Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İkinci yıl Kira artış oranının TÜFE'den fazla kararlaştırılmak istenmesi

Yanıt
Old 04-01-2022, 13:38   #1
tegese

Varsayılan İkinci yıl Kira artış oranının TÜFE'den fazla kararlaştırılmak istenmesi

Sayın meslektaşlarım

Malumunuz kira artış oranı Tüfe oranını aşamıyor. Benim merak ettiğim ise ; taraflar ilk yıl için örneğin 1000 TL, ikinci yıl için 1500 TL şeklinde bir anlaşmaya varamazlar mı? Kiraya veren çeşitli sebeplerle kiracının ilk yıl düşük bir bedelden oturmasına rıza gösteremez mi?
Old 05-01-2022, 01:54   #2
Av.Kaan BADELİ

TBK 344 hükmünün sözleşme serbestisi ilkesine bir sınırlama getirdiğini düşünüyorum. Kural tarafların anlaştığı durumlarda belirlenen artışın uygulanması olmakla birlikte TBK 344 hükmünden dolayı taraflar anlaşmış olsa bile emredici hükme aykırılık teşkil edeceğini ve kesin hükümsüz olacağını düşünüyorum.
Old 05-01-2022, 10:08   #3
Admin

Ben de Sayın Av.Kaan BADELİ gibi düşünüyorum. Ancak naçizane şöyle bir çözüm uygulanabilir olabilir:

Kira sözleşmesi yapılırken yıllık kira bedeli 1500-TL olarak düzenlenir ve ikinci yıl hiç artış yapmayacağı, sonrasında TÜFE artışı yapılacağı sözleşmeye yazılır. Hatta tercihen kiracı ilk ayın kirasını da bu şekilde 1500-TL olarak öder.

Sözleşme bu şekilde yapıldıktan sonra kiralayan kiracının sözleşmenin tüm hükümleri aynı kalmak koşuluyla 2022 yılı için geri kalan 11 aylık kirayı 1000-TL ödemesini kabul ettiğini yazılı olarak taahhüt eder.

"Muvazaa" demezseniz, uygulanabilir diye düşünüyorum.

Tabii doğrudan böyle yapılırsa muvazaa kabul edilebilir ama bu durumun gerçekten olmasına sebep olacak birçok senaryo mümkün: Örneğin kiralandıktan sonra kiracının maddi sıkıntıya girmesi ama kiralayanın tahliye istememesi, pandemi, kiralama sonrası kiracının içeriye esaslı tadilat yaparak kiralananın değerinin artışı nedeniyle kiralayanın kirayı bir süreliğine eksik almayı kabul etmesi vs. Dolayısıyla muvazaa amaçlı yapılmadan, bu gibi haklı bir sebebe dayanması durumunda bu senaryonun uygulanabilir olduğunu düşünüyorum.
Old 18-01-2022, 14:36   #4
Avukatbd

Bu kira artış oranları ile ilgili bir soru da ben sormak istiyorum kiraya veren 1.000 lira olan kira bedelini TBK'ya aykırı şekilde bir sonra ki yıl 2.000 tl yapması halinde bu durumda izlememiz gereken yol ne olacaktır? Yani böyle bir durum da avukat olarak müvekkile önermemiz gereken yol nedir ? Teşekkürler.
Old 18-01-2022, 22:37   #5
LLM. Avukat Ömer Faruk İlgün

Alıntı:
Yazan Avukatbd
Bu kira artış oranları ile ilgili bir soru da ben sormak istiyorum kiraya veren 1.000 lira olan kira bedelini TBK'ya aykırı şekilde bir sonra ki yıl 2.000 tl yapması halinde bu durumda izlememiz gereken yol ne olacaktır? Yani böyle bir durum da avukat olarak müvekkile önermemiz gereken yol nedir ? Teşekkürler.
Yasal artış oranında (Tüfe 12 aylık ortalaması üzerinden)hesaplama yapılıp bu miktar sözleşmede yazılı olan banka hesabına veya konutta ödemeli PTT havalesi ile mal sahibine göndermek en doğru yol olacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi