Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

gider avansı olduğu halde karar tebliği için masraf istenmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-04-2013, 12:33   #1
GECE

Varsayılan gider avansı olduğu halde karar tebliği için masraf istenmesi

2012 tarihli bir dava.
dosyada davacının yatırdığı gider avansı var.
karar verilmiş. DAVALI vekili kararı tebliğ almak için kaleme gelir. kalem, davalı vekilinin, kararın karşı tarafa da tebliği için posta gideri vermesi şartıyla kararı tebliğ alabileceğini, aksi halde kararı tebliğ alamayacağını söyler. hakim ise HMK ve Yönetmeliğe atıf yaparak uygulamanın doğru olduğunu söyler. kim haklı?
Old 18-04-2013, 13:51   #2
avgubse

Aynı uygulamayla bende karşılaştım gerekçesinin şu olduğunu düşünüyorum;karar yazılmakla gider avansının kalanının iadesi hakkında da hüküm kuruluyor ve kararın tebliğ masrafı buna dahil değil o yüzden kararın tebliği için ayrıca pul istiyorlar.
Old 18-04-2013, 15:27   #3
av.sercan35

Ben de karşılaşmıştım bu durumla.Kalemdeki memur hakim izinde olduğundan dolayı kendilerinin gider avansından karşılama yetkilerinin olmaması sebebiyle talep etmişti.
Old 18-04-2013, 16:30   #4
av.d.d

Alıntı:
Yazan avgubse
karar yazılmakla gider avansının kalanının iadesi hakkında da hüküm kuruluyor

Ancak o durumlarda kalan avansın iadesine demek suretiyle açık bir hüküm kurulmakta. Miktar belli edilmemekte. Benim davacı olarak tebliğe çıkardığım bir karar vardı. " Masraf gerekli mi " diye sordum, baktı avans yeterli dedi memur.
Ben durumun taraf ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Davacı kendi yaptığı masrafları kendi yatırdığı avanstan kullanıyor, davalı ise kendisi avans yatırmış ise o masraf olarak kullanılıyor.

sayın gece, sizin durumda da belli düşündüğüm şekilde masraf istenmiştir.
Old 19-04-2013, 11:25   #5
Av. Kübra İSLAMOĞLU BAYER

Hatırlatmak isterim ki kalan gider avansı HMK gereğince ancak karar kesinleştiğinde iade edilebilmektedir.

Peki kalemce - varsa- hangi maddelere atıf yapılmaktadır?
Old 19-04-2013, 13:37   #6
GECE

Sayın AVGUBSE'nin yorumuna dayandığını düşünüyorum hakimin de.
yani karar verince artan avans tutarını da karara yazdığı için, kararın tebliğ masrafı ayrıca alınması gerekir diye düşünüyor hakim. ama bence yanlış. çünkü artan avansı zaten, karar kesinleşmeden alamıyorsak ve gider avansı posta gideri için de kullanıldığına göre, karar tebliği pulu da gider avansından kullanılmalı. hakim de kararı yazarken artan avans ile ilgili olarak "karar tebliğ masrafı da düşüldükten sonra artan avansın iadesi" diye yazmalı. yani hem dosyada artan gider avansı olacak, hem de ayrıca masraf vereceğiz. bu bence kanuna da mantığa da aykırı
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi