş mal olarak yasaca açıklanmıştır.Bu malın değerinin yarısını katılım alacağı olarak talep edebilirsiniz.

Siz de 2002 den sonra çalışmış ve kazancınız ile bu mala katkı sağlamış iseniz edinilmiş maldan edinilmiş mala geçiş olmuştur.Bu da hesaplamada dikkate alınacaktır.

Eşinizin edinilmiş malları kötü niyetle devri sözkonusu ise bu da hesaba eklenecektir.

4-Sizin adınıza kayıylı mal için de eşinizin koşulları varsa tasfiye alacağı için dava açabileceğini de hatırlatalım.

Gerek boşanma gerek mal rejimi tasfiye davası için bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi