Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Kolay Affedebİlİr Mİsİnİz?

Yanıt
Old 21-01-2009, 23:09   #1
üye27169

Varsayılan Kolay Affedebİlİr Mİsİnİz?

Belki zamanın, belki ekonomik sıkıntının belki başka şeylerin getirdiği alışkanlıklarla günlük hayatta çoğu zaman güvenmeyen, övmeyen,sadakatsiz, fırsatçı, acımasız ve her an eleştirmeye hazır kişilerle muhatap olduğumuzu düşünüyorum. işte bu kişiler, senelerce üstesinden gelemeyeceğimiz acıları, üzüntüleri bize yükleyebilirler. Onlara karşı kin besleriz, en kötü şeyleri söyleyebiliriz veya söylemek istediğimiz şeyleri sürekli kafamızda planlayarak intikam almak isteriz. Ama genelde böyle durumlarda nedense hiçbir şey söyleyemeyiz (en azından kötü şeyleri söyleyemeyiz)
Ben kötü şeyler söylersem geri dönemeyeceğimi, bir daha yüzüne bakamayacağımı, belki onunda pişman olduğunu ama söyleyemediğini veya bir gün kötü bir ruh haliyle aynı davranışı kendimin de gerçekleştirebileceğini düşünüp "sevdiğim insanları " her seferinde affederim.
Bazen kendi kendime kızarım bunun için, ama affediyorum.. hayatımda beni üzen, canımı acıtan herşeyi ve herkesi... Özellikle bir çabam da yok üstelik, içim almıyor kini, nefreti,.. sevmediğim insanları sevmiyorum, bir şey ifade etmiyorlar yani ne sevgi ne kızgınlık onlara karşı ama sevdiklerimi her koşulda bağışlayıcı oluyorum.Çok yüksek bir hoşgörüm de yoktur, kızıp söylenirim o an ama geçer, biter, unuturum gider, üç günlük dünya diyorum zaten geriye ne kalacak.... sadece hatırlamak istediğimiz iyi anılar. Ne kadar çok olursa o kadar iyi.
Hayat çok kısa, bu kısacık hayatta bize hediye edilmiş özel bir şeyler varsa onu ne olursa olsun korumamız gerektiğini ve bu nedenle eğer karşı taraf da bu özel şeyin farkına varıp da elini uzatmışsa ve affedilmeyi bekliyorsa onu geri çevirmememiz gerektiği konusunu tüm kalbinizle düşünmeniz ve buna inanmanızdır...
İnsanları yok saymak , affetmemek ve küsmek en kolay yoldur..
Zor olan sevdiğimiz ve sevdiğine inandığımız insanları bütün kusurlarıyla kabul edip , bu kusurun farkına varıp telafi etmek için bir şeyler yapmaya çabaladıkları sürece hayatımızda tutabilmektir..
Af dileyeni , elini uzatanı affetmeliyiz..Çünkü biz "alt tarafı bir insanız " öyle değil mi??
Old 26-01-2009, 19:42   #2
Gülümse

Bu başlık bana son zamanlarda hit olan bir sözü hatırlattı...

Düşmanlarımı kolaylıkla affedebilirim ama isimlerini asla unutmam.

JFK
Old 26-01-2009, 19:46   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Ben de kolay affedeceğimi bildiğim için, affedilmesi gerekenlerden uzak dururum.
Old 26-01-2009, 20:31   #4
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Işıl YILDIZ
İnsanları yok saymak , affetmemek ve küsmek en kolay yoldur..

Pratik zekaya sahibimdir. Kolay yolları hep severim, sorunlu dolambaçlı şeyleri hiç sevmem.

Ben de insanım yapmadığım bir şey bana yapıldıysa affetmem.

Alıntı:
Yazan Işıl YILDIZ
Zor olan sevdiğimiz ve sevdiğine inandığımız insanları bütün kusurlarıyla kabul edip , bu kusurun farkına varıp telafi etmek için bir şeyler yapmaya çabaladıkları sürece hayatımızda tutabilmektir..
Af dileyeni , elini uzatanı affetmeliyiz..Çünkü biz "alt tarafı bir insanız " öyle değil mi??

Kusurları kabul etmekle, insana dair şeyleri kabul etmek affetmekten farklı bir şeydir. Kişisel ve yapısal kusurla, hata işlemek arasında fark vardır.

Güven duygusunun telafisi yoktur.

Evet bizler de insanız. O zaman insanca davranmak en doğal hakkımızdır. Affedilmek isteyen insandan daha yüce bir makama telafi etsin durumu..

Ne diyebilirim ki..

Ben kendi hatalarımı kendim bile affedemiyorsam bazen, başkası hiç kusura bakmasın...
Old 26-01-2009, 20:31   #5
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Saim
Ben de kolay affedeceğimi bildiğim için, affedilmesi gerekenlerden uzak dururum.

Aynı mesajı yanıt olarak imzalıyorum
Old 26-01-2009, 22:04   #6
Av.Cengiz Aladağ

Affedilecek olayın ne, af dileyenin kim olduğuna bağlı. Genellikle affetmem zaten.
Old 26-01-2009, 22:05   #7
Av.Ufuk Bozoğlu

Affedilmeli ama belki de çok kolay olmamalı

İdrak etmek her iki taraf için de bu kadar kısa sürede gerçekleşmeyebilir

Ya da ne bileyim ben
Old 26-01-2009, 22:08   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Affedilecek olayın ne, af dileyenin kim olduğuna bağlı. Genellikle affetmem zaten.

Zaten resminden bile belli oluyor. )
Old 26-01-2009, 22:10   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Unutmadan belirteym, mesleki konularda öyle kolay kolay affetmem!
Old 26-01-2009, 22:23   #10
supernatural

Neşeli

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

bende çizerim
Old 26-01-2009, 22:25   #11
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan supernatural
bende çizerim
Silgi ile mi, kalem ile mi?
Old 26-01-2009, 22:27   #12
supernatural

Yeni Fikir

bende kolay affedemeyenlerdenim maalesef.insanlara kolay kolay kızmam ama kızdığım zamanda bir daha affedemem.bu kim olursa olsun.biliyorum kötü birşey ama ne yapabilirimki
Old 26-01-2009, 22:28   #13
üye8180

Hemen af ederim. Affetmediğim hiçbir insan olmadı bugüne kadar Öfkem çarçabuk geçer.

Zannedersem çok fazla yumuşak başlı bir insanım ki, ' acaba benim de bir hatam olmuş mudur ' diye bir de özür dilemeye bile kalkmışlığım olmuştur.

Ben bir melekim. i.e.
Old 26-01-2009, 22:28   #14
supernatural

Neşeli

Alıntı:
Yazan Saim
Silgi ile mi, kalem ile mi?

burdan demesem
Old 26-01-2009, 22:29   #15
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan supernatural
burdan demesem

Bir yerlerden de ama...

Ya da gıcıklık olsun diye Cengiz Bey'i bana haberci gönderin
Old 26-01-2009, 22:36   #16
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Saim
Ya da gıcıklık olsun diye Cengiz Bey'i bana haberci gönderin

Bu konuyu açtığı ve Saim beye bana sataşacak bir alan daha sağladığı için sayın Işıl Yıldız'ı affetmeyeceğim.
Old 26-01-2009, 22:37   #17
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Bu konuyu açtığı ve Saim beye bana sataşacak bir alan daha sağladığı için sayın Işıl Yıldız'ı affetmeyeceğim.

O halde Işıl Hanım eziyetten geçici olarak kurtuldu diyebiliriz.
Old 26-01-2009, 22:43   #18
supernatural

Neşeli

Alıntı:
Yazan Saim

hahaaaaaaaa
Old 26-01-2009, 22:57   #19
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Saim

Alıntı:
Yazan supernatural
hahaaaaaaaa

Sayın supernatural, siz de o "eziyet"ten kurtulabilirsiniz; tek yapmanız gereken ilk alıntıdaki gibi bir mesaj yazmak.
Old 26-01-2009, 22:58   #20
supernatural

Neşeli

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sayın supernatural, siz de o "eziyet"ten kurtulabilirsiniz; tek yapmanız gereken ilk alıntıdaki gibi bir mesaj yazmak.

alındınız mı?ya ben sadece şaka hoşuma gitmişti ondan yazdım
Old 26-01-2009, 23:06   #21
Av.Mehmet Saim Dikici

Benim de sadece hoşuma gittiği için yazmıştım. Yoksa affedilip kurtulmak için değil Cengiz Bey.
Old 26-01-2009, 23:15   #22
üye27169

Varsayılan :)

Size bir fırsat.
Affetmek için
Herkese İyi geceler!!!!
Old 26-01-2009, 23:15   #23
Av.Mehmet Saim Dikici

Cengiz Bey ile rakı balık yapacağız yine... diye umuyorum. Bu defa Kıyıköy olmasın, başka bir yer seçelim.
Old 26-01-2009, 23:31   #25
Av.Mehmet Saim Dikici

Biz Cengiz Bey'i seviyoruz. Bunu kendisi gayet iyi biliyor.
Old 26-01-2009, 23:42   #26
üye8180

Alıntı:
Yazan Saim
Biz Cengiz Bey'i seviyoruz. Bunu kendisi gayet iyi biliyor

Biz de Ama o bilmiyor. Şimdi öğrenecek.
Old 27-01-2009, 14:02   #27
supernatural

Neşeli

Alıntı:
Yazan Saim
Cengiz Bey ile rakı balık yapacağız yine... diye umuyorum. Bu defa Kıyıköy olmasın, başka bir yer seçelim.

balıkları karıştırmasak diyorum
Old 27-01-2009, 15:43   #28
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan supernatural
balıkları karıştırmasak diyorum

Balık sevmiyorsanız size başka bir şey yaparız. Mesala sadece rakı içersiniz.
Old 27-01-2009, 15:50   #30
supernatural

Neşeli

Alıntı:
Yazan Saim
Balık sevmiyorsanız size başka bir şey yaparız. Mesala sadece rakı içersiniz.

ben onuda içmem desem pek bir yeşilaycıyımdır
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi