Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ayrılığa hükmedildi temyizde süre işler mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-11-2012, 15:05   #1
acele yardım

Varsayılan Ayrılığa hükmedildi temyizde süre işler mi?

iyigünler benim bir sorum var fakat sorumun cevabını hemen alabilirsem sevinirim çünkü teymiz sürem dolmak üzere sorum şu eşime ayrılık kararı davası açtım 3 yılllık süre istedim hakim 2 yıl verdi eşim bunu teymize yolluyacagını karara itiraz edecegini söyledi sorum şu 2 yıllık süre bu teymiz süresi boyunca işliyormu olacak
2-yoksa eşimin itirazı kabul olursa dava yeniden görülecek hakim yeniden 1 yıl yada 2 yıl verdi gene örnek ozaman dava bitiminden itibarenmı bu 1 yıl yada 2 yıl işleyecek yoksa hakim siz bu teymiz süresince ayrı kalmışınız sizi süreniz dolmuş mu diyecek bu sürecek nasıl işler
3-birde yargıtaydam eşimin itirazı kabul görmedi ayrılık kararı süresi ne zaman işlemeye başlayacak bügunden itibarenmi yoksa yargıtayın kararından sonramı işlemeye başlayacak
4-ben karlık olarak teymiz dilekçesine kararı kabul ediyorum benim itirazim yoktur diye açıklama yapyımmı iyi olurmu
Old 01-11-2012, 17:40   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Mahkemece hükmedilen karar ancak kesinleştikten sonra geçerli olup,yargılama süresi dikkate alınmaz.

Bu nedenle hükmedilen ayrılık süresi ;temyizde bozulsun veya onansın her durumda karar kesinleştiğinde başlayacaktır.

2-Karşı tarafın temyiz dilekçesine cevap verip vermemek sizin seçiminizidir.Sadece onama isteyebileceğiniz gibi,karşı tarafın temyiz taleplerinin yerinde olmadığına ilişkin beyanda da bulunabilirsiniz.

Bir avukattan destek almanız yararınızadır.
Old 01-11-2012, 17:44   #3
Av. Hatun Olguner

Temyizde sure islemez. Yargitay karari onama olursa onama tarihinden itibaren ayrilik suresi baslar. Yargitay karari bozarsa yeniden yargilama yapilir. Ayni karar verilirse
yani mahkeme kararinda direnirse son sozu Hukuk Genel Kurulu soyler. Bu durumda da onama veya bozma karari verilebilir. Onama verilirse ayrilik karari kesinlesir.Ayrilik suresi de onama tarihinde baslar. Bozma
karari verilirse ve mahkeme bu karara uyarsa bu durumda ayrilik karari verilmez.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi