Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

asilin harici tahsilatla icra dosyasının işlemden kaldırması-icra müdürünün yetkis

Yanıt
Old 10-08-2009, 11:41   #1
Aybüke Kağan

Varsayılan asilin harici tahsilatla icra dosyasının işlemden kaldırması-icra müdürünün yetkis

Bu konuyla ilgili değerli görüşlerinizi bekliyorum.Benim gibi birçok meslektaşım da bu konuda muzdarip olmuştur.

Vekille takip edilen icra dosyalarında asillerin gelerek harici tahsilatla dosyayı kapatmak istemesi halinde icra müdürü'nün bu durumda tarafların iki vekalet ücretinden müteselsilen sorumlu olacakları ihtarı yapması gerekmez mi? ,

Vekillerle birlikte başvuru yapılması yönünde İ.İ.K da düzenleme yapılması yönünde Barolar Bipliği'nin bir çalışması var mı?

Aynı şekilde davalardan feragat ve sulh gibi konularda da mağdur oluyoruz. Mağdur olduktan sonra ücret alacağı peşinde koşmamız gerekiyor. Avukatlık yasasının da bu noktada eksiklikleri olduğunu düşünüyorum.

Böyle bir durumda genel mahkemede dava mı açmak lazım yoksa baro hakem heyetine başvurmak zorunlu mu?
Old 10-08-2009, 15:52   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Aybüke Kağan
Bu konuyla ilgili değerli görüşlerinizi bekliyorum.Benim gibi birçok meslektaşım da bu konuda muzdarip olmuştur.

Vekille takip edilen icra dosyalarında asillerin gelerek harici tahsilatla dosyayı kapatmak istemesi halinde icra müdürü'nün bu durumda tarafların iki vekalet ücretinden müteselsilen sorumlu olacakları ihtarı yapması gerekmez mi? ,

Vekillerle birlikte başvuru yapılması yönünde İ.İ.K da düzenleme yapılması yönünde Barolar Bipliği'nin bir çalışması var mı?

Aynı şekilde davalardan feragat ve sulh gibi konularda da mağdur oluyoruz. Mağdur olduktan sonra ücret alacağı peşinde koşmamız gerekiyor. Avukatlık yasasının da bu noktada eksiklikleri olduğunu düşünüyorum.

Böyle bir durumda genel mahkemede dava mı açmak lazım yoksa baro hakem heyetine başvurmak zorunlu mu?

Sayın meslektaşım,

1- Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesi açıktır. İhtara gerek olmadığı gibi,
İcra Müdürüne böyle bir ihtarda bulunma yükümlülüğü de yüklenemez.

2- TBB'nin bu konuda bir çalışmasını duymadım.

3- Müvekkillerinizle avukatlık ücret sözleşmesi yapmanız, bu tür durumlarda
zorluk yaşamamanızı sağlayacaktır.

4- Baro Hakem Heyetine başvuru zorunluluğu öngören 167. madde Anayasa
Mahkemesinin 03.03.2004 tarih, 2003/98 Esas ve 2004/31 Karar sayılı kararı
ile iptal edilmiştir. Bu nedenle icra takibi ya da dava yoluna
başvurmalısınız. Avukatlık Meslek Kuralları'nın 47.maddesi gereği ücret
davası açacağınızı önceden Baro'ya bildirmeyi unutmayınız.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi