Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

şirket yetkilisinin şirketi çek ile borçlandırması - dolandırması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-08-2015, 11:25   #1
av.1304

Varsayılan şirket yetkilisinin şirketi çek ile borçlandırması - dolandırması

merhabalar,

elimizde sıkıntılı bir iş var ve nasıl bir yol izlemeliyiz bilemiyoruz. üstadlardan yardım bekliyorum

müvekkil şirketin yetkilisi ticari ilişkilerde kullanmak üzere çek düzenliyor. ancak daha sonra hoşuna gitse gerek şirketin mal ihtiyacı 10.000 ise 15.000'lik mal alıp buna göre çek düzenliyor ve fazladan 5.000'lik malı daha sonradan kendisi için paraya çeviriyor. tabi bu kadarla kalmıyor ve yaklaşıl 4 milyon tl lik şirketi borçlandırıyor.

müvekkil şirket de kamu ihalelerine giren okul binaları yapan bir şirket. nakit açısından da biraz sıkıntı yaşamıyor değil. şu anda bu kötü niyetli şirket yetkilisinin düzenlemiş olduğu çekler bankaya gitse karşılıksız olduğu anlaşılacak ve de müvekkil şirketin itibarı zedelenecek, teminat mektupları paraya çevrilecek, işler aksayacak vs vs...

bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz? bu şirket yetkilisi hakkında suç duyurusunda mı bulunulmalı? yoksa çekleri elinde bulunduran kişileri tespit edip menfi tespit davası mı açılmalı ( bunları hep avukat arkadaşlarımdan duydum )

şirket bir yakınımızın olduğu için de bana danıştılar. bir yol haritası çizip işi almak istiyorum. benim için de büyük tecrübe olacaktır eminim. yardımlarınızı bekliyorum

herkese iyi çalışmalar
Old 13-08-2015, 15:38   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Anlamak için

Şirket : ? (AŞ. , Ltd. vb.)

Yetkili : ? (vekaletname, OKK. vb.)

Mola...
Old 17-08-2015, 12:39   #3
av.1304

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Şirket : ? (AŞ. , Ltd. vb.)

Yetkili : ? (vekaletname, OKK. vb.)

Mola...

şirket: ltd

yetkili: vekalet

Old 17-08-2015, 14:02   #4
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Anlamak için

Tüzel kişi (Ltd.Şti.) adına TEK İMZA ile (?) çek düzenlemeye (kambiyo taahhüdünde bulunmaya, TBK.m.504) yetkili ve çek üzerine adı ve soyadı yazılmış olan (Çek K.m.2/8) vekilin, keşide etmiş olduğu çeklerden dolayı…

1.…müvekkil tüzel kişinin üçüncü kişilere (Çek K.) ve
2.…vekilin tüzelkişiye karşı hukuki (TBK.m.502 vd.) / cezai sorumluluğu (TCK.m.257)

Tespit işlemleri:

1.Çek koçanındaki bilgiler
2.Çeklerin dökümü (seri no, tarih, bedel- fazla olduğu iddia edilen miktarın tespiti),
3.Çekler karşılığında alınmış olan irsaliyeli faturaların dökümü (fazla olduğu iddia edilen miktarın tespiti),
a.Fatura muhteviyatını teslim alan şirket yetkilisi,
b.Fatura muhteviyatının çıkışı/sarfı
c.Muhasebe kayıtları

Mola...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi