Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İpoteğin Paraya Çevrilmesi-Menfi Tespit-Vekalet Ücreti- Kesinleşmeden İcraya Konulabilir mi?

Yanıt
Old 18-04-2013, 13:37   #1
Av. Musa TAÇYILDIZ

Varsayılan İpoteğin Paraya Çevrilmesi-Menfi Tespit-Vekalet Ücreti- Kesinleşmeden İcraya Konulabilir mi?

Tüm meslektaşlara selamlar;

Müvekkile karşı alacaklı banka tarafından ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takip yapıldı. Bizde buna karşı menfi tespit davası açtık ve davamız kısmi kabulle sonuçlandı ve reddedilen kısım için takibin devamına hükmedildi. Takibin iptal edilen kısmı için tarafımız lehine vekalet ücretine karar verildi.

Sorum şöyle; burada tarafımız lehine hükmedilen vekalet ücretinin icraya konulması için kararın kesinleşmesi gerekir mi?

Aslında ben kesinleşmesi gerekmediğini düşünüyorum. Zira her ne kadar takip taşınmazın aynına ilişkin olan ipotekle ilgili olsa da davanın aslı borcun muaccel olmamasıydı. Yani ipotek hakkının varlığına ilişkin bir dava değildi davamız. Ancak yine de emin olamadım. Her ne kadar doğru bulmasam da yargıtay kararları sunulabilirse çok memenun olurum.
Old 18-04-2013, 14:04   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Musa TAÇYILDIZ
Tüm meslektaşlara selamlar;

Müvekkile karşı alacaklı banka tarafından ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takip yapıldı. Bizde buna karşı menfi tespit davası açtık ve davamız kısmi kabulle sonuçlandı ve reddedilen kısım için takibin devamına hükmedildi. Takibin iptal edilen kısmı için tarafımız lehine vekalet ücretine karar verildi.

Sorum şöyle; burada tarafımız lehine hükmedilen vekalet ücretinin icraya konulması için kararın kesinleşmesi gerekir mi?

Aslında ben kesinleşmesi gerekmediğini düşünüyorum. Zira her ne kadar takip taşınmazın aynına ilişkin olan ipotekle ilgili olsa da davanın aslı borcun muaccel olmamasıydı. Yani ipotek hakkının varlığına ilişkin bir dava değildi davamız. Ancak yine de emin olamadım. Her ne kadar doğru bulmasam da yargıtay kararları sunulabilirse çok memenun olurum.

Davanın "taşınmazı aynıyla" alakası olup olmamasının önemi bulunmamaktadır. Menfi tespit davası kabulle sonuçlandığında eda hükmü içermeyen bir karar verilir. Bu nedenle de kesinleşmesi gerekir. Asıl davanın kesinleşmesi gerektiği durumlarda fer'i alacaklar da bu kurala tabidir.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=75316
Old 27-05-2021, 15:41   #3
d012uk

Bu durumda, ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takibe karşı yapılan itiraz neticesinde açılan itirazın iptali davasının reddi halinde hükmedilen vekalet ücretinin takibe konması için kararın kesinleşmesi gerekmekte midir?

Saygılarımla
Old 08-06-2021, 10:54   #4
d012uk

Ben de benzer bir durum ile karşı karşıya kaldım.Teminat ipoteğinin paraya çevrilmesi için yapılan takibe itiraz sonucunda açılan itirazın iptali davasının reddi halinde vekalet ücretinin takibe konulması için kararın kesinleşmesi gerekli midir? Görüşleriniz için teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi