Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Üzücü Ve İlginç Bir Olay

Old 06-02-2003, 03:15   #1
bora100

Varsayılan Üzücü Ve İlginç Bir Olay

sanırım bu akşam televizyondan duymuşunuzdur. bu akşam izmir ' de çok şiddetli bir fırtına ve yağmur vardı. bu yüzden bir çok yerde apartmanların çatılarının uçtuğu ,ağaçların devrildiği,cami minarelerinin devrildiği ve yaralanan ve hatta ölen olduğunu duymuşunuzdur. benim konuya gelince ; bu akşam 18:30 sıralarında şiddetli fırtınadan dolayı oturduğumuz apartmanın çatısında bacanın devrilip parçalarının sokakta bulunan 16 yaşındaki bir erkek çocuğun başına düşüp yaralamış ve hemen ambulansla hastahaneye kaldırılmıştır. ben bu olayı duyduğumda olaydan bir saat falan geçmişti. bir polis gelip apartmanda oturanları tespit edip karakola çağrıldık. her daireden bir kişi sırayla ifade verdi. karakolda hastaneye kaldırılan çocuğun durumunun ağır olduğunu hatta ölebileceğini söylediler.şu anda bu satırları çok üzgün ve yıkılmış bir şekilde yazıyorum. ifadem alınırken çok üzgün olduğumu ve böyle bir şeyin doğal bir afet olduğunu belirttim.ifademi alan polis bana bacada bir sorun olup olmadığını sordu. ben bildiğim kadarıyla uzun bir zamandır sorun olmadığını ve bacanın sağlam olduğunu belirttim. olacakları bilmediğim için polise bundan sonra neler olabileceğini sordum. düşen bacanın apartman kat mülkiyet kanununa göre ortak yerler arasında olduğunu ve bu sorumluluğun kat maliklerinde olduğunu ,hastaneden gelecek rapora göre kamu davası ve hasta yakınlarınında maddi ve manevi dava açabileceğini söyledi. aparman malikleri olarak kusurlu bulunursak hapis ve para cezası alabileceğimizi söyledi.(aparmanımızda yönetici de yok ) şimdi benim sormak istediğim ; eğer çocuk ölürse (ki ölmemesi için dua ediyorum) neler olabilir ? polisin dedikleri doğru olabilir mi? eğer kusurlu bulunursak ne gibi yaptırımları olabilir? kamu davasından ne çıkabilir ? ne gibi cezalar alabiliriz? eğer kusurlu bulunmazsak ,bunun bir doğal afet olduğu ispatlanırsa neler olabilir ? her iki durumda da hastahane masrafları kime ait olur? (eğer çocuğun bir sağlık güvencesi yoksa) bunları soruyorum çünkü olacakları çok merak ediyorum . şu anda çaılşmıyorum ve maddi durumumda iyi değil. biri bana cevap yazarsa çok sevinirim ......... saygılarımla........
Old 06-02-2003, 17:19   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

olayda mücbir sebep(fırtına) olduğundan sorumluluğun sözkonusu olmaması gerekir.Ama eğer olay böyle değerlendirilmez ve binanın muhafazası ve bakımında bir sebepten dolayı böyle bir sonuç oluşmussa uygun illiyet bağı da kurulabileceğinden kat malikleri sorumlu tutulabilir.Tabi bunun ispatı kamuya (ve iddia eden şahsa) ve takdiri de mahkemeye düşer.
Old 08-02-2003, 22:41   #3
Cest la vie

Ceza davası-yani kamu davası olarak olaya bakarsak da, "tedbirsizlik ve dikkatsizlikten" taksirle adam yaralama-veya ölmesi halinde taksirle adam öldürme- söz konusu olabilir. Bunun için bacanın herhangi bir sorunu olup olmadığının, gerekli bakımının yapılıp yapılmadığının vs. önemi olacaktır.
Çünkü taksirle ölüme veya yaralanmaya sebebiyette, fiilin nasıl olduğu veya kimin yaptığı önemli değil, kimin kusuru neticesinde meydana geldiği önemlidir. Bu nedenle, eğer bacanın kopmasında bir kusurunuz varsa, hepinizin sorumluluğu söz konusu olabilir.
Ancak, sorumluluk kusurun derecesine göre sekizde birine kadar indirilecektir.

Bu nedenle, çocugun ölmesi halinde -bacanın düşmesinde kusurlu bulunursanız- iki seneden beş seneye kadar hapis cezasına ve ağır para cezasına çarptırılabilirsiniz. (ancak bu ceza az önce de dediğim gibi kusurun derecesine kadar indirilecektir)

Tazminat konusunda ise Sn. jus_ un açıklamasına katılıyorum.

Umarım baca konusunda herhangi bir kusurunuz ortaya çıkmaz.

Saygılarımla

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi