Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Askerlikte işlenen bir suç

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-12-2009, 19:54   #1
heyyou

Varsayılan Askerlikte işlenen bir suç

Çok yakın bir arkadaşım askerde şu an ve askerliğinin bitmesine 20 gün kalmışken numune olarak bölüğe gelen yumurtalardan 2 tanesini çok acıktığı için yemiş.Komutanı tutanak tutturmuş anladığım kadarıyla hırsızlıktan yargılanacak. Askeri yargıya tamamen yabancı olduğum için araştırmalarımdan da pek birşey anlamadım açıkcası şunları sormak istiyorum sayın meslektaşlarım ; Askeri yargıda ertelemeye,paraya çevirmeye,hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesine bir engel var mıdır ? Adli yargıda yüz kızartıcı suç olarak adli sicile işlenirken askeri yargının bu türden kararı aynı şekilde sicile işlenecek midir ?
Old 29-12-2009, 10:47   #2
JACELYN

Sayın meslektaşım, arkadaşınızın işlediği iddia edilen suç ( bunun neresi suç ben anlamadım ama ) sırf askeri suç olmadığı için tabii ki ertelemeye de hükmün açıklamasının geri bırakılmasına da elverişlidir. Zaten 20gün sonra terhis olacağı için yargılamayı sivil mahkemeler yapar, çünkü şahıs artık asker kişi değildir. Dolayısıyla konunun şu haliyle askeri yargıyı ilgilendiren bir yanı yok. İyi çalışmalar
Old 29-12-2009, 15:15   #3
heyyou

Cevabınız için teşekkür ederim sayın meslektaşım fakat yargılamayı sivil mahkemenin yapması mantıksız geldi bana çünkü suç askerdeyken asker kişi tarafından işleniyor.Bir de ya 14 gün askeri cezaevine(yani diskoya) gireceksin ya da hakkında dava açılacak denilmiş arkadaşıma.Bu nasıl oluyor seçme hakkını kim tanıyor hukuki bir açıklaması var mıdır acaba ? Teşekkür ederim..
Old 29-12-2009, 15:29   #4
JACELYN

Sayın meslektaşım arkadaşınız subay değil. Sadece askerliğini yapıyor. Terhis olduğu andan itibaren de asker kişi olmayacağı için suçun askeri mahkemeleri ilgilendiren bir boyutu yok. Dosya sivil mahkemeye gönderilir. Diğer hususa gelince. Eğer işlenen fiil disiplin mahkemelerini ilgilendiren bir fiil ise asker orada yargılanır ve kendisine oda hapsi ( disko) verilir.Yok fiil disiplin mahkemesinin görev alanını aşan daha ağır bir fiil ise askeri mahkemeler görevlidir. Bu fiilllerin neler olduğu da disiplin mahkemeleri kanununda yazılıdır. Birilerinin seçmesiyle olmaz.Sanırım korkutmak amacıyla öyle söylemişler. İyi çalışmalar
Old 29-12-2009, 16:05   #5
Av.Bülent Özkan

Sayın Meslektaşlarım;
Askeri Mahkemeler, asker kişilerin askerlikle ilgili suçları, bu tür suçların asker kişilere karşı işlenmesi askerlik hizmetine ayrılan yerlerde işlenmesi, ya da asker kişilerce askerlik hizmeti ile ilgili olarak işlenmesi halinde ortaya çıkan suçlara bakar.

Sizin olayınızda asker bir kişi, askerlik hizmeti sırasında, askeri alanda hırsızlık suçu işlemiştir. Şöyle ki;
Askeri Ceza Kanunu 3. Maddesine göre: Askeri şahıslar müşürden zabit vekiline kadar zabitlar ile başgedikliden ere kadar efratve bil-mum askeri memurlar askeri adli hakimler ve müstahdemler ve askeri talebedir. Müvekkiliniz askerdir.

Askerlik hizmeti sırasında askeriyeye ait erzakı çalmıştır.
Madde 131 - 1 - Askeri bir hizmet yaparken veyahut bir vazifeyi suistimal ederek, bu hizmet ve vazife dolayısıyla tevdi veya emanet edilmiş olan parayı,az ve çok kıymetli eşyayı veyahut kendisine emanet edilmiş olsun olmasın her nevi erzak ve esliha ve cephaneden başka,her nevi askeri eşyayı ve hayvanatı çalan veya ihtilas eden veya satan ,rehine veren veya bunları bilerek satın alan ve rehine kabul eden ve gizliyen beş seneye kadar ağır hapis cezası ile cezalandırılır. Az vahim hallerde üç seneye kadar hapsolunur. Çalınan mallar varsa alınır,yok edilmiş ise kıymeti ödetilir.

Suç ta askeri alanda işlenmiştir. Yargılamayı mutlaka askeri mahkeme yapacaktır. Bir kişinin askeri mahkemede yargılanması için illaki subay olması gerekmez.

Bunun yanında belirtelim Askeri Ceza kanunu uygulamasında CMK veya TCK da yer alan genel hükümlerin uygulanması mümkündür. Yani olayınızda hükmün açıklanmasının geri bırakılması, erteleme paraya çevirme hükümleri şartları varsa uygulanabilir.

Askeri suçlara ilişkin olarak alınan cezalar ise adli sicile işlenmez.

Bilginize…
Old 29-12-2009, 17:03   #6
JACELYN

Sayın meslektaşım ben bir kişinin askeri mahkemede yargılanması için mutlaka subay olması gerekir demedim. İsnat edilen suç sırf askeri suç değildir ( firar, izin tecavüzü, üste fiilen taarruz v.s ). Sivil ceza kanununda karşılığı vardır ( hırsızlık ). Kişi terhis olduğunda da görevsizlik verilerek sivil mahkemeye gönderilir.
Old 29-12-2009, 17:18   #7
ismiaydin

sayın meslektaşım. benim cevabım usul yönünden değilde esasa yönelik olacak. davaya bakan mahkeme TCK 145 md. veya 147 md. çerçevesinde değerlendirip ceza vermeyebilir. tabi bu bakımdan sivil mahkemelerin görevli bulunmasının daha avantajlı olacağını düşünüyorum.
Old 29-12-2009, 17:38   #8
heyyou

Cevaplarınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim sayın meslektaşlarım,arkadaşımla biraz önce konuştuğumda %99 oda hapsine tabi tutulacağını söyledi.Sanırım bu olay disiplin suçu olarak görüldü orada,bu durum dava açılmayacağı şeklinde yorumlanabilir mi ?
Old 29-12-2009, 20:24   #9
cesur_yürek

Karar

Ben somut olayda herhangi bir suçun oluşmadığı kanaatindeyim. Olsa olsa eylem, disiplin tecavüzü olarak nitelendirilebilir ki : Verilecek ceza disiplin amirinin takdirine bağlı olarak ; kişinin oda hapsine yollanmasıdır.Şahıs oda hapsine yolllanırsa gayet tabii hakkında dava açılmayacaktır.Ayrıca oda hapsinde geçirdiği süreler askerlikten sayılacaktır.Aksi durumun söz konusu olacağını sanmıyorum ama olduğu takdirde disiplin suçu olur ve şahıs disiplin mahkemesinde yargılanır.Yargılamayı sivil mahkemeler yapar yönündeki beyanlara katılmıyorum.Yargılama olduğu takdirde yargılamayı askeri yargı yapacaktır.Saygılar.

Not : Askeri yargıyı iyi bildiğimi belirtmek isterim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi