Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

SGK Primleri Ödemesi Dava Zamanaşımı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-09-2014, 13:58   #1
üye26959

Varsayılan SGK Primleri Ödemesi Dava Zamanaşımı

Merhaba değerli meslektaşlarım.

bir kamu kurumunda işçi statüsünde çalışan şahıs 2014 yılında, 1988,1989,1990,1991 yıllarına ait sigorta primlerinin ödenmediği iddiasıyla iş mahkemesinde dava açarak bu primlerin ödettirilmesini istemektedir.

Ücret alacaklarında zamanaşımı 5 yıl iken bu tür davalarda zamanaşımı süresi kaç yıldır? Genel zamanaşımı olan 10 yıl burada da uygulanır mı? mevzuatta bulamadım. tecrübeli meslektaşların yardımını bekliyorum. Teşekkür ederim
Old 30-09-2014, 17:54   #2
av.k.d

Primler Sgk ya hiç yatmamış ise 5 yıllık zamanaşımı uygulanır fakat primler Sgk ya bildirilmiş ama eksik bir bildirim olduğu durumda zamanaşımı aranmaz.Saygılarımla
Old 01-10-2014, 14:43   #3
Av.Yücel

İşyerinden ayrıldığı tarihten itibaren 5 yıldır
Old 01-10-2014, 15:36   #4
üye26959

Varsayılan .

Alıntı:
Yazan Av.Yücel
İşyerinden ayrıldığı tarihten itibaren 5 yıldır

işyerinden ayrılmamış 30 yıla yakın süredir fiilen çalışmaya devam etmektedir. yalnızca 25 yıl öncesinde primleri ödenmemiş görünüyor.
Old 01-10-2014, 15:38   #5
üye26959

Varsayılan .

Alıntı:
Yazan av.k.d
Primler Sgk ya hiç yatmamış ise 5 yıllık zamanaşımı uygulanır fakat primler Sgk ya bildirilmiş ama eksik bir bildirim olduğu durumda zamanaşımı aranmaz.Saygılarımla

işçi davasında maaşlarımın tamamını eksiksiz aldım yalnızca 1989dan itibaren 3 yıllık primlerim ödenmemiş görünüyor iddiasında. işten giriş çıkış hiç yapılmamış hatta dediğim gibi tüm maaşlarımı eksiksiz aldım diyor.
Old 01-10-2014, 15:43   #6
üye26959

Varsayılan .

ayrıca kafama takılan bir diğer soru,burada bahsettiğimiz 5 veya 10 yıllık zamanaşımı süreleri işçinin çalıştığı devlet kurumuna karşı dava açacağı süre mi yoksa SGK'nın ödenmeyen primler için devlet kurumuna veya işçiye karşı dava açabileceği süre midir? 3917 sayılı kanunda anlatılmak istenen SGKnın dava açacağı süre gibi anlaşılıyor.primleri tahsil etme görevi SGKnın olduğuna göre işçinin davayı çalıştığı kuruma mı SGKya mı yöneltmesi gerekir? hem zamanaşımı hem de husumet sorunu var gibi geliyor bana
Old 01-10-2014, 16:11   #7
Muhsin KOÇAK

Alıntı:
Yazan Av.Mustafa İnan
Merhaba değerli meslektaşlarım.

bir kamu kurumunda işçi statüsünde çalışan şahıs 2014 yılında, 1988,1989,1990,1991 yıllarına ait sigorta primlerinin ödenmediği iddiasıyla iş mahkemesinde dava açarak bu primlerin ödettirilmesini istemektedir.

Ücret alacaklarında zamanaşımı 5 yıl iken bu tür davalarda zamanaşımı süresi kaç yıldır? Genel zamanaşımı olan 10 yıl burada da uygulanır mı? mevzuatta bulamadım. tecrübeli meslektaşların yardımını bekliyorum. Teşekkür ederim

SSK İDARİ PARA CEZALARI VE PRİM ALACAKLARINDA ZAMANAŞIMI
506 sayılı Kanunun 80'nci maddesinde 3917 sayıl Kanunla yapılan değişiklik uyarınca, Kurumun süresi içinde ödenmeyen prim ve diğer alacaklarının tahsilinde 6183 sayılı Kanun hükümleri uygulanacağı öngörülmüştür, 3917 sayılı Kanunla yapılan bu değişiklik aynı Kanunun 8. maddesi hükmüne göre 8.12.1993 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu durumda, zamanaşımı süresi bakımından; 3917 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 8.12.1993 tarihinden önceye ilişkin prim ve gecikme zamları yönünden, Sosyal Sigortalar Kurumunun alacak hakkı, Borçlar Kanunu madde 125'de öngörülen 10 yıllık zamanaşımı süresine tabidir. zamanaşımının başlangıç tarihi ise yine Borçlar Kanunu'nun 128. maddesi gereğince alacağın muaccel olduğu tarih olup, zamanaşımının kesilmesi ve durdurulmasına ilişkin Borçlar Kanununun 132. ve ardından gelen maddeleri de burada aynen geçerlidir.
3917 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 8.12.1993 tarihi ve bundan sonraya ilişkin prim ve gecikme zamları yönünden ise; 6183 sayılı Kanunun zamanaşımına ilişkin 102. ve ardından gelen maddeleri geçerlidir. Bu yönde 102. madde hükmüne göre zamanaşımı süresi 5 yıl olup, zamanaşımı süresinin başlangıcı ise alacağın vadesinin rastladığı takvim yılını takip eden yılbaşıdır.
24.6.2004 Tarih ve 5198 sayılı kanunun 11 maddesi ile 506 sayılı kanunun 80’inci maddesine eklenen hükümle anılan sosyal sigortalar kurumu alacakları hakkında 6183 sayılı kanunun 51,102 ve 106 madde hükümleri hariç olmak üzere kurum alacakları hakkında hüküm ifade edeceği öngörülmekle zaman aşımı süresini 5 yıldan genel hükümler olan BK 125 ve 128 madde hükümleri uygulamasına geri dönülmüştür. Bu düzenleme ile 24.6.2004 tarihinden itibaren tahakkuk edecek kurum alacakları için zamanaşımı süresi 10 yıl olarak dikkate alınacaktır. Bu on yıllık zamanaşımı sadece kurumun prim alacakları ile ferrileri yönünden geçelirdir. Ancak İdari para cezalarında zamanaşımı süresi 506 sayılı kanunun 140'ıncı maddesine 9/5/2007 tarih ve 5655 sayılı kanunla eklenen 5'inci bent hükmü ile "Fiilin işlendiği günden itibaren beş yıl içinde tebliğ edilemeyen idarî para cezaları zamanaşımına uğrar. İdarî para cezaları hakkında, bu Kanunda hüküm bulunmayan hallerde 30/3/2005 tarihli ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu hükümleri uygulanır. şeklinde ki değişiklik ile şayet ileride başka değişikliklere uğramazsa konu şimdilik açıklığa kavuşmuştur.

Yukarıda yer verilen bilgi ile birlikte 5510 sayıılı kanunda zamanaşımına ilişkin yer alan düzenleme ;

5510 S.K.MD. 102
İdarî para cezaları on yıllık zamanaşımı süresine tabidir. Zamanaşımı süresi, fiilin işlendiği tarihten itibaren başlar.
5510 S.K.MD. 91
Prim borcunun ertelendiği sürede zamanaşımı işlemez ve ertelenen kısmına gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmaz.
5510 S.K.MD. 93
Kurumun prim ve diğer alacakları ödeme süresinin dolduğu tarihi takip eden takvim yılı başından başlayarak on yıllık zamanaşımına tâbidir. Kurumun prim ve diğer alacakları; mahkeme kararı sonucunda doğmuş ise mahkeme kararının kesinleşme tarihinden, Kurumun denetim ve kontrolle görevli memurlarınca yapılan tespitlerden doğmuş ise rapor tarihinden, kamu idarelerinin denetim elemanlarınca kendi mevzuatı gereğince yapacakları soruşturma, denetim ve incelemelerden doğmuş ise bu soruşturma, denetim ve inceleme sonuçlarının Kuruma intikal ettiği tarihten veya bankalar, döner sermayeli kuruluşlar, kamu idareleri ile kanunla kurulmuş kurum ve kuruluşlardan alınan bilgi ve belgelerden doğmuş ise bilgi ve belgenin Kuruma intikal ettiği tarihten itibaren, zamanaşımı on yıl olarak uygulanır. Bu alacaklar için 89 uncu madde gereğince hesaplanacak gecikme cezası ve gecikme zammı, 88 inci maddede belirtilen ödeme süresinin son gününü takip eden günden itibaren uygulanır.
Bu Kanuna dayanılarak Kurumca açılacak tazminat ve rücû davaları, on yıllık zamanaşımına tâbidir. Zamanaşımı tarihi; rücû konusu gelir ve aylıklar bakımından Kurum onay tarihinden, masraf ve ödemeler için ise masraf veya ödeme tarihinden itibaren başlar.
Zamanaşımından sonra yapılan ödemeler kabul edilir. Ancak, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendine tâbi sigortalıların zamanaşımı nedeniyle prim ödenmeyen süreleri, sigortalılık süresinden sayılmaz ve bu süreye ilişkin sigortalılık hak ve yükümlülükleri düşer.
Old 01-10-2014, 16:21   #8
üye26959

Alıntı:
Yazan Muhsin KOÇAK
SSK İDARİ PARA CEZALARI VE PRİM ALACAKLARINDA ZAMANAŞIMI
506 sayılı Kanunun 80'nci maddesinde 3917 sayıl Kanunla yapılan değişiklik uyarınca, Kurumun süresi içinde ödenmeyen prim ve diğer alacaklarının tahsilinde 6183 sayılı Kanun hükümleri uygulanacağı öngörülmüştür, 3917 sayılı Kanunla yapılan bu değişiklik aynı Kanunun 8. maddesi hükmüne göre 8.12.1993 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu durumda, zamanaşımı süresi bakımından; 3917 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 8.12.1993 tarihinden önceye ilişkin prim ve gecikme zamları yönünden, Sosyal Sigortalar Kurumunun alacak hakkı, Borçlar Kanunu madde 125'de öngörülen 10 yıllık zamanaşımı süresine tabidir. zamanaşımının başlangıç tarihi ise yine Borçlar Kanunu'nun 128. maddesi gereğince alacağın muaccel olduğu tarih olup, zamanaşımının kesilmesi ve durdurulmasına ilişkin Borçlar Kanununun 132. ve ardından gelen maddeleri de burada aynen geçerlidir.
3917 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 8.12.1993 tarihi ve bundan sonraya ilişkin prim ve gecikme zamları yönünden ise; 6183 sayılı Kanunun zamanaşımına ilişkin 102. ve ardından gelen maddeleri geçerlidir. Bu yönde 102. madde hükmüne göre zamanaşımı süresi 5 yıl olup, zamanaşımı süresinin başlangıcı ise alacağın vadesinin rastladığı takvim yılını takip eden yılbaşıdır.
24.6.2004 Tarih ve 5198 sayılı kanunun 11 maddesi ile 506 sayılı kanunun 80’inci maddesine eklenen hükümle anılan sosyal sigortalar kurumu alacakları hakkında 6183 sayılı kanunun 51,102 ve 106 madde hükümleri hariç olmak üzere kurum alacakları hakkında hüküm ifade edeceği öngörülmekle zaman aşımı süresini 5 yıldan genel hükümler olan BK 125 ve 128 madde hükümleri uygulamasına geri dönülmüştür. Bu düzenleme ile 24.6.2004 tarihinden itibaren tahakkuk edecek kurum alacakları için zamanaşımı süresi 10 yıl olarak dikkate alınacaktır. Bu on yıllık zamanaşımı sadece kurumun prim alacakları ile ferrileri yönünden geçelirdir. Ancak İdari para cezalarında zamanaşımı süresi 506 sayılı kanunun 140'ıncı maddesine 9/5/2007 tarih ve 5655 sayılı kanunla eklenen 5'inci bent hükmü ile "Fiilin işlendiği günden itibaren beş yıl içinde tebliğ edilemeyen idarî para cezaları zamanaşımına uğrar. İdarî para cezaları hakkında, bu Kanunda hüküm bulunmayan hallerde 30/3/2005 tarihli ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu hükümleri uygulanır. şeklinde ki değişiklik ile şayet ileride başka değişikliklere uğramazsa konu şimdilik açıklığa kavuşmuştur.

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim üstadım. açıklamalarınızı aynın Y.10 HD. 2006/3541 E ve 2007/13934 E sayılı ilamlarında okumuştum. anladığım kadarıyla her türlü zamanaşımı süresi dolmuş görünüyor. çünkü ortalama 25 yıllık bir zaman zarfından söz ediliyor.

ancak sormak istediğim şu, davacı bu davayı kuruma açarak sen benim primlerimi yatırmamışsın, yatır diyebilir mi? yoksa yalnız SGKya dava açıp primlerim neden ödenmemiş diyerek hizmet tespiti mi isteyebilir? itirazı hangi yönde yapacağıma karar veremedim. yani dava konusu zamanaşımına uğramıştır mı demeliyim yoksa davanın kurumla alakası yoktur SGK'ya açılmalı veya SGK kuruma karşı açmalıydı ancak yine de zamanaşımına uğramıştır mı demeliyim?
Old 01-10-2014, 16:34   #9
Muhsin KOÇAK

Alıntı:
Yazan Av.Mustafa İnan
"...... 1988,1989,1990,1991 yıllarına ait sigorta primlerinin ödenmediği iddiasıyla......"
derken, sigortalı olarak geçen süresi belirlenmiş mi ? o tarihlerde sigorta girişi yapılmış mı ? yoksa çalışmış olmasına rağmen sigorta girişi yapılmamış mı ? sorunuzda sanki işe girşi yapılmış ancak o dönemlerde işveren tarafından primlerinin yatırılmadığını anlıyorum. ?? o tarihlerde sigortalılık süresine ilişkin işe giriş yok ise, bu durumda hizmet tespit davası açılması gerekir.
Old 01-10-2014, 19:30   #10
üye26959

Alıntı:
Yazan Muhsin KOÇAK
derken, sigortalı olarak geçen süresi belirlenmiş mi ? o tarihlerde sigorta girişi yapılmış mı ? yoksa çalışmış olmasına rağmen sigorta girişi yapılmamış mı ? sorunuzda sanki işe girşi yapılmış ancak o dönemlerde işveren tarafından primlerinin yatırılmadığını anlıyorum. ?? o tarihlerde sigortalılık süresine ilişkin işe giriş yok ise, bu durumda hizmet tespit davası açılması gerekir.

sigorta girişi 1986 yılında yapılmış ve ilk iki yıl tamamen ödenmiş 1988 yılında son dönem 1989 yılında tamamı 1990 yılında 2 dönem ve 1991 yılının tamamı ödenmemiş. hiç çıkış yapılmamış. yani sigorta dökümünde çıkış tarihi görünmeden sadece o yıllara ait ödemeler görünmektedir. sonrasında 1992den itibaren her yıl tamamen ödenmiş bugüne kadar. yani sadece belirttiğim yılların bir kısım dönemleri kayıp görünüyor hiç giriş çıkış yapılmadan
Old 03-10-2014, 08:50   #11
Av.Yücel

Benim bahsettiğim 5 yıllık süre işçinin ödenmeyen sigorta primlerinin tespiti için işyeri ve SGK aleyhinde açacağı tespit davasına ilişkin sürelerdir. Bu süre de kesintisiz çalışmanın sona erdiği tarihten itibaren 5 yıldır. Eğer yazılı olarak bir işe giriş bildirgesi mevcut ise zamanaşımı söz konusu olmuyor diye hatırlıyorum. Muhsin Koçak Bey'in bahsettiği idari para cezası ise kurumun ödenmeyen primler için işyeri aleyhine olmak üzere tahakkuk ettirilecek cezalara ilişkin zaman aşımı süreleridir. SGK ile işveren arasındaki bir ihtilaftır. Yani siz davayı kazanıp eksik prim ödemelerinizi tescil ettirirsiniz. SGK nın bu primler için işyerine rücu edip edememesi veya primleri tahsil edip edememesi sizi bağlamayacaktır.
Old 07-10-2014, 13:11   #12
üye26959

ilginiz ve paylaşımlarınız için teşekkür ederin. ayrıca http://www.kucukoner.av.tr/DOSYALAR/...i_davalari.pdf paylaşımı için de sayın Kara'ya teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi