Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

UYAP avukat portalından karar tebliği...!

Yanıt
Old 16-04-2013, 20:29   #1
aes

Varsayılan UYAP avukat portalından karar tebliği...!

sultanbeyli asliye hukuk mahkemesinde 2010 yılında açılmış bulunan boşanma davamızda mahkemelerin kartal adliyesine taşınması nedeniyle başkaca bir aile mahkemesine tevzi yapılmıştır.Tevzi yapılan yeni mahkeme dosya üzerinde tensip düzenleyerek dosyada gider avansı olmadığı için belirtilen avansın 1 aylık sürede yatırılmadığı takdirde dava şartlarının yokluğu nedeniyle davanın reddine karar verileceğine tensiben karar vermiştir.Bu karar ne müvekkile ne de vekil olarak tarafıma tebliğ edilmemiş ve bundan haberdar edilmemişken bugün aynı mahkeme davamızın belirtilen nedenle reddine karar verdiğini tesadüfen öğrenmiş bulunmaktayım..Gerekçeli karar henüz yazılmış değil ancak kalem müdürü kesin süre ile ilgili tebligat çıkarmadıklarını ve buna gerek olmadığını zira avukatların uyap üzerinden dosyalarını takip ettiklerini ve hatta takip etmek zorunda olduklarını hakiminde bu nedenle başkaca kararlar verdiğini tarafıma söyledi.Mahkemenin verdiği kararın yasal hiçbir dayanağı olmadığını hatta mantıken geçerli bir karar olmadığını düşünüyorum...Bu konuda acaba yanılıyormuyum? Aksi durumda avukatlık mesleği oldukça riskli ve meşakatli bir meslek olacaktır...
Old 17-04-2013, 07:34   #2
onurdemirci1980

Yazı işleri müdürü,hatta katip olduğunudan şüphelendiğim o kişinin kafası biraz karışıkmış galiba. Dediğinden yola çıkarsak dava dosyaları da , mahkeme kaleminde duruyor, taraflar görebilir. Gerekçeli kararlar imzalanıp ,dosyaya girdiği anda tebliğ süresi başlasın." O zaman tebligata da gerek kalmaz.
Old 17-04-2013, 09:09   #3
Av.Evran KIRMIZI

Tek kelimeyle saçmalık. Kendilerinin bir hatası olsa "avukat bey yanlış evrak vermişiz, imzanızı almamışız v.s" telefonla şıp diye bulurlar. Bir telefon edip "Avukat Bey/Hanım masraf yatırmanız lazım" demek zor geliyor. Şimdi temyiz evrakları hazırlayacaklar, dosyayı Yargıtay'a gönderecekler, dosya Yargıtay'dan gelince tekrar esasa kaydedip tebligat çıkaracaklar ve yıllar sonra başladığımız yere geri döneceğiz. Ondan sonra işimiz bitmiyor diye sızlanır durular. Tabii bu olayda hakimin avukatlara olumsuz bakışının da etkisi çok büyük.
Old 17-04-2013, 11:51   #4
aytül

Kesin sürenin başlaması için ihtarat yapılması gerekir. Bu ihtaratın da, ya yüze karşı ya da huzurda değil iseniz tebligatla yapılması gereklidir. Uyap'tan tebligat yapılması gibi bir teknolojiye henüz ulaşmadığımıza göre, hakimin kararı hukuka açıkça aykırıdır.

Ayrıca, uyap avukat portalı tüm avukatların kullanmak zorunda oldukları bir uygulama değildir. Avukatlara kolaylık sağlanması için getirilmiş bir adalet bakanlığı sistemidir. İcra müdürlükleri de, mahkemeler de henüz bu durumu kavrayabilmiş değil. Bu nedenle, bu tarz yanlış kararlar çıkıyor.
Old 17-04-2013, 13:52   #5
avukatzd

gerçekten bu tür olaylar duyduğumda şaşırıp kalıyorum. kanunları ne güzel kendilerine göre yontuyolar. bazen avukat olarak adli mekanizmada yerimizin olmadığını düşünüyorum. hakimler, yazı işleri müdürleri, icra müdürleri her mevzuatı kendi lehlerine yorarak bize sunuyolar. bize de ya içersin ya gidersin diye de ahkam kesiyorlar. artık avukatın bi açığını bulup da ordan yakalım mantığı var. lütfen özellikle avukatlıktan hakimliğe geçen arkadaşlar avukatken çektikleri sıkıntıyı düşünüp ona göre avukata düşman olmasınlar.
Old 17-04-2013, 16:25   #6
Av.CKaran

Yeni adliyelerin açılmasıyla adliyenin personel sıkıntısı iyice arttı. Eski memurlar tayin, emeklilik, istifa gibi yöntemlerle bir bir ayıklanıyor. Yeni gelen personel ilk defa adliyede çalışıyor, Usül ve kanun bilmiyorlar. Yazı işleri müdürü fotokopi almam için dilekçe yazmamı istedi, acemiye laf anlatmaktansa 2 satır karaladım, koydu dosyaya. Hakim imzalamayacak mı dediğimde ben sonra imzalatırım dedi. Dosyayı elime verdi, koridorda ben önde mübaşir arkada ilerledik. Sen niye geliyorsun ki dedim dosya elimde, size refakat ediyorum dedi. Mübaşire yenisin galiba dedim, kendisinin belediyede işçi olduğunu 6 ay önce adliyede görevlendirildiğini söyledi.Mahkeme kaleminden çıkıldıktan sonra dosyayı başkasının eline verme seni bunun için gönderiyorlar dedim. Fotokopi çekerken fazla evrakları kendime aldım. (eski mübaşir hayatta vermezdi.) İşim bitince mübaşir tşk etti gitti. (eskiler gibi bahşiş beklemedi ama 6 ay sonra onlarda bahşiş almak için işi yokuşa sürmeye başlarlar.) Bu arada dosyada vekaletim yoktu. Çok bilen yazı işleri müdürü onu sormayı unuttu ben de bozmadım Kimi vekalet olmadan dosya inceletmez kimi vekaletsiz fotokopi verir., kimi karar tebliği için gider avansını kullanmayı bilmez, talep+ para ister.
Hakim ve savcılardan sonra oluşturulan yeni personel kadrosu işi öğrenene kadar idare edeceğiz. Bu arada hakimler de personelin cahil olduğunu bildiği için bana sormadan bir şey yapmayın diye sıkı sıkı personeli tembih ediyor.
Old 18-04-2013, 15:28   #7
uzer5613

Alıntı:
Yazan aes
sultanbeyli asliye hukuk mahkemesinde 2010 yılında açılmış bulunan boşanma davamızda mahkemelerin kartal adliyesine taşınması nedeniyle başkaca bir aile mahkemesine tevzi yapılmıştır.Tevzi yapılan yeni mahkeme dosya üzerinde tensip düzenleyerek dosyada gider avansı olmadığı için belirtilen avansın 1 aylık sürede yatırılmadığı takdirde dava şartlarının yokluğu nedeniyle davanın reddine karar verileceğine tensiben karar vermiştir.Bu karar ne müvekkile ne de vekil olarak tarafıma tebliğ edilmemiş ve bundan haberdar edilmemişken bugün aynı mahkeme davamızın belirtilen nedenle reddine karar verdiğini tesadüfen öğrenmiş bulunmaktayım..Gerekçeli karar henüz yazılmış değil ancak kalem müdürü kesin süre ile ilgili tebligat çıkarmadıklarını ve buna gerek olmadığını zira avukatların uyap üzerinden dosyalarını takip ettiklerini ve hatta takip etmek zorunda olduklarını hakiminde bu nedenle başkaca kararlar verdiğini tarafıma söyledi.Mahkemenin verdiği kararın yasal hiçbir dayanağı olmadığını hatta mantıken geçerli bir karar olmadığını düşünüyorum...Bu konuda acaba yanılıyormuyum? Aksi durumda avukatlık mesleği oldukça riskli ve meşakatli bir meslek olacaktır...
UYAP SMS sistemiyle duruşmaya çağrılan ve gelmemesi nedeniyle zorla getirilen ve duruşmada "neden polis zoruyla getirdiniz" diyen, Hakimden "sms attık gelmedin kardeşim" yanıtını aldıktan sonra "e ben de sms attım il dışındayım gelemeyecem diye gelmedi mi size" diyen sanığa alkış
Old 18-04-2013, 15:55   #8
av.d.d

Alıntı:
uzer5613
[QUOTE]e ben de sms attım il dışındayım gelemeyecem diye gelmedi mi size" diyen sanığa [/quote]

Eeee adamcağız haklı, tebligat gönderselerdi, o da dilekçe yazardı. Mesaja mesajla cevap vermiş yurdum insanı
Old 20-04-2013, 18:56   #9
Av.Dursun KARACA

Konuya en yakın hüküm; Teb.K. m.7/1: "Tebligata elverişli bir elektronik adres vererek bu adrese tebligat yapılmasını isteyen kişiye, elektronik yolla tebligat yapılabilir."
Bu hükmün uygulanması için de elektronik adres bildirmek gerekli.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi